شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

دشت دریاسر

دشت دریاسر در ارتفاعات جنوب شهر تنکابن واقع در خطه زیبا و سرسبز مازندران

دشت دریاسر تنکابن

امروز با شازده مسافر همسفر دشت دریاسر تنکابن شوید. ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود، به سرزمین چهار فصل شهرت دارد و در هر زمانی از سال، گوشه گوشه ی آن، رنگ تازه ای به خود می گیرد. شمال ایران یکی از همین مناطق است که به عنوان دیار سبز ایران شناخته می شود و سایه اش را بر سر این سرزمین افکنده است.استان مازندران یکی از استان های ایران که  جاذبه های طبیعی مشهوری را در خود دارد و سالانه گردشگران زیادی را به ویژه از میان علاقه مندان به طبیعت گردی به سوی خود می کشاند.

دشت دریاسر پانورامادشت دریاسر در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا

دشت دریاسر نام دشتی در جنوب شهر تنکابن است  که در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا و در میان ۴ کوه بلند جای گرفته است. بلدترین کوهی که این دشت را محاصره کرده کوه الموت است که در سمت جنوب غربی آن قرار دارد. این دشت از غرب به گردنه ی سیالان، قله های خشچال و کندیگان و از شرق به طالقان محدود شده است.

دشت دریاسر تنکابن، با زیبایی‌های منحصر به فرد و طبیعتی که تمام چهار فصل سال دارد، جلوه‌ای از شکوه و زیبایی را به بازدیدکنندگان خود می دهد. کوه‌های پوشیده شده از جنگل‌های انبوه در اطراف دشت و قله سیالان با یخچال‌های بزرگ که در مقابل آن قد برافراشته است  شاهد این مدعاست که دشت دریاسر را یک بهشت آلپی بخوانیم. وجود کوه‌های تنگ لات خان بن، سیاه کل و کل تلا و درخت‌های ازگیل و آلوچه جنگلی بر جاذبه‌های منحصر به فرد این دشت افزوده است.

دشت دریاسر  تنکابن بهشت اردیبهشت

این دشت در فصل بهار میزبان گل های بابونه زرد می شود و زیبایی آن به حدی است که عنوان بهشت اردیبهشت ایران را به خود اختصاص داده است. یکی از ویژگی های جالب توجه دشت دریاسر تنکابن، وجود چشمه هایی در کف آن است .این چشمه ها  آب را از قلب زمین در میان سبزه ها جاری می سازد. آبدهی این چشمه ها در فصل بهار بسیار  زیاد است و به سختی می توان مکان خشکی را در دشت پیدا کرد.

در میان دشت رودخانه ای وجود دارد که بسیار پرآب است و از ارتفاعات سبلان سرچشمه می گیرد. این رودخانه با عبور خود از میان دشت جلوه ای دیدنی به آن می بخشد و همچون رگی حیاتی بر تن آن جاری می شود.

در مسیر دشت دریاسر | مرور زیبایی های جاده دوهزاردشت دریاسر تنکابن

همه ی زیبایی های این سفر و لذت های آن به مقصد ختم نمی شود و مسیر هم برایمان جاذبه هایی را کنار گذاشته است. برای رسیدن به دشت دریاسر تنکابن باید از جاده دوهزار گذشت، جاده ای پر پیچ و خم که توسط درختان احاطه شده است و از قلب یک منطقه جنگلی عبور می کند. زیبایی های این جاده  ممکن است شمارا مجبور کند  بارها و بارها در آن توقف کنید و برای لذت بردن از مناظر چشم نواز از خودروی خود پیاده شوید.

این جاده شما را به نیمه های راه می رساند و و به روستایی به نام عسل محله ختم می گردد. حالا باید یک یا یک ساعت  و نیم  پیاده روی در شیب زیاد یا یک کوهپیمایی سبک را به جان بخرید و با عبور از میان جنگل به دشت دریاسر تنکابن  برسید. این مسیر نیز جاذبه های خاص خودش را دارد که خستگی را بی معنا جلوه می دهد.

این مسیر با چشم اندازهای متفاوتش شما را مسحور خود خواهد کرد و در آخر با نمایان شدن دشت دریاسر لذت این سفر به اوج خودش می رسد…

بهترین فصل سفر به دشت دریاسر تنکابن

دشت دریاسر در هر فصلی از سال رنگ تازه ای به خود می گیرد:

بهار: این دشت در بهار بسیار خوش آب و هواست و رویش گل های زرد جلوه ی خاصی به آن می دهد.

تابستان:  در تابستان روزهای بسیار گرم و شب های بسیار سردی را دارد اما پوشش سبز آن بیش از پیش جلوه می کند.

پاییز: دشت دریاسر در پاییز هوایی بارانی دارد اما برگ ریزان آن باز هم تماشایی است.

زمستان: لباس سپیدِ برفی، چهره ی تازه ای را به دشت می بخشد اما ارتفاع زیاد آن از سطح دریا باعث شده تا زمستان های بسیار سردی بر منطقه حاکم شود .

آدرس دشت دریاسر تنکابن

استان مازندران، جنوب غربی تنکابن، منطقه دو هزار

فاصله از مرکز استان و شهرهای اطراف

ساری: ۲۵۹ کیلومتر

تنکابن: ۳۵ کیلومتر

عباس آباد: ۶۱ کیلومتر

رامسر: ۶۳ کیلومتر