شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

بازار وکیل نما

بازار وکیل یکی از زیبا ترین بازار های ایران است که در شهر شیراز قرار دارد

بازار وکیل

معماری بازارهای قدیمی ایرانی همچون بازار وکیل همواره به عنوان یکی از تاثیرگذارترین و زیباترین معماریهای سنتی شناخته میشوند. این گونه از بناها جنبه های گوناگونی از جمله استحکام و زیبایی بنا و همچنین آسایش مردم را در بر میگرفته است.

بازار وکیل شیراز نیز به عنوان یکی از شناخته شده ترین بازار های ایرانی دارای تمامی این خصوصیات بوده و تا به امروز همچون گذشته به فعالیت خود ادامه داده است و محلی برای داد و ستد و همچنین گردش و تفریح مسافران بوده است. بازار وکیل دارای بارازچه ها و دیگر بخش های متنوعی بازار وکیل سرای فیلاست که هر یک کاربرد خود را داشته و مجموعۀ آنها بازار وکیل را شکل داده اند.

سرای فیل

یکی از این بخش ها سرای فیل است که در قلب این بازار قرار گرفته است و جدا از کاربرد اصلی آن که محلی برای داد و ستد و البته استراحت بازارگانان بوده است به محلی برای استراحت مسافران و گردشگران نیز تبدیل شده است. سرای فیل دارایحیاطی مرکزی با معماری زیبایی است که دورتادور آن را غرفه های بسیاری در برگرفته و به محلی آرامش بخش در کنار هیاهوی بازار تبدیل شده است.

این ناحیه از بازار وکیل در طی سال های گذشته نیز مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و جلوه ای زیباتر از گذشته را به خود گرفته است. جریان زندگی و کسب و کار اهالی بازار در حاشیۀ این سرا آن را از حالتی صرفاً توریستی خارج کرده و در عین حالی که دارای جاذبه های گردشگری میباشد میتوانید بافت سنتی آن را نیز احساس کنید. بازار وکیل فرش

در مجموع میتوان بازار وکیل شیراز را به عنوان یکی از شاهکارهای معماری ایرانی اسلامی در نظر گرفته که در هر یک از گوشه و کنار آن نشانه ای هنرمندی مردمان ایران زمین بویژه اهالی شیراز را میتوان مشاهده کرد.

بازار های تاریخی شیراز

بازارها همواره یکی از بخش های اصلی شهرهای ایران و به نوعی قلب تپنده آن بوده اند. به همین دلیل میتوان توجه بسیاری را که در معماری این نوع از بناها به کار میرفته است مورد بازار وکیل عکستوجه قرار داد. حتی در روزگار کنونی نیز با وجود بازارهای جدید و مدرن، مسافرانی که به شهرهای تاریخی سفر میکنند در پی بازدید از بازارهای سنتی این شهرها هستند.

شهر شیراز

شهر شیراز در کنار بازار وکیل دارای بازارهای جدید و قدیمی دیگری نیز میباشد که از آن جمله میتوان به سرای مشیر اشاره کرد که البته آن نیز در نزدیکی بازار وکیل و به نوعی همراستا با آن است. سرای مشیر که با نام سرای گلشن نیز شناخته میشود متعلق به عصر قاجار بوده و از نظر معماری بنا دارای زیبایی های چشم نوازی است.

اردوبازار نام یکی دیگر از بازارها قدیمی شیراز است که قدمت آن نیز به دوران قاجار باز میگردد. این بازار که در نزدیکی سرای مشیر قرار دارد دارای فضایی سرپوشیده و مملو از مغازه های قدیمی است. در مجموع میتوان شهر شیراز را به عنوان یکی از مناطق ایران که مملو از جاذبه های گردشگری و توریستی است معرفی کرد که در گوشه و کنار آن با جلوه ای جدید از هنر اصیل ایرانی آشنا میشوید.

جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
پارک جنگلی سراوان  جاذبه شهر شیراز