شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

آتش کوه

آتش کوه یا به زبان محلی تشکوه یکی از دیدنی های استان خوزستان

آتش کوهآتش کوه

آتش کوه یا به زبان محلی تشکوه یکی از دیدنی های استان خوزستان است . شازده مسافر به این مکان دیدنی رفته و شما را نیز  با این مکان جالب  آشنا می کند.

آتش کوه یا کوه آتشین در فهرست میراث ملی نیز ثبت شده است. این کوه در جاده رامهرمز به سمت رود زرد و در مسیر خدیجه و ماماتین بعد از روستای گنبد لران، قرار دارد و از گذشته‌های دور تا کنون شبانه روز می‌سوزد.

روشنی آتش این کوه در تاریکی شب جلوه زیبایی به منطقه می دهد به گونه ای که تا به حال توانسته گردشگران زیادی را در ساعات شب به سوی خود بکشاند. مسئله قابل توجه برای گردشگران این است که در مجاورت این آتش کوه به دلیل وجود گاز متصاعد شده در هوا نمی توان آتش دیگری روشن کرد. جالب این است که گردشگران برای رسیدن به این منطقه از مردم  منطقه گنبد لران کمک می گیرند چون هیچ تابلویی برای نشان دادن این جاذبه گردشگری و نفتی خوزستان وجود ندارد.

 دلیل شعله ور شدن آتش کوه  گنبد لران

به گفته‌ی کارشناسان زمین شناسی دلیل شعله ور شدن آتش کوه، گوگرد موجود در زمین و متصاعد شدن گاز طبیعی از عمق زمین به سطح است. گازهای هیدرکربوری از لایه های مختلف زمین عبور می کنند و از هر درز و شکافی در سطح زمین به بیرون شعله ور می‌شوند به طوری که در شب، نور سوختن این گاز بیشتر دیده می‌شود. در مجاورت آتش‌کوه به دلیل وجود گاز متصاعد شده در هوا نمی توان آتش دیگری روشن کرد.

خروج گاز از درز وشکاف هاى ساختار سطحى میدان نفتى ماماتین در جوار روستاى گنبد لران شهرستان رامهرمز یک اثر ژئوتوریسمى جذاب دیدنى و تماشایى خلق کرده است و دل هر بیننده اى را به وجد مى آورد وچشمانش را خیره مى کند.

چشمه هاى گازى گنبد لران این نگین سرخ فام انگشترى سبز دشت ودمن منطقه ماماتین یکى از جاذبه هاى  گردشگرى و زمین شناسى کم نظیر مناطق نفت خیز جنوب ایران به حساب مى آید.

تاریخچه آتش کوه  گنبد لران

آتش هاى آتش کوه محل نشت گازهاى طبیعى هستند که به طریقى آتش گرفته اند و مدتها سوخته اند و در حال حاضر آثار و بقایاى سوختگى در سنگهاى مجاور محل نشت دیده مى شود. در کیش ایرانیان باستان اینگونه آتش ها مقدس بوده و آنرا به زبان پهلوى اخورایشنیک مى نامیده اند. به زبان زرتشتى زوهیات به معنى آتش جاویدان جهنم خوانده شده است .این محل نشت گاز به سطح زمین و به عبارتى قبلا آتش جاودان بوده است.

چشمه های گازی گنبد لران نیز یکى از این آتش هاى جاودان است و از گذشته دور تاکنون، درحال سوختن می باشد. این اثر دائمى و همیشگى از یک سو به دلیل شعله هاى مشتعل و ازسوى دیگر به دلیل آنکه آثار و شواهد هیدروکربورى در سطح زمین را نشان مى دهد، یک اثر ژئوتوریسمى ارزشمند و گرانبها در ایالت زمین شناسى و زمین ساختى زاگرس به حساب مى آید که نه تنها براى زمین شناسان بلکه براى همه علاقمندان به طبیعت جذاب و دیدنى  است .

