شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

باغچه جوق

باغچه جوق ، کاخ موزه ای در استان زیبای آذربایجان غربی

باغچه جوقباغچه جوق ، کاخ موزه ای در استان زیبای آذربایجان غربی

باغچه جوق روستایی است در ۶ کیلومتری شهر ماکو که در بخش جنوب شرقی آن یک ساختمان مجلل وجود دارد ، بنایی قدیمی که به دوران قاجار تعلق دارد و در اوج شکوه و زیبایی نماینده ای تمام عیار برای معماری و هنر کهن این مرز و بوم است . بانی این بنا تیمور تیموری بود که از حکام مقتدر وقت بوده و از سرداران مظفرالدین شاه بود . قصر باغچه جوق بعلت ویژگیهای برجسته ای که در معماری دارد در سال ۱۳۵۳ توسط دولت وقت خریداری شد. در آن تعمیرات ضروری صورت گرفته و بعلت علاقه ی مردم ، تهمیداتی اندیشیده شد و بصورت کاخ موزه درآمد تا امروز باغچه جوق برای بازدید عمومی باز باشد.

قصر تاریخی باغچه جوق

قصر تاریخی باغچه جوق که از یک ساختمان دو طبقه تشکیل شده در داخل محوطه باغی به مساحت ۱۱ هکتار قراردارد. مرمت و الحاقات بعدی ساختمان نیز به پسر ماکویی نسبت داده شده است. معماری کاخ تلفیقی است از معماری سنتی ایرانی و غربی، به ویژه معماری روسیه اواخر سده نوزدهم.

خانواده سردار ماکویی تا سال ۱۳۵۳ در این کاخ زندگی می‌کردند و پس از مرمت و بازسازی محوطه و ساختمان آن از سال ۱۳۵۸ به منظور بازدید عموم افتتاح شد. این کاخ موزه در سال ۱۳۶۶ در اختیار میراث فرهنگی کشور قرار گرفت.

معماری و ساخت باغچه جوقباغچه جوق موزه

گچبری ساختمان توسط اساتید ایرانی انجام گرفت و آئینه‌کاری و گچبری ساختمان در سطح عالی است در بالای عمارت باغچه جوق دور تا دور گلدان‌ها و مجسمه‌ها وجود دارد که اغلب جای گل و چراغ است. پایه ستون‌ها و گلدان‌ها از سنگ خارا است و خوب حجاری شده است. اولین گرامافونی که به ایران وارد شده در این عمارت به چشم می‌خورد که طول بوق آن ۶۰ سانتیمتر و ارتفاع پایه‌اش بیش از یک متر است.

پرده‌های زربفت، مبل‌های بی نظیر، تخت‌خواب‌های متعدد با تشک‌های پر قو، کاغذ دیواری‌ها و رنگ‌آمیزی سالن‌ها و نقاشی سقف اتاق‌ها، ظروف چینی اعلا و لوسترهای کریستال، فضای حیاط با گلکاری و درختان میوه و اشجار زینتی و حوض‌های وسیع بازدید کنندگان را به یاد کاخ‌های افسانه‌ای می‌اندازد.

بخشی از باغ در پیرامون کاخ اصلی باغچه جوق دارای طرحی از پیش اندیشیده و تقریبا منظم و محصور است. این محوطه توسط نرده‌های چدنی زیبایی از سایر بخش‌های باغ جدا شده که تقریبا نقشی همچون اندرونی ایفا می‌کند. در بخش‌هایی از محوطه باغچه جوق، آثاری از کف‌سازی سنگی باقی مانده است و در سمت غربی کاخ نیز نمای اصلی ساختمان حوض بیضی شکل دیده می‌شود.

نمای خارجی بنای باغچه جوق مجسمه‌های گچی که سردرها و نرده‌های گچی لبه بام را زینت داده‌اند، ساختمان سنگی یا آشپزخانه کاخ که با سنگ‌های صیقلی و تراش خورده ساخته شده است و استخر بزرگ باغ که جوی آبی از آن به قسمت‌های مختلف باغ جاری است از دیگر دیدنی‌های باغچه جوق به حساب می‌آید.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر  لطفاً لینک زیر را دنبال کنید
جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
پارک هنگام آب انبار کیش