شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

دریاچه گهر

دریاچه گهر فیروزه ای درخشان در  منطقه زاگرس، یکی از زیبا ترین دریاچه های مرتفع در ایران

دریاچه گهر

دریاچه گهر فیروزه ای درخشان در  منطقه زاگرس است. دریاچه گهر (یا قهرمان) یکی از زیبا ترین دریاچه های مرتفع در ایران است.با شازده مسافر به دیدن این دریاچه زیبا رفته ایم. همسفر ما باشید.

موقعیت جغرافیایی

دریاچه جذاب گهر که به نام نگین زاگرس یا نگین اوسترنکوه نیز شناخته می شود در میان کوه های اوشتران واقع شده و منطقه ای در ارتفاع ۲۴۰۰ متر بالاتر از سطح دریا  ومساحتی در حدود ۸۵ هکتار است. این دریاچه در  نزدیکی شهر درود و الیگودرز  در استان لرستان قرار دارد . آب  این دریاچه طبیعی از منبع یخ و برف کوه های اشترانکوه  است.

دریاچه گهر به وسیله یک زمین لرزه بزرگ یا یک لغزش توسط جنبش گسل زاگرس ایجاد شده است که حدود ۱۷۰۰ متر طول ، ۴۰۰-۸۰۰ متر عرض و ۴-۲۸ متر عمق دارد. حجم آب دریاچه  در طول سال متفاوت است. بارش سالانه در ناحیه گوهر حدود ۹۳۳ میلی متر است و در طول زمستان یک ورقه یخ روی سطح دریاچه شکل می گیرد.دریاچه گهر

ساحل دریاچه

ساحل این دریاچه به استثنای ورودی دریاچه (سمت غربی) و قسمت جلو آن (قسمت شرقی) ساحل شنی است و برای چادر زدن مناسب است بر خلاف اکثر دریاچه ها که دارای ساحل سنگی هستند.

جاذبه های طبیعی دریاچه گهر

کوه  های اشترانکوه  دریاچه گهر  را احاطه کرده و توسط یک دره بسیار زیبا که گلهای رنگارنگ و  جانوران و گیاهان مختلف مانند  نیلوفرهای وحشی و گلهای مینور چشم انداز این منطقه را زیباتر کرده است  .

اطراف دریاچه  امکان خوبی برای تفریح،کوهنوردی، ماهیگیری، شنا، قایقرانی، اسکی روی آب دارد.  پیاده روی در امتداد رودخانه ها و شناخت حیات وحش  از جاذبه های طبیعی این منطقه است.

تاریخ

اسناد تاریخی نشان می دهد که این دریاچه توسط یک زمین شناس اتریشی در سال ۱۸۸۸ کشف شد و اولین تصاویر گرفته شده از این منطقه به تاریخ ۱۸۹۱ می رسد.به دلیل نبود جاده های آسفالت شده، دریاچه گهر به خوبی از تخریب و آلودگی توسط انسان ها محافظت شده است.

حیات وحشدریاچه گهر

این منطقه  یک زیستگاه ایده آل برای حیات وحش است، از جمله جلبک دریایی، قورباغه ها، ماهی هایی مانند ماهی قزل آلا  وآب کم عمق در  دریاچه گهر کوچک اجازه می دهد تا ماهیان را در آب شفاف آن تماشا کنید.

پستانداران وحشی مانند بز کوهی، گوزن، پلنگ، گرگ، گراز، خرس های قهوه ای، روباه، شغال، خرگوش، و همچنین پرندگان مختلف مانند عقاب هاو قوچ ها در این منطقه زندگی می کنند.

در مجموع ۷۰ هزار گردشگر از این منطقه به طور خاص در ماه های ژوئیه و اوت بازدید می کنند.

توصیه های  شازده مسافر:

اواخر آوریل بهترین زمان برای دیدار از دریاچه گهر است، اگرچه کمی در شبها سرد است.

ماهیگیری تا اوایل ماه ژوئن ممنوع است، پس از آن مجوز نظارت بر محیط زیست برای ماهیگیری در طرف غربی دریاچه مورد نیاز است.

طرف غربی به عنوان  منطقه کمپینگ استفاده می شود.

در شب ها  تماشای آسمان  پر ستاره  و تماشایی دریاچه گهر را فراموش نکنید.

با خیال راحت آتش درست کنید و از طبیعت بی نظیر، ومحافظت شده این منطقه مراقبت کنید.

مسیر دسترسی به دریاچه گهر

نزدیک ترین مسیر به دریاچه از  شهر دورود است. دریاچه ۴۰ دقیقه پیاده روی دورتر از نیمه کوچکتر آن است ؛ یک جریان از دریاچه بالایی به سمت پایین می رود و این دو را به هم  متصل می کند.