شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

روستاي ماخونيك احالی کوتاه

روستای ماخونیک روستای کوتوله های قدیم

روستای ماخونیک : سرزمین لی لی پوتها در دنیای واقعی

روستای ماخونیک اسم یه روستای خیلی خاص و اعجاب برانگیزه که در لیست هفت روستای شگفت انگیز جهان اومده . روستای ماخونیک تا دلتون بخواد قواعد و چیزای عجیب و غریب داره ! از ممنوع بودن کشیدن سیگارو نوشیدن چای گرفته تا ممنوعیت تماشای تلویزیون . و اما چرا بهش میگن سرزمین لی لی پوتها ؟ روستای ماخونیک که دراطراف شهرستان سربیشه واقع شده ، به دلیل قد و قامت کوتاه ساکنانش به سرزمین لی لی پوت مشهوره گرچه که این روستای کوچیک ، فقط به خاطر قد و قامت مردمش مشهور نشده و دلایل دیگه ای هم برای این مسئله وجود داره . علت مشهورشدن روستای ماخونیک در ۱۴۲ کیلومتری شهرستان بیرجند واقع در استان خراسان جنوبی آداب ، رسوم و فرهنگ خاص مردمانش هست .

روستای ماخونیک نمایی از دور

روستای ماخونیک

منطقه ماخونیک متشکل از ۱۲ آبادیه که روستای ماخونیک بزرگترین اونها محسوب میشه . این روستا شامل ماخونیک ، کفاز، چاپنسر، توتک ، سفالبند ، سولابست ، لجونگ (سفلی و علیا) ، کلاته بلوچ ، دامدامه و میش نو، خارستو و جلارو هست . اهالی این روستاها ازنظرمذهب ، معیشت ، شیوه زندگی و اوضاع اجتماعی وجه اشتراک زیادی با همدیگه دارن اما غالب این روستاها اصل و نسب خودشون رو از روستای ماخونیک میدونن . درباره وجه تسمیه روستا چندین قول وجود داره ، گفته میشه که در گذشته‌ های بسیار دورعده‌ای ماموران دولتی به این روستا اومده و اهالی به گرمی از اونها استقبال نکردن و باهاشون برخورد سردی داشتن و اونها این نام رو برای روستا انتخاب کردن . برخی نیز معتقدن به دلیل وجود شکافی درکوه نزدیک روستا به اونجا ماده ماخونیک گفته میشده که به مرور زمان به ماخونیک تغییر نام یافته .

آداب و رسوم

در روستای ماخونیک نه تنها نحوه زندگی که محل سکونت نیز ساده و ابتداییه  و خونه های روستاییان نیز دارای شکل هندسی خاصی نیست و تمام امکانات زندگی دریک اتاق جای گرفته . آداب و رسوم ساکنان روستا از نحوه قضاوت تا شیوه کشاورزی و ازچگونگی تقسیم ارث تا بازیها همگی از گذشته های دور جریان داشته و اغلب اونها دست نخورده باقی مونده . روستای ماخونیک پیش از این به عنوان منطقه کوتوله ها مطرح شده بود چون اهالی کوتاه قد بوده و به زحمت قدشان از ۱.۴۰ تجاوز میکنه ، قد متوسط مردم این روستا میتونه ناشی از ازدواج فامیلی و نوع تغذیه شون باشه . یکی از عمده نشانه‌ های فرهنگی روستای ماخونیک مسکن ئه که درنوع خودش جالب و قابل توجه هست .روستای ماخونیک سبک خانه ها

بافت مسکونی روستا در دامنهٔ تپه و خونه‌ ها به طور فشرده‌ به‌ هم و درگودی زمین ساخته شدن ، کف خونه ها حدود یک متر از سطح زمین پایین ‌تره و دارای یک درب کوتاه چوبی هستن . برای رفتن به داخل خونه باید دولا شده و به زحمت خود رو داخل خونه کرد ، اغلب یکی دو پله درگاهی رو به کف خونه متصل می کنن . هرخونه دارای فضاهایی همچون کندیک (مخزن نگهداری گندم و جو) ، کرشک (اجاق گلی برای طبخ غذا) ، طاق و طاقچه ست .

جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
شهر نیشابور   آرامگاه فردوسی