شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

بافت تاریخی دزفول پل تاریخی

بافت تاریخی دزفول: شهر دزفول یا شهر موزه ی آجری ایران

بافت تاریخی دزفول و دزفول اصیل با سابقۀ تاریخی هزاران ساله !

بافت تاریخی دزفول انقدر حائز اهمیت است که در لیست صدجایی که پیش از مرگ در ایران باید دید اومده. بافت تاریخی دزفول باعث شده که اسن شهر پتانسیل بیشتری برای جاذبۀ گردشگری شدن داشته باشه و اما واقعا باید یه کم بیشتر در مورد بافت تاریخی دزفول و خود شهر بدونیم .

موقعیت مکانی دزفولبافت تاریخی دزفول پل قدیمی دزفول

دزفول در شمال استان خوزستان قرار داره و از معدود شهرهای ایرانه که درهسته ی اصلی شهر،  بافت تاریخی دزفول و هویت فرهنگی خود رو تا حد زیادی حفظ کرده. دزفول با قدمتی ۵ هزارساله داره.

بافت تاریخی دزفول به مساحتی بالغ بر ۲۴۴ هکتار در حاشیه ی رود دز قرار داره و طبق تقسیم بندی محله ای به ۲۸ محله تقسیم شده، که گذرهای سرپوشیده ای به نام ساباط پیوستگی این محلات رو بیشتر می کنه. بافت تاریخی دزفول دارای ۱۲ هزار واحد مسکونی به غیر از فضاهای مسکونی و تجاریه و یکی از قدیمی ترین بافت های کشور شناخته شده . اکثر بناهای این بافت آجری بوده و به همین دلیل این شهر به موزه ی آجری ایران هم شهرت داره.

بیش از ۲۰۰ هکتار بافت تاریخی دزفول مجموعه ای از آثار معماری هستن که رابطه میان اجزا و فرم حاصل از ترکیب آنها، علاوه بر نمایش مهارت های فنی و هنری ، تصویرگر گوشه ای از جریان زندگی معاصر در این خطه ست .

بافت تاریخی دزفول نمای از ساختمان های قدیمیدر معماری بافت تاریخی دزفول به شایستگی آرمانها و نیازمندیهای انسان عصر خود شکل یافته که هنوز هم درگوشه گوشه آن میشه نمودهایی ازش رو یافت. با این همه در چندین دهه گذشته بافت تاریخی دزفول کمتر مورد توجه قرار گرفته  و این خود باعث از دست رفتن محلات قدیمی، بناها و فضاهای معماری کهن بسیاری شده  و از سوی دیگه هرچی زمان میگذره حلقه محاصره گسترش شهر جدید بر گرد بافت تاریخی دزفول تنگ تر شده و آثار و علائم حیات درآنها بیشتر از دست میره .

آثار ثبت شده در بافت تاریخی دزفول

در محدوده ۲۴۰ هکتاری بافت تاریخی دزفول ، بیش از ۱۱۳ اثر ثبت ملی شده . این آثار شامل مساجد، حمامها، خانه‌ها وگذرهای تاریخی هستن که قرنها هویت اصیل معماری سنتی و ایرانی رو در خود جای دادن . به خاطر داشتن هویت معماری مخصوص به شهر دزفول ، از آن به عنوان موزه ی آجری ایران یاد میشه . علاوه برآن  بافت تاریخی دزفول فصل مشترک و نوستالژیک بسیاری از هیئت های مذهبی و فرهنگی در شهره. از این رو میشه از سه ظرفیتش بهره برد:بافت تاریخی دزفول راهرو

اول – ظرفیت فرهنگی  تاریخی، وجود حسینه ها،‌ مساجد تاریخی، هیئت های مذهبی و ارتباطات قوی همسایگی در آن نشان از سرزندگی و حیات اجتماعی خاص شهر دزفول درگذشته بوده که میتونه الگو و سرمایه ای برای تعاملات در محلات جدید شهرباشه .

دوم – ظرفیت معماری با توجه به روند پر شتاب جهانی شدن و از بین رفتن هویت ساختمان های شهرها، بافت تاریخی دزفول میتونه الگویی برای استفاده در نمای ساخت و سازهای جدید در شهر باشه . با همه ی پیشرفتها درمصالح، آرامشی که درطرح نماهای سنتی ساختمانها به انسان دست میده، گواه این مدعاست ، گسترش فضاهای رستورانها و قهوه خانه های سنتی نشان از انطباق فطرت ایرانیان با کالبد و معماری سنتیه ، که چنین حس و هویتی دربافت تاریخی دزفول ، سرشاره .

سوم – ظرفیت گردشگری بناهایی ساده که با شکوه خاصی با نقوش آجری زینت داده شدن دل هربیننده و صاحب ذوقی رو اسیر خود میکنن.

بخشهایی از مقاله برگرفته از نوشتۀ ارزشمند آقای محمد آذرکیش – نشریه دزنامه (خبرنامه داخلی شهرداری دزفول) – شماره دوم ۲۳- مرداد ۱۳۹۳

جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
شهرستان اندیکا   چغازنبیل