شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

جاذبه های طبیعی غار

جاذبه های طبیعی استان کرمانشاه

جاذبه های طبیعی و خاص استان کرمانشاه

دراین مقاله قصد داریم تا برای شما از جاذبه های طبیعی استان زیبای کرمانشاه بنویسیم . استان عزیزی که متاسفانه در زلزله ی اخیرخسارتهای فراوانی به آن وارد شد و قلب تمامی هموطنان را به درد آورد . جاذبه های طبیعی استان کرمانشاه یکی دوتا نیستند اما در این مقاله به تعدادی از جاذبه های طبیعی اشاره میکنیم و از صمیم دل امیدواریم این استان زیبا و دوست داشتنی کشورمان دوباره به روزهای آرامش برگردد .

۱ . جاذبه های طبیعی : سراب مریم نگارجاذبه های طبیعی تصویر

سراب دیدنی مریم نگار یکی از زیباترین و بکرترین جاذبه های طبیعی و نقاط گردشگری استان کرمانشاه است و طبیعت پیرامونش دارای زیباییهای بی حد وحصری است که میتواند برای هر بیننده ای خیره کننده و روح بخش باشد.این سراب که در حدفاصل شهر بیستون به سنقر و درمسیر جاده منطقه کرکسار قرار دارد سراسر زیبایی است و اگر بخواهیم از بعد طبیعتگردی به آن بنگریم باید گفت که یکی از بهترین نقاط ایران زمین برای طبیعتگردان است.

وجود درختان سربه فلک کشیده در سراب مریم نگار و همچنین خروش و جوشش آب چشمه، طبیعتی بکر و دست نخورده را به گردشگران نشان میدهد که میتوانند با گذراندن ساعاتی در کنارش، خاطراتی دل انگیز را با خود به همراه داشته باشند.با توجه به اینکه آب و هوای منطقه سراب مریم نگار درنیمه دوم سال اندکی سرد است، بنابراین از اواسط بهار تا اواسط پاییز بهترین زمان ممکن برای سفر به این سراب زیبا میباشد.

۲. غار چشمه سهراب

غار آوزا ، از جاذبه های طبیعی باستانی کشور، قبلاً محل زندگی و سکونت غارنشینان بوده است . مشاهده و بررسی شیوه انتقال آب​ های سقف اتاق​های غار، که حاصل آب​ های فرو رو در فصل​ های بارندگی اند، از شاهکارهای معماری غاراست و انتخاب محل آب انبار که با وزش نسیم آبشار چشمه را به داخل آن هدایت میکرده، هم یک شاهکار دیگر از معماری این غار است .جاذبه های طبیعی غار رتیل

این غار دراستان کرمانشاه، در ۶۰ کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه، و در نزدیکی روستای چشمه سهراب واقع شده است . در سینه صخره سنگ​ های عمودیِ دره وسیعی که از ژرفای آن رودخانه دینور میگذرد، واقع شده است. رودخانه دینور از انشعاب​ های رودخانه گاماسیاب میباشد. جنس سنگ​های آهکی تشکیل دهنده کوه ​های این منطقه به گونه ​ای است که بر اثر فرسایش تعدادی غارکوچک در دیواره​های دو طرف دره پدید آمده است .

۳ . غار رتیل

این غار درمسیر کرمانشاه به کرند و ریجاب در جهت زیارتگاه «بابا یادگار» واقع شده است. طول این غار ۳۶۶ متر است. برای ورود به این غار، باید وسایل کوهنوردی در اختیار داشت. بخش‌هایی از این غار هنوزناشناخته مانده است.

۴. تالاب هشیلان

جاذبه های طبیعی عکستالاب هشیلان به صورت ناودیسی در گستره دشتی و اراضی پست دامنه کوه‌های خورین و ویس در فاصله ۳۶ کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه در ارتفاع ۱۳۱۰ متری از سطح دریا قرار دارد. مساحت این تالاب تقریباً ۴۵۰ هکتار میباشد که از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه، به عنوان منطقه شکار ، جاذبه های طبیعی و تیراندازی ممنوع درنظرگرفته شده است.

