شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

ایستگاه قیطریه پارک قیطریه

ایستگاه قیطریه ایستگاهی با دسترسی بالا

متروگردی قسمت سوم : خط یک ایستگاه قیطریه

در ادامه ی مقالات متروگردی و شیوه های دسترسی به اماکن گردشگری و تفریحی و فرهنگی و … درتهران از خط یک ، به ایستگاه قیطریه میپردازم . اماکن مهمی که از طریق ایستگاه قیطریه هست که میشه بهشون دسترسی پیدا کرد :

امامزاده علی اکبر (چیذر)ایستگاه قیطریه امامزاده علی اکبر

در نزدیکی ایستگاه قیطریهمکانی هست به نامه امامزاده علی اکبر که امامزاده ای ست مدفون در چیذَر. این امامزاده فاقد شجره ‏نامه مشخص و قابل اعتماده ، اما شجره ایشان رو منتسب به امام زین ‏العابدین(ع) میدونن . بعضی از افراد قدمت امامزاده رو مربوط به ۹۰۰ سال قبل میدونن و بعضی دیگه اون رو مقارن با ورود حضرت عبدالعظیم به شهر ری می‏شمارن .

هرچند که مکان امامزاده علی ‏اکبر، قبل از انقلاب صرفاً یک گورستان برای دفن اموات بوده و کمتر زیارت از امامزاده مورد استقبال قرار میگرفته ، اما پس از انقلاب ، با آوردن پیکر شهدای جنگ تحمیلی که در میان اونها ، شهدای «چیذری» نام هم زیاد به چشم می‏ خوره و با تشکیل هیات رزمندگان شمیرانات و حضور حاج محمود کریمی ، از مداحان اهل بیت در اعیاد و عزاداریها و گهگاه در شبهای جمعه درحقیقت گلزار شهدای امامزاده علی ‏اکبر به محلی برای برگزاری جلسات سخنرانی و عزاداری و به تعبیر بهتر به یک پایگاه فرهنگی در شمال شهر تهران تبدیل شده . مصطفی احمدی روشن و مسعود علی محمدی هم در کناراین امامزاده مدفون شدن .

ایستگاه قیطریه پارکی زیبا در قیطریه

پارک قیطریه

پس از پیاده شدن از ایستگاه قیطریه به باغی قدیمی در شمال تهران که حالا یکی از پارکهای اصلی و شناخته شده شهره میرسید . وجود فرهنگسرای ملل این پارک رو به عنوان یکی از فعالترین حوزه های فرهنگی شهر تبدیل کرده . وجود سینما ۶ بعدی ، رستوران و زمینهای بازی متعدد از امتیازات این منطقه برای استراحت نیم تا یک روزه هست . بوستان قیطریه درگذشته باغی متعلق به خواهر تنی ناصرالدین شاه قاجاربوده و به روایت تاریخ میرزا تقی خان امیر کبیر ساختمانی که اکنون محل فرهنگسرا و کتابخانه پارک هست رو در ضلع شمال غربی پارک احداث میکنه .

قیطریه از ابتدا

درابتدا این باغ بافتی جنگلی داشته . در سال ۱۳۵۶ به همت شهردار وقت تهران مرحوم دکترغلامرضا نیک‌ پی که خود نوه دختری شاهزاده ظل السلطان فرزند ناصرالدین شاه بوده است با وقف قسمتی از زمینهای موروثی خودش و با خرید و تجمیع باقیمونده باغ که در دست ورثه صارم الدوله (ازنواده‌های قاجار) بود باغ بزرگ قیطریه رو به پارک تبدیل میکنه. به همین دلیله که پارک قیطریه هندسه نامنظم داره و مساحتی در حدود ۱۰۳٬۰۰۰ متر مربع داره که فضای گلکاری و چمن‌کاری اون درکنار انبوه درختان قدیمی جلوه خاصی بهش داده .

استخر بوستان به شکل هندسی نامنظمه . از گونه‌های درختی پارک میشه از نارون ، کاج ، سرو نقره‌ای ، زبان گنجشک ، اقاقیا ، بلوط ، گردو، داغداغان ، افرا ، توت ، بید مجنون ، چنار، صنوبر، ماگنولیا ، سدروس ، نوئل و درختچه‌هایی نظیر زالزالک ، نرگس درختی ، زرشک ، سوداغ ، بوداغ  و گز درقسمت ورودی جنوبی بوستان نام برد . بدلیل راههای متعدد و تودرتو ، این بوستان محل مناسبی برای ورزشهای مختلف فراهم آورده . از امکانات بوستان میشه به فرهنگسرای ملل ، نگارخانه ، کتابخانه ، نمازخانه ، برکه ، زمین بازی ، مخزن ذخیره آب ، پیست اسکیت و سرویس‌های بهداشتی اشاره کرد .

جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
برج آزادی تهران   جاذبه های گردشگری شهر تهران