شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

روستای اغشت

روستای اغشت مکانی با صفا از توابع دهستان برغان کرج

روستای اغشت

قلعه ای زیبا در روستای اغشت باعث شد امروز شازده مسافر سراغ این مکان باصفا برود همراه ما باشید.

روستای اغشت کجاست؟

روستای اغشت از توابع دهستان برغان کرج می باشد و در بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ در ۴۶/۳۵ درجه عرض شمالی و ۵۷/۴۹ درجه طول شرقی واقع شده است. فاصله روستا تا مرکز دهستان ۱۲ کیلومتر است. این روستا به رودخانه «گلین رود»، از جنوب به روستا های «تکیه اغشت» و «باغبان کلاه» و از غرب و شمال غرب به روستاهای «آجین دوجین» و «ولیان» و از شرق به دره «سیبان دره» و دره «ورده» محدود می شود.

با توجه به قرارگرفتن این روستا در منطقه کوهستانی و شرایط آب و هوایی خاص منطقه، اقلیم روستا با زمستان های سرد و تابستان های معتدل به صورت کوهستانی معتدل است. اغشت  کرج دارای آب و هوای نیمه خشک داخلی است که نوعی آب و هوای مدیترانه ای است. منطقه ای است ییلاقی با مناظر بسیار زیبا که با این مشخصات سبب مهاجرت و مهاحرت های فصلی افراد از شهرهای اطراف مانند تهران و کرج است.سابقه سکونت در آن به چند دهه قبل باز می گردد.

معنی اغشت

نام اغشت تجزیه می شود به «او» یعنی آب و «غش» یعنی غلتیدن و انباشته شدن. به عبارت دیگر اغشت یعنی مکانی که آب زیادی دارد.

باغ میوه در روستای اغشت

با توجه به قرار گیری روستا در بین ارتفاعات و دامنه های آن، زمین های کشاورزی اش عمدتا باغ های میوه هستند. منابع طبیعی روستا شامل زمین زراعی، رودخانه ها، منابع آب و باغ ها حدود ۱۰۰ هکتار است.

گونه های غالب گیاهی این روستا «گون» و «رگ» است. محصولات زراعی حاصله از باغ ها تنها کفاف خانواده ها را می دهد در صورتی که محصول حاصله زیاد باشد در میدان اصلی روستا به فروش می رسد.

آب و هوا در روستای اغشتروستای اغشت

طبق اطلاعات ایستگاه هواشناسی کرج، کمترین میزان متوسط ماهانه درجه حرارت ثبت شده  روستای اغشت ۹ درجه سانتیگراد و حداکثر مطلق درجه حرارت ثبت شده آن ۴۲ درجه و در تیرماه حداقل آن ۱۱ درجه است. مقدار بارندگی سالانه آن ۶/۳۱۷ و ۳۱۵ میلی متر است. بیشترین مقدار بارندگی ماهانه ثبت شده ۱۲۷ و ۳/۱۳۴ میلی متر در اسفندماه، کمترین مقدار هم به ترتیب۷/۲ و ۲/۱ میلیمتر در شهریور ماه است.

تاریخ روستای اغشت

براساس اظهارات اهالی و اعضا شورای اسلامی  کرج سابقه استقرار اغشت به پیش از اسلام بر می گردد و ساکنین اولیه آن «گبرها» بوده اند و موجبات توسعه کالبدی آن را فراهم نموده اند. به طور خلاصه می توان گفت سابقه استقرار روستا به بیش از ۱۰۰۰ سال قبل باز می گردد. جمعیت این روستا در سال ۱۳۳۰ خورشیدی ۳۰۰ نفر بوده که با گذشت زمان در سال ۱۳۷۵ به ۲۳۶ نفر کاهش یافته است. یکی از دلایل سکونت در این روستا آب فراوان است.

اغشت  طی دو مرحله ساخته شده است

:الف) مرحله اول تا سال ۱۳۵۰

؛ ب) مرحله دوم از سال ۱۳۵۰ تاکنون.

هسته و منطقه اولیه روستا اطراف هسته مرکزی بافت کالبدی واقع شده است. این هسته با بافت متراکم شکل گرفته و تا سال ۱۳۵۰ خورشیدی در چهار جهت اغشت و عمدتا به شمال و جنوب توسعه یافته است. در این مرحله بافت روستا از شمال به استخر از جنوب به باغات از غرب به ارتفاعات و از شرق به دره موجود امتداد یافته است. مرحله دوم از سال ۱۳۵۰ خورسیدی آغاز شده و در جهت شمال و غرب روستا اتفاق افتاده است. عامل اصلی این امر وجود آب شرب کافی و اراضی نسبتا هموار و مناسب برای ساخت و ساز است و عدم وجود آب شرب در شرق مانع ساخت و ساز و پیشرفت است.

در سفر به کرج و اطراف آن  دیدن روستای اغشت حتما توصیه می شود .