شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

آئین قهوه خوری در خوزستان

آئین قهوه خوری در میان ساکنان استان خوزستان ایران

از آئین قهوه خوری در خوزستان چه می دانید ؟

آئین قهوه خوری در میان مردم خوزستان رواج دارد. آئین و رسوم هر ناحیه ای یکی از جاذبه های فرهنگی آن ناحیه است . عربهای استان خوزستان نیز آئینهای خاص خودشان را دارند . آئین قهوه خوری از روزگار دیرین مورد احترام مردم عرب و دارای رسومات خاص خود بوده است که در این میان میهمانان نوروزی که به مضیفهای عربی وارد میشوند تا حدودی با آن آشنا میشوند.

قهوه اولین نوشیدنی است که عربها پس از سلام و خوش آمدگویی با آن از میهمانان خود پذیرایی میکنند. قهوه به منظور پذیرایی از همه افراد قوم و میهمانان فقیر و غنی استفاده میشود.

وسایل آماده سازی قهوه

وسایل آماده سازی قهوه نیز متعدد هستند که به جمع آنها «المعامیل» می گویند. «محماس» ظرفی استوانه ای شکل که داخل آن دارای گودی است و برای برشته کردن و تغییر شکل دانه های قهوه «بن» از آن استفاده میشود. «هاون» یا اسم دیگر آن «المجر» نوعی آلت استوانه ای شکل که گودی عمیقی دارد و معمولا از نوعی آلیاژ قوی ساخته شده است و دارای دسته ای به نام «قضیب» که برای کوبیدن و آسیاب کردن دانه های برشته شده قهوه از آن استفاده میشود . صداهای صادره از هاون در نزد مردمان عرب منظور خاص خود را میرساند .آئین قهوه خوری در خوزستان

همچنین برای آماده سازی قهوه از دو نوع ظرف خاص استفاده میشود . به ظرف بزرگتری که برای آماده سازی اولیه قهوه و جوشاندن آن به حد کافی استفاده میشود «الگمگم» میگویند و اما ظرف کوچکتری که به منظور راکد کردن قهوه به مدت زمان معین و گرم نگه داشتن آن و برای پذیرایی از میهمان استفاده میشود «دله» نام دارد. عربها همچنین قهوه خود را با نوعی فنجان مصرف میکنند که در واقع نوعی استکان که فاقد هرگونه دستگیره و دارای شکل هندسی خاص خود است.

ساقی هنگام پذیرایی باید فنجان را با دست راست خود به میهمان تعارف کند و میهمان نیز باید آن را با دست راست بگیرد و بدون اینکه فنجان را بر روی زمین بگذارد قهوه را میل میکند.

دیگر آئین های مراسم قهوه خوری

از دیگر آئین های مراسم قهوه خوری مردم عرب این است که ساقی در برابر میهمان درهنگام تعارف قهوه خود را بـه نشانه احترام به میهمان، خم میکند و اما صدایی که ساقی از برخورد دله با فنجان صادر میکند که میهمان با شنیدن آن صدا، متوجه میشود که قهوه برای آن ریخته شد و ساقی بدون هیچ کلامی قهوه را به او تعارف میکند. چنانچه میهمان بعد از صرف اولین فنجان ، دوباره قصد میل قهوه را دارد فنجان را بدون هیچ حرکتی تقدیم به ساقی میکند در غیر اینصورت فنجان خالی را به سمت راست و چپ تکان میدهد و تقدیم ساقی میکند.

جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
آبشار مارگون    جاذبه شهر شیر