شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

بادهای کویری - طوفان شن

بادهای کویری یکی از اصلی­ترین عوامل در خطرناک شدن مناطق کویری

بادهای کویری

پدیده بادهای کویری به‌واسطۀ قرار داشتن ایران در کمربندی خشک و بیابانی همواره در ایران جریان دارند. باد به ‌عنوان یکی از عناصر اصلی در طبیعت همواره مورد توجه مردمان و تمدن­ها گوناگون بوده ­اند. اهمیت این پدیدۀ طبیعی زمانی بیشتر می­شود که می­تواند به‌عنوان عاملی تهدیدکننده برای کشاورزان و دامداران نیز به ‌حساب آید.

کشور ایران همواره با پدیده بادهای کویری روبرو بوده و هست که بخشی از زندگی اهالی این مناطق را تحت تأثیر خود قرار می­دهد. بادهای کویری - طوفان شناهالی این مناطق برای انواع بادهای کویری از نام­ها و اصطلاحات گوناگونی استفاده می­کنند و در طی دوران مختلف برای آن‌ها افسانه ­ها و داستان­ ها متفاوتی نیز گفته‌ شده است که علت اصلی به وجود آمدن این داستان­ ها و افسانه ­ها را می­توان به‌نوعی ترس از عاملی ناشناخته و نامرئی دانست.

انواع بادهای کویری

باد سموم، سوز باد، شن باد و بادهای ۱۲۰ روزه سیستان ازجمله انواع بادهای کویری است که برای مردمان ایران از اهمیت زیادی برخوردار است و روش­های گوناگونی برای نجات محصولات کشاورزی از این نوع بادها پیش‌بینی‌شده است. البته در طی سال­های گذشته روش­هایی نیز برای بهره‌برداری از این بادها و استفاده از آن‌ها به‌عنوان منبعی برای تأمین انرژی ابداع شده است که البته تا زمان فراگیر شدن آن در سطح ایران راه بسیاری مانده است.

بادهای کویری یکی از اصلی­ترین عوامل در خطرناک شدن مناطق کویری است چرا که وزش پیوسته این بادها حرکت در این مناطق را به شدت دشوار می­کند و با سرعت بخشیدن به فرسایش خاک از جریان یافتن زندگی و رشد گیاهان در این مناطق جلوگیری می­کند.

یکی از عواملی که هر گردشگری که قصد کاوش در بیابان را دارد باید به آن توجه کند همین عامل بادهای بیابانی است، چرا که با محاسبۀ اشتباه و گرفتار شدن در دام این بادهای بی­رحم امکان به خطر افتادن جان گردشگران نیز به شدت افزایش می­یابد.

یکی راه های محاسبۀ دقیق برای سفر به مناطق بیابانی کمک گرفتن از ساکنان محلی این مناطق است که آشنایی کامل با این بادها را دارند.

بادهای ۱۲۰ روزه سیستان

یکی از سهمناک­ترین انواع بادها در مناطق بیابانی با عنوان بادهای ۱۲۰ روزه شناخته می­شود که بخش‌های گسترده ­از استان سیستان و بلوچستان و بخش­هایی از کشور افغانستان را در برمی‌گیرد. این بادها که با سرعت زیاد به وزش درمی‌آیند حجم گسترده­ای از ریگ­های روان بیابانها را با خود حمل کرده و باعث پوشیده شده بخشهای زیادی از جاده­ ها و مناطق مسکونی می­شوند که جدا از ایجاد مشکلاتی در رفت‌ و آمدهای اهالی این مناطق به کشاورزی و دامداری این استان و برخی از نقاط استان‌های هم‌ جوار آسیب  میرساند که همواره با حمایتهای دولتی توانسته­ اند بخشهایی از این خسارات را جبران و برای جلوگیری از ایجاد خسارات بیشتر گام ­هایی بردارند.بادهای کویری - طوفان شن

درمجموع می­ توان به این مسئله اشاره کرد که عناصر طبیعی مانند باد در کنار آسیب­هایی که برای زندگی اهالی مناطق کویری دارد، می­تواند به‌عنوان عاملی سازنده در روند زندگی آن‌ها نیز کاربرد داشته باشد و آن‌هم به‌واسطۀ دانش و آگاهی چگونگی استفاده از آن‌هاست.

البته مردمان مناطق کویری ایران از قرن­ها پیش توانسته‌اند با درک درست از شرایط زندگی در این مناطق به روندی مسالمت‌آمیز با طبیعت دست یابند که کمتر خسارت برای آن‌ها را در برداشته باشد.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر لطفاً لینک زیر را دنبال کنید
بیشتر

شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
کبوترخانه هتل داد