شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

جنگل سربرج مه

جنگل سربرج جنگلی است که صدای جیغ را درخود میپروراند!!

جنگل سربرج ، جنگل جیغ کشان !

جنگل سربرج پدیده ای طبیعی است که به تنهایی رازآلود است ، شبهایش اگر از دریا خوف انگیزتر نباشد کمتر نیست ، هنگامی که باران میبارد و مه فضا را پرمیکند نیز به یکی از ترسناک ترین جاذبه های طبیعی تبدیل میشود که قادر است هر بیننده ای را مرعوب کند . اما اگر از جنگلی صداهای ترسناک شنیده شود چی ؟ تصورش سخت و غیرقابل باوراست اما بد نیست بدانیم که در ایران چنین جنگلی وجود دارد ! جنگلی ترسناک که از داخلش صدای جیغ شنیده میشود جنگل جیغ !جنگل سربرج رود خانه

سربرج ، روستایی است از توابع بخش طرقبه‌ ی شهرستان مشهد که به دلیل داشتن پدیده‌ای وحشتناک، سالانه میزبان صدها گردشگر داخلی و خارجی است. جنگل سربرج ، جنگلی است در این روستا که اغلب گردشگران راه سفر را برای دیدارش در پیش‌ میگیرند. اما اینکه در اول جاده‌ی جنگل سربرج ، بسیاری راه برگشت را انتخاب میکنند خود داستانی جدا دارد. روزهای جنگل سربرج عادی و آرام است. شب‌ هنگام اما صدایی عجیب و وحشت‌آور از درختان جنگل سربرج به گوش میرسد.

صدایی شبیه جیغ که به محض تاریک شدن هوا شنیده‌ شده و تا سپیده دم ادامه دارد. برخی از ساکنین این منطقه ، این صدا‌های وحشت‌آور را از

جنگل سربرج اثار باستانی

ملخ‌هایی میدانند که به این منطقه هجوم آورده و شبها به درختان پناه میبرند، برخی نیز عواملی ناشناخته ازجمله تغییرات آب وهوایی را دلیل به وجود آمدن این صداها عنوان کرده‌اند. صداهایی که از درختان جنگل سربرج به گوش میرسد؛ هیچ شباهتی به صدای جیرجیرک یا بادهای موزون بین شاخ و برگ درختان ندارد. چرا که وقتی این صداها شنیده میشود، حتی برگ یک درخت هم به دلیل باد تکان نمیخورد.

نفرین جنگل

عده‌ای نیز جنگل سربرج را نفرین‌شده و محل سکونت اجنه میدانند. به گفته‌ی برخی، شیاطین و روح‌های نفرین‌شده شب هنگام دراین روستا پرسه میزنند و این اصوات دلخراش مربوط به آنها است. درست است که در لا به لای درختان و همچنین علفزارهای اطراف آن، هجوم ملخ‌ها مشاهده می‌شود؛ اما گفتنی است که هیچ پدیده‌ی غیر طبیعی دیگری در منطقه به چشم دیده نشده است.

همچنین جنگل سربرج در دره‌ی رودخانه‌ای که یکی از سرچشمه‌های سد طرق است قرار دارد که فصولی از سال خشک بود. اما از سالی که این صداها از جنگل شنیده میشود (۱۳۹۰)، آب رودخانه همچنان جاری و باقی است. همین امر باعث جلب توجه مردم و به تبع آن، ترس آن‌ها از این پدیده‌ شگفت‌انگیز شده است. وحشتی که میتواند گردشگران کنجکاو را به‌ سوی خود جلب کند.

و اما دلیل این صداها و شرح ماوقعشان از زبان یکی از اهالی اینطوربیان شده است :جنگل سربرج درفک

هنگامی که این صدا باعث ترس برخی اهالی روستا و گردشگران شد، موضوع را به بخشداری منطقه اطلاع دادیم و آن‌ها نیز با اعزام کارشناس به این منطقه و تحقیقات ویژه اعلام کردند این صدا مربوط به نوعی خاص از جیرجیرک است که در زبان محلی به آن «کز» میگویند. در واقع سالهای پربارش که آب فراوان است و رودخانه سربرج خشک یا کم آب نمیشود، این جیرجیرک‌ها به روستا حمله میکنند و در لابه لای درختها و گیاهان پنهان میشوند. ممکن است بر روی هر درخت نزدیک ۳ هزار جیرجیرک بنشیند. تمام این جیرجیرک‌ها در حاشیه‌ی دو کیلومتری رودخانه هستند و تعداد زیاد آنها باعث شده که آواز دسته‌ جمعی‌شان مانند صدای جیغ و زوزه به نظر برسد. این جیرجیرک‌ها تا ۴۰ روز زنده هستند و بعد از بین میروند .

جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
شهرستان اندیکا   چغازنبیل