شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

تالاب شادگان

تالاب شادگان یکی از زیباترین تالابهای ایران

تالاب شادگان

تالاب شادگان یکی از جاذبه های طبیعتگردی کشور و یکی از تالاب شادگان

زیباترین تالابهای ایران محسوب میشود . متاسفانه در سالیان اخیر شاهد ایجاد مشکلات جدی برای تالاب شادگان بوده ایم ، که بواسطه ی عوامل تهدید آمیز این تالاب در معرض خطر جدی قرار گرفته است.

محل قرار گیری تالاب شادگان

این تالاب در پایین‌دست حوضه رودخانه جراحی بین شهرهای شادگان، آبادان و ماهشهر در استان خوزستان قرار دارد و در سمت پایین‌دست به خلیج‌فارس می‌ پیوندد . تالاب شادگان بزرگ‌ ترین «رامسر سایت» ایران است که در سال۱۳۵۴ برابر با ۱۹۷۵میلادی به ثبت رسید و اکنون به‌عنوان یک تالاب مهم بین‌المللی شناخته می‌شود. تالاب شادگان از تنوع زیستی بسیار بالایی برخوردار است.

تالاب شادگان ، چهارصد هزار هکتا پهنا دارد که ۲۹۶ هزار هکتار آن جزو مناطق حفاظت شده است . تالاب شادگان که یکی از جاذبه‌های طبیعت‌گردی محسوب می‌شود به ‌دلیل فراهم آوردن زمینه مناسب برای زیست و زادآوری گونه‌های متنوع پرندگان و ماهیان، نقش مهمی در حفظ ذخایر ژنتیک منطقه دارد.۳ شهر بزرگ شادگان، آبادان و ماهشهر در حاشیه این تالاب واقع شده و تعدادی روستا نیز در مجاورت آن قرار دارند و ۲روستا نیز در داخل این تالاب وجود دارد.

گونه های جانوری تالاب شادگانگونه های جانوری تالاب شادگان

تالاب شادگان از زیستگاه های مهم کشور و کوچگاه زمستانی ۱۵۰ گونه پرنده (۲۰ گونه بومی و ۱۳۰ گونه دیگر) است که ۱۳ گونه از آنها  مانند اردک مرمری، پلیکان پا خاکستری، عروس غاز، اردک سرسفید، گیلانشاه خالدار، عقاب شاهی، عقاب تالابی خالدار و عقاب دریایی دم سفید در معرض خطر انقراض جهانی است. با این وجود، شکار پرندگان در این تالاب به شکل وسیعی صورت می گیرد و فروش پرندگان شکاری یکی از راه های امرار معاش روستاییان اطراف تالاب است و گاه گاه قایق های شکارچی در منطقه دیده می شوند که شکارچیان با تفنگ شکاری بر روی آنها به دنبال صید خود می گردند و تقریبا هر پرنده ای که بخواهید در سبد زنانی که در کنار جاده بساط کرده اند، یافت می شود. از طاووسک اهلی تا مرغ و خروس های خانگی.

امرار معاش از طریق تالاب

جمعیت شهر شادگان و روستاهای اطراف آن از نظر تاریخی برای تأمین معاش وابسته به تالاب هستند. بخش عمده جمعیت این شهرها و روستاها عرب هستند که به کشت محصولات کشاورزی و خرما و دامداری به‌عنوان منابع اصلی اشتغال و تأمین درآمد می‌پردازند. دامداری (گاومیش)، ماهیگیری، شکار پرنده، نی‌بری و برداشت علوفه منافعی هستند که از این تالاب نصیب مردم می‌شود.

طرح حفاظت از تالاب

طرح حفاظت از تالاب‌ های ایران با همکاری سازمان محیط زیست، برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) و تسهیلات محیط زیست جهانی (GEF) به منظور رسیدگی به بحران تالاب‌ ها از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ به اجرا درآمد. این طرح در تالاب‌ های پریشان و ارومیه آغاز شد و تالاب شادگان ابتدا در سال ۸۷ به عنوان سایت تکرار در این طرح پذیرفته شد که در نهایت در سال ۸۹ به عنوان سایت اصلی در نظر گرفته شد.

تالاب شادگان یکی از معدود تالاب‌ هایی است که در سازمان بین‌ المللی یونسکو ثبت جهانی شده است. این تالاب یکی از مهمترین سرمایه‌ های طبیعی منطقه و جهان به شمار می‌ آید.

جزئیات بیشتر