ژئوتوریسم چشمه های گازی گنبد لرانآتش کوه

ژئو توریسم، جئو توریسم، توریسم زمین شناسی (Geotourism) یکی از رشته های تخصصی اکوتوریسم است که به معرفی پدیده های زمین شناسی به گردشگران با حفظ هویت مکانی می پردازد.

در گنبد لران شعله های رنگین آتش سوزان و فروزان همچون سیلی خروشان از دامنه هاى تپه هاى مارنى بیرون مى زند. چندین تپه که در آغوش هم خفته اند در آتشی سرخ و سوزان می سوزند. رنگ ویژه تپه ها، آنها را از مناظر اطراف مجزا کرده , اطراف هاله آتش، سوخته و دود زده است. سازندهاى تشکیل دهنده تپه ها (سازند تبخیرى گچساران و سازند مارنى میشان) در اطراف هاله سوخته و پخته شده اند به طورى که پاى فرد به راحتى در آن فرو مى رود. از کمرکش تپه ها تا اوج آنها زمین گرم و داغ بوده و در بخش هاى خاموش شده (گچ ترش غیر فعال) آثار و شواهد بلورهاى گوگرد به چشم مى خورد. تغییر و تبدیل تدریجى فرایند گچ ترش فعال به گچ ترش غیر فعال به طور کامل مشخص است.

کوه سوخته

غیر از آتش کوه در نزدیکی شهر صنعتی امیدیه و منطقه آغاجاری هم کوهی وجود دارد که مردم محلی آن را کوه سوخته می نامند. از لابه لای خاک و سنگ های کوه سوخته زبانه های آتش بیرون می آید و دود سیاهی روانه آسمان می شود. تیرگی این دود باعث می شود تا فضای اطراف چشمه های آتش این کوه نیز سیاه رنگ به نظر برسد.

کوه سوخته کوچک تر از  آتش کوه است و رنگ سیاهش آن را از سلسله جبال اطراف مجزا کرده است. در قله کوه در اثر زمین لغزش یا رانش زمین شکاف عمیقی وجود دارد که دهانه اصلی خروج گاز بوده و آتش از درون آن شعله ور است.

کوه سوخته امیدیه به دلیل شکل و شمایل ظاهری و آثار و شواهد هیدروکربوری در سطح زمین یک اثر ژئوتوریسمی ارزشمند و گرانبهای زمین شناسی است که نه تنها برای زمین شناسان، بلکه برای همه علاقه مندان به طبیعت جذاب و دیدنی است.

ارزش های گردشگری چشمه های گازی گنبد لران

این امتیازات به شرح زیر است:

  1. در نزدیکی شهر رامهرمز قرار گرفته است.
  2. جاده رامهرمز – روستای ابوالفارس از کنار آن می گذرد.
  3. شعله های آتش، مرتب و دائما در حال جوش و خروش است.
  4. آثار و شواهد آتش های سوخته قدیمی در آتش کوه کاملا مشخص می باشد و به راحتی می توان مسیر کلی آتش را در طول تاریخ زمین شناسی بر روی سطح زمین مشخص کرد.

پیشنهاد شازده مسافر برای دیدن آتش کوه

برای اینکه بتوانید هم در روز و هم در شب زیبایی آتش کوه  را ببینید ،  باید ساعتی قبل از غروب آفتاب به آتش کوه  رفته و بعد از دیدن و احتمالا گرفتن عکسهای یادگاری از آتش کوه ، برای اینکه وقتتان پر شود و احتمالا دیدن یکی دیگر از دیدنیهای رامهرمز را از دست ندهید ، به قبل از ورودی روستای ماماتین سفلی برگشته و به پایین دره و در کنار رودخانه به دیدن چشمه های قیر بروید و بعد از دیدن آنها به آتش کوه برگردید.

آدرس آتش کوه

برای دیدن آتش کوه باید وارد جاده رامهرمز به سمت باغملک شد و پس از حدود ۱۰ کیلومتر به سمت ابوفارس تغییر مسیر دارد. از این دو راهی تا آتش کوه حدود ۱۵ کیلومتر است و در نهایت آتش کوه در فاصله حدود ۱۰۰ متری از جاده در سمت چپ قرار دارد.