شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

دره ارواح در غروب

دره ارواح یا کول خرسان مکانی راز آلود و خطرناک برای مسافران

دره ارواح کجاست؟

دره ارواح لقبی است که برای یکی از جذاب ترین نقاط استان خوزستان مورد استفاده قرار میگیرد. این دره که نام اصلی آن درۀ کول خرسان است در شهر دزفول و در بخش شیهون واقع شده و بسیاری از گردشگرانی را که قصد تجربه ای هیجان انگیز را دارند به آنجا می کشاند.دره ارواح در بهار

کول در زبان محلی آن منطقه به معنی دره است. کول خرسان دارای تنوع گیاهی بسیار جذابی است که در کنار زیبایی های خود گونه های متنوع گیاهان دارویی را میتوان در آن یافت کرد. از چیزی که آن را به دره ارواح تبدیل کرده است چیست؟ این در دارای مسیرهای باریکی بوده که در برخی از نقاط تنها به اندازۀ عبور یک نفر جا دارد و از روزنه هایی باریک میتوان آسمان را دید. در بسیاری از نقاط این دره اثری از تابش آفتاب نیست و به همین دلیل در گرم ترین روزهای تابستان نیز با هوایی بسیار سرد در آنجا روبرو می شوید.

این دره شامل چندین آبشار فصلی است که در برخی از ایام سال جریان یافته و به جلوه های شگفت انگیز این دره می افزایند. در بخشهایی دیگر از این دره با دیواره های پوشیده از انواع گیاهان روبرو میشوید و در قسمت هایی از آن نیز با آبچکان های زیبا. طی کردن این دره ساعت ها طول میکشد و در نهایت به رودخانه دز خواهید رسید. اگر قصد سفر به این منطقه و بازدید از دره ارواح را دارید باید چند نکته را در نظر بگیرید. اول آنکه پیشنهاد میشود با همراهی یک راهنما به آنجا بروید تا در صورت بروز هر حادثه ای بتوانید از تجربه های آن راهنما استفاده کرده و از وقوع حوادث تلخ جلوگیری کنید. نکته بعد نیز در مورد تجهیزات و لباسهای مناسب است که در چنین مکان مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

حادثه ای تلخ در دره ارواحدره ارواح گرداب

دره ارواح با وجود تمام زیبایی هایی که دارد در برخی از مواقع چهره دیگری از طبیعت را به نمایش میگذارد. سالها پیش گروهی از گردشگران به اتفاق راهنمایی که چندین بار به آن منطقه سفر کرده بود به دره ارواح میروند. اما پس از چند ساعت در یکی از گرداب های موجود در دره گرفتار میشوند که همین مسئله باعث مرگ چند تن از این گردشگران شده و خاطره ای تلخ را برای آن منطقه به جای میگذارد.

سفر به چنین مناطقی نیاز به آمادگی جسمانی و تجربه کافی دارد. در اغلب موارد اشتباهاتی کوچک میتواند باعث بروز حوادثی جبران ناپذیر مانند آن چیزی میشود که در مورد دره ارواح رخ داده است. آشنایی با مسیر حرکت، مطلع کردن برخی از نزدیکان از سفر خود و به همراه داشتن تجهیزات ارتباطی و نقشه های دقیق از جمله مواردی است که میتواند از وقوع چنین حوادثی جلوگیری کند. این مسئله در مورد سفر به دره ارواح از پیچیدگی بیشتری برخوردار بوده و نیاز به توجه دقیق تری دارد. چراکه پیچیدگی و طولانی بودن مسیر در کنار اختلاف دمای بسیار زیاد شرایط چنین سفری را به مراتب دشوارتر میکند و نیاز به توجه بیشتری دارد.

جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
شهرستان اندیکا   چغازنبیل