شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

تاج محل

تاج محل ترکیبی از  معماری هند، فارسی و اسلامی تقدیم شده به عشق

 تاج محلتاج محل

محل زیبای که تاج محل در آن قرار  دارد واقعا ستودنی است .نمای زیبای سنگ مرمر سفید منحصر به فرد و بی همتا ، تزئینات نفیس، سنگ های قیمتی استفاده  شده و  جهانگردان را به بازدید از این  بنای باشکوه می کشاند .در سفرمان به هند به این مکان زیبا رسیدیم با شازده مسافر همراه و همسفر باشید.

مطمین باشید  این محل یکی از  بهترین مکان توریستی در جهان محسوب می شود و از بهترین سفرهایی خواهد بود که تا به حال آن را تجربه کردید .

با این حال، تا زمانی که شما داستان عشقی که در ساخت تاج محل  پنهان شده  ندانید، زیبایی آن ، همه قلب و ذهن شما را تسخیر نخواهد کرد و به جای آن فقط یک بنای تاریخی  زیبا خواهد دید .  عشق در پشت این بنا جاذبه ی روحانی به آن میدهد و این مکان را اسرار آمیز تر از پیش می کند.

در آستانه سپیده دم، زمانی که اولین اشعه خورشید به گنبد این مکان می تابد ،  شعاع بازتاب آن این مکان  را مانند یک محل آسمانی  که در طلا  پیچیده شده  روشن خواهد کرد ،  و سپس در غروب خورشید، غرق در شکوه  نور ماه، تاج محل مانند یک الماس می درخشد؛  انگار شما ناگهان از داستان پریان سر در آوردید  و این مکان در مقابل شما  به طور جادویی ظاهر شده است ، ناگهان در دل بازدید کنندگان از ابهت این بنای تاریخی خوف و ترسی  به وجود می آید. جای تعجب نیست که  تاج محل  با معماری شگفت انگیزش  یکی از هفت عجایب جهان است.

موقعیتتاج محل

تاج محل با قدمت دیرینه در ساحل رودخانه یامونا  با عظمت خودنمایی میکند .

وجه تسمیه  

نام  تاج محل مترادف سنبل عشق  است. نام این محل از نام همسر شاه جهان، ممتاز ماهال، و به معنی “کاخ تاج ” است.

تاریخ

ساخت و ساز تاج محل  در حدود ۱۶۳۲ آغاز شد  معمار ارشد آن  استاد احمد لاوروی، که  هندی ایرانی  بود که بعدا با طراحی  قلعه سرخ در دهلی، مشهور شد . و معماری آن را به عهده گرفت.

تاج محل ترکیبی از  معماری هند، فارسی و اسلامی را تشکیل می دهد.

طراحی و ساخت

تاج محل

هزاران کارگر  از هند، ایران، اروپا و امپراتوری عثمانی، همراه با ۱۰۰۰ فیل، برای ساخت و ساز  وارد این کشور  شدند.

در طول بیش از ۲۰ سال برای  ساختن تاج محل  کار کرده و روز و شب  زحمت کشیدند .

این مکان با سنگهای قیمتی  از قبیل سنگ مرمر سفید و  یشم، کریستال، لاپلاس لازولی، آهستگی و فیروزه) ساخته شده است که از طریق روش  pietra dura طراحی پیچیده  آن  صورت می گیرد.

در قسمت بعد به تزیینات بیشتر در این مکان تاریخی و زیبا می پردازیم.