آب تالاب در بالادست به صورت سراب و چشمه‌های جوشان میباشد و در پهنه تالاب به صورت کانال‌های بزرگ و کوچک پخش شده است. در این تالاب حدود ۱۱۰ جزیره کوچک و بزرگ با مساحت تقریبی از ۱۰۰ متر مربع تا حدود یک هکتار وجود دارند که در فصل زمستان و در روزهای پر باران، در اثر افزایش دبی آب تالاب، بعضی از آن‌ها در زیر آب پنهان میشوند. میانگین بارش سالانه در تالاب هشیلان ۴۵۱ میلیمتر است و در سراسر سال باد در جهات مختلف در این جاذبه از جاذبه های طبیعی میوزد.جاذبه های طبیعی رنگین کمان

در داخل محدوده تالاب هیچ درخت خودرویی وجود ندارد فقط گونه‌ای بید به صورت خیلی پراکنده و بسیار اندک در چند نقطه از تالاب رویش دارد. پوشش گیاهی سطح تالاب علفی است که به صورت گیاهان آبزی در داخل آب رشد کرده‌اند. در داخل و حاشیه تالاب جوندگانی از خانواده موش‌ها و پستاندارانی همچون گرگ، روباه، خرگوش، شغال، گربه وحشی زندگی میکنند.

ارتفاعات خورین واقع در شمال و شمال غربی این جاذبه از جاذبه های طبیعی کرمانشاه ، زیستگاه مناسبی جهت بز وحشی میباشد. تشی نیز از جانوران دیگری است که در ارتفاعات مذکور مشاهده میشود. بر اساس بررسی‌های به عمل آمده، هر سال با شروع باران‌های پاییزی و سرد شدن هوا، پرندگان زیادی از آسیای مرکزی به این زیست بوم آمده و زمستان را در این تالاب می ‌گذراندند. این تالاب مأمن و مأوای مناسبی برای زمستان‌گذرانی تعداد زیادی از پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی به شمار میرود.

۵. سراب نیلوفر

جاذبه های طبیعی سراب نیلودر چهارده کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه و جاذبه های طبیعی این استان، در ابتدای منطقه سنجابی و در دامنه کوه «کماجار» قرار دارد. این سراب به صورت استخر وسیعی، مملو از گل‌های نیلوفر است. غنچه‌ها و برگ‌های این گل‌ها سر از آب برآورده و سطح وسیعی از سراب را پوشانده است. این سراب ظرفیت بهره ‌دهی آب فراوان دارد و برای پرورش ماهی نیز مناسب است. در سال‌های اخیر جهت رفاه بازدیدکنندگان در اطراف این سراب، تأسیسات و پارکی احداث شده است.

سراب نیلوفر دریاچه کوچکی در حدود ۲۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه است .سراب زیبای نیلوفر دارای چند چشمه جوشان است که آب این سراب را تامین می کند.

طبق داستانهای قدیمی کرمانشاه گنجینه ای از خسرو پرویز شاه ساسانی در کف این سراب وجود دارد . عمق بعضی از جاهای این سراب به بیش از ۳۲ متر ثبت شده و دارای غارهای زیر زمینی هم هست. آب سراب نیلوفر آنچنان زلال است که ساقه گل های نیلوفر از زیر آن به وضوح نمایان است و با وزش نسیم و حرکت آب، این گل ها به رقص درآمده و اوج آرامش را به انسان می بخشند.

برای پرورش ماهی بسیار مناسب است.این جاذبه از جاذبه های طبیعی کرمانشاه وسیع مناسب برای انواع ورزش های آبی، از جمله قایقرانی و شنا و ماهیگیری و تسهیلات دیگر جای مناسبی برای گذراندن اوقات و ایجاد ساعات خوش برای بازدید کنندگان است.

جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
آبشار پیران   چغازنبیل