شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

انواع چاقو معمولی

انواع چاقو در استان معروف به چاقو سازی در ایران یعنی زنجان

انواع چاقو در صنعت چاقو سازی زنجان

درچند مقالۀ متفاوت برایتان از انواع چاقو سازی در زنجان نوشتیم ، اینکه سابقۀ تاریخی این صنعت به چه انواع چاقو قصابیزمانی بازمیگردد و چه ویژگیهای منحصر به فردی سبب شده تا این صنعت در زنجان مشهور شده و طرفدارانش را درگوشه و کنار ایران و حتی جهان پیدا کند .

دراین مقاله قصد داریم تا شما را با انواع چاقو در زنجان آشنا کنیم . این واقعیت درمورد انواع چاقو سازی زنجان غیرقابل انکار است که نبوغ و ابتکارات صنعتی استادکاران این رشته سبب شده تا تنوع دلپذیری را در زمینۀ چاقو داشته باشیم ، اما اگر بخواهیم بصورت متمرکز و دقیق تری چاقوهای زنجانی را طبقه بندی کنیم ، شاید به دو دسته ی کلی برسیم که در ادامه میتوانید بیشتر با جزئیات آن آشنا شوید .

 چاقوهای ساده یا معمولی

این چاقوها از دو دسته تیغه و قبضه تشکیل گردیده ، قبضه آن معمولا از شاخ بز انتخاب می شود و توسط دو محور جفت و جور می گردد اولی محور تیغه و محور دومی مانع پس روی تیغه می شود. ٢

چاقوهای مرکب و پیچیده

این قسم خود به انواع چاقوها تقسیم می گردند و هر یک از این انواع طی سالیان و دوره های متمادی ابداع انواع چاقو فشاریو خلق شده اند که در اینجا بر حسب تقدم و تأخر ابداع و ایجاد توضیح داده می شود .

 الف : چاقوی فنری یا قلم تراش :

نوعی از چاقوهایی است که فنری در قبضه آن تعبیه شده علاوه بر دادن حالت ارتجاعی به تیغه از تا شدن بی مورد آن جلوگیری می نماید و این چاقو از نظر فرم دسته و تیغه دارای تنوع بسیاری است. این دسته ها به شکل پرنده ، ماشین، خودکار، تفنگ ، کفش و انواع حیوانات ساخته می شوند.

ب : چاقوی ضامن دار معمولی :

این نوع چاقو در انتهای قبضه دارای ضامن برآمده است که با فشار آن ضامن تیغه را رها کرده و چاقو بسته می شود .

ج : چاقوی ضامن دار مغزی:

که شبیه چاقوی ضامن دار نوع اول است با این تفاوت که ضامن آن در داخل دسته مستهلک شده و دیده نمی شود.

د : چاقوی ضامن دار فشاری :

انواع چاقو سفیددر این نوع چاقو، زمانیکه بسته است فنری به تیغه تکیه داده و تیغه را دائما به حالت پرتاب نگه می دارد. ضامن این چاقو به صورت دایره کوچک برجسته در محل اتصال قبضه تعبیه شده بافشار دادن این دگمه تیغه چاقو با سرعت تمام باز شده و به صورت اتوماتیک در حالت باز ضامن می شود.

بسته شدن تیغه مستلزم فشار مجدد دگمه است. به غیر ازچاقوهای ذکر شده انواع دیگری از چاقوها وجود دارد که کمابیش شبیه چاقوهایی است که ذکر گردید.

در این میان از چاقوهای شکاری و انواع کاردهای آشپزخانه و صحرایی، قمه، دشنه و قداره را می توان نام برد. که همه در انواع و اقسام مختلف و اندازه های گوناگون ساخته و پردخته می شوند.

جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
قلم زنی   غار چهار نخجیر