شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

آرامگاه عطار نیشابوری شاعر و عارف  مشهور ایرانی در سدهٔ ششم و آغاز سدهٔ هفتم

آرامگاه عطار نیشابوری

در گشت و گذار و ایران گردی مان به سمت نیشابور رفتیم با شازده مسافر همراه باشید تا از آرامگاه عطار نیشابوری دیدن کنیم.

زندگی نامه عطارآرامگاه عطار نیشابوری

فریدالدین عطار نیشابوری شاعر و عارف  مشهور ایرانی بود که  در  سال ۵۴۰ هجری متولد شد. عطار نیشابوری  از عارفان و شاعران ایرانی  سدهٔ ششم و آغاز سدهٔ هفتم است. عطار یکی از  فعال ترین  شاعران و ادیبان  ایران به حساب می آید .

از آثار معروف  عطار  تذکره الاولیا و منطق الطیر است که در متن و ادب شاهکار هنری به حساب می آید. عطار در حمله مغول در سال ۶۱۸   به  ایران کشته شد.

محل قرار گرفتن آرامگاه عطار نیشابوری

آرامگاه  عطار در جنوب شرقی شهر  نیشابور  در  فاصله ۵/۶ کیلومتری  در  جاده نیشابور به مشهد  قرار دارد. آرامگاه  عطار نیشابوری   در محله تاریخی  شادیاخ نیشابور و در  خیابان عرفان کنونی  واقع شده است.

این بنا  هر سال پذیرای گردشگران علاقمند  به  هنر و ادب  ایرانی است.

طراحی و ساخت

آرامگاه عطار نیشابوری بنایی  هشت ضلعی و  دارای گنبدی کاشی کاری شده است. در نمای بیرونی  چهار اتاق  کاشی کاری شده ساخته  شده است .در وسط آرامگاه ، قبر عطار و یک ستون هشت ترکی به ارتفاع ۳ متر  قرار دارد.

گنبد آرامگاه عطار  کاشیکاری و تزیین شده با  گل و بوته و نقش های  هندسی و خط خوشنویسی شده و کتیبه های  کوفی  است.

نمای  خارجی این آرامگاه چهار ایوان ورودی  دارد . سنگ سیاه رنگ آرامگاه عطار نیشابوری از جنس  افراشته سیاه رنگ است که بر روی آن اشعاری به خط ثلث نوشته شده است.آرامگاه عطار نیشابوری

آرامگاه عطار نیشابوری بنایی  باستانی است  که در دوره تیموری ساخته شد. در دوره های پهلوی  مرمت و بازسازی شد و در نهایت  در سال ۷۰ آخرین مرمت ها بر مقبره انجام گرفت. نمای بنا و تزیینات و همچنین رنگ کاشی ها ی آرامگاه کمال الملک ، هماهنگی فراوانی با آرامگاه عطار نیشابوری  ،که در کنار  هم قرار گرفته اند ، دارد.

آرامگاه کمال المک در کنار آرامگاه عطار

جالب است بدانید آرامگاه عطار  وکمال الملک در یک محوطه قرار گرفته  است. در آرامگاه کمال الملک تزییناتی  استفاده شده است از جمله آنان  کاشی معرق است که نقوش آنها بسیار هنرمندانه بر روی  نما به کار رفته  شده‌ است .  طراح این اثر این عقیده را  داشته است  که  معماری کاشانی ها را تداعی کند چون   زادگاه کمال الملک بوده است.

در سفر به نیشابور دیدن آرامگاه عطار نیشابوری این اثر تاریخی  را فراموش نکنید.