شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

شیر سنگی بر مزار

تندیس شیر سنگی بر مزار در گذشتگان در میان عشایر ایران

تندیس شیر سنگی بر مزار درگذشتگان چه معنایی دارد؟

عشایر آئین های عجیب و غریب و جذاب کم ندارند و تندیس شیر سنگی بر مزار نیز یکی از همین موارد است.

یکی از این آئین های هیجان انگیز ، ساختن تندیسهایی بر مزار درگذشتگان بود که حامل معانی خاصی بود . بعنوان مثال ، تندیس شیر سنگی را بر سر مزار بزرگان ایل و افراد سرشناس میساختند.

معنی تندیس شیر سنگیشیر سنگی

عشایر بختیاری شیر را نماد چیزهای با ارزشی میدانند ، مفاهیمی مثل شجاعت و دلاوری . مزار افرادی که در شکار کارآمدتر بودند و درجنگ و سوارکاری مهارت داشتند به این تندیس شیر سنگی ، آراسته میشد . در واقع شیر سنگی مجسمه‌هایی هستند که در گذشته توسط سنگ تراش‌ها تراشیده می‌شدند و آنها را روی قبر افراد شجاع و دلیر ایل بختیاری قرار می‌دادند.

تندیس شیر سنگی در گویش بختیاری

درگویش بختیاری به این تندیس شیر سنگی، برد شیر می‌گویند. منطقه بختیاری سرزمین شیرهای سنگی است. این مجسمه‌های شیری هنوز در قبرستان‌های قدیمی بختیاری دیده می‌شوند.

هفشجان یکی از مراکز مهم تراشیدن تندیس شیر سنگی

هفشجان یکی از مراکز مهم تراشیدن این پیکره ها بوده است ، آرامستانهای این شهر هنوز هم پذیرای تعدادی از این تندیسهای خوش تراش شیر است .

شیر سنگی برای قوم بختیاری تنها نماد غیرتمندی و بی باکی و زورمندی نبوده، بلکه این قوم چون شیعه و پیرو علی بن ابی‌طالب بود، از این رو ارزش و مفهوم ولایتمداری و پایبندی به مرام و مسلک آن امام هُمام و آیین سرافراز تشیع را نیز در نظر گرفت و این ارزش‌ها را در قالب تسبیح، که نماد و مظهر پارسایی و نماز و نظر پاکی است، روی پیکره شیر سنگی حک کرد و به آن تجلی بخشید. در بررسی این تندیسهای خوش تراش و هنرمندانه ، میتوانید ریشه های آئینی و دینی و پیوندشان را با عقاید این مردم عزیز ، به وضوح ببینید .

تندیس شیر سنگی

تندیس شیر سنگی از چهار محال بختیاری تا خوزستان

در گذر از چهار محال بختیاری تا خوزستان، آنجا که پیچ و خم جاده‌ها مسافران را مهمان روستاها و مسکن مردم ایل بختیاری می‌کند، شیر سنگی کوچک و بزرگ با غرور و عظمت بی‌بدیلی که نشان از دلاوری و قهرمانی در میان این مردمان دارد، یکی یکی رخ‌نمایی می‌کنند. شیر سنگی در هیچ کجای ایران به اندازه‌ای که در استان‌های خوزستان و چهارمحال بختیاری خانه گزیده‌اند به چشم نمی‌آیند. اما گویا همین فراوانی و پراکندگی، از بین رفتنشان را امری عادی جلوه داده و در نظر مردم و مسئولان از ارزش و اهمیت آنها کم کرده است و متاسفانه در طی این سالها شاهد روند تخریبی این آثار بوده ایم .

تندیس شیر سنگی

تندیس شیر سنگی قابل جابجایی و در معرض تخریب هستند، بسیاری از این مجسمه ها به سرقت رفته و شماری هم شکسته شده و در لابه لای جرزهای دیوار و ساختمان‌ها به کار گرفته می‌شوند. بختیاری‌ها روی قبر بزرگان و جوانمردانشان تندیس شیر سنگی می‌گذاشتند. شیر در میان بختیاری‌ها نماد شجاعت است. نماد شیر علاوه بر این تندیس‌ها، در قالی و گلیم و گبه‌هایی که بختیاری‌ها می‌بافند نیز دیده می‌شود.

جزئیات بیشتر

شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
جزحلوا   قلعه فلک الافلاک لرستان