شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

ترکمن صحرا پروش اسب

ترکمن صحرا از اسب تا اصل همه چیز بکر و منحصر به فرد

ترکمن صحرا مقصد تورهای تفریحی

ترکمن صحرا دراین سالیان اخیر به شدت مورد توجه طبیعتگردا و تورهای برگزار کنندۀ طبیعتگردی قرار گرفته . تیترهای جذابی که برای این تورها نوشته میشه هر خواننده ای رو وسوسه میکنه تا بره و ببینه تو دل این ناحیه چی میگذره . عکسایی که از بکر بودن منطقه حاکی هستن با اسبهای بی نظیری که اصلا یه جورایی کلید واژه این ناحیه به حساب میاد و مردها و زنهای زیبا و اصیل ترکمن با پوشش محلی رنگارنگ هم تأثیر خاص خودشون رو در ذهن بیننده ایجاد میکنن . اگه دوست دارید بیشتر از ترکمن صحرا بدونید با شازده مسافر همراه باشید .

موقعیت مکانی ترکمن صحراترکمن صحرا تپه های ترکمن

ترکمن صحرا منطقه ‌ای در شمال شرقی ایرانه و شهرهای گنبد کاووس ، بندر ترکمن ، آق‌قلا ، مراوه‌تپه ، کلاله ، سیمین‌شهر، گمش‌تپه ، نگین‌شهر، انبارآلوم و داشلی برون شهر فراغی ، گلیداغ رو دربرمیگیره . ترکمن‌صحرا جلگه‌ای رسوبی و همواره که از عقب ‌نشینی دریای خزر و تجمع رسوبهای رودهایی نظیر اترک و آق سو به وجود اومده ‌.

این جلگه عریض‌ترین بخش جلگه‌های کاسپینی ئه که شمال استانهای گلستان و خراسان شمالی رو در برمیگیره . از لحاظ موقعیت جغرافیایی این منطقه از مغرب به دریای کاسپین و از شمال به جمهوری ترکمنستان محدود میشه که با طول ۴۰۰ کیلومتر ازغرب به شرق گسترده‌ ست و از مشرق به خراسان و منطقه نیمه‌خشک بجنورد و دره‌گز و از جنوب به کوهپایه‌های جنگلی البرز شمالی محدوده . شیب زمین ازجنوب به شمال و از شرق به غرب در امتداد شبکه آبها و رودهایی که به دریای خزر میریزه کاهش پیدا میکنه .

بافت جانوری منطقهترکمن صحرا امامزاده

جانوران ترکمن صحرا از انواع جانوران منطقه نیمه بیابانی تا جنگلی (طوقه جانوری پاله آرکتیک) ئه و میشه از گرگ ، روباه و کفتار، خرگوش ، موش صحرایی ، جوجه تیغی ، مار و آهو دربخش شرقی اون ، پرندگانی مثل اردک و غاز درمردابها و چمنزارهای مرطوب ، کبوترچاهی ، گنجشک ، سار، دراج و قرقاول دربخش جنوبی و تیره‌های مختلف شاهین و عقاب درشمال منطقه نام برد .

در رودها و آبهای ساحلی دریای خزر نیز انواع ماهیهای شمال ایران به وفوریافت میشه که صید آنها مشغله اصلی مردم بندر ترکمن، خواجه نفس و کمش تپه ست . به علت قرارگرفتن ترکمن صحرا بین مناطق مرطوب و جنگلی البرز شمال و خشک و بیابانی ترکمنستان در شمال و منطقه نیمه خشک مرتفع در شرق بجنورد ، تربیت انواع دامها در ترکمن صحرا مقرون به صرفه ست .

از جمله : ۱- اسب و گاو که درمناطق چمنزار و آب کافی تربیت میشه (جنوب گرگان و شرق گنبد) ۲- گوسفند و بز که درمناطق نیمه خشک استپی و نیمه مرطوب تربیت میشه . (بخشهای مرکزی، جنوبی و شرقی منطقه) ۳- شتر که در شمال رود گرگان و بخشهای شمالی منطقه بویژه ریگزارها و شوره ‌زارهای شمال و شمال شرقی که دارای هوای خشک و رطوبت کم هست تربیت میشه .ترکمن صحرا پوشش محلی

همسایه های ترکمن صحرا

منطقه ترکمن صحرا و دشت گرگان تاریخی بسیار کهن داره . ترکمن صحرا به علت همجواری با شهرها ، مناطق باستانی معروفی چون داهه (دهستان) ، نیشابور، مرگیانا (مرو) ، نیسا (نسا) ، تپورستان (طبرستان) و کومش از زمانهای قدیم مورد توجه بوده و درطول زمانهای مختلف محل سکونت و زیست اقوام مختلف ایرانی بوده . این سرزمین تا سده ۱۷ به طورکامل ایرانی زبان بود اما در پی مهاجرتهای افسارگسیخته عشایر بیابانگرد ترکمن امروز به صورت سرزمینی با اکثریت ترکمن زبان دراومده .

جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
آبشار مارگون    جاذبه شهر شیراز