شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

 روستای بنه کمر

 روستای بنه کمر در منطقه پیشکوه شهرستان فریدونشهر واقع در استان اصفهان

 روستای بنه کمر

امروز به روستای بنه کمر در منطقه پیشکوه شهرستان فریدونشهر می رویم. همراه شازده مسافر باشید و از این روستای زیبا دیدن کنید.

موقعیت جغرافیایی  روستای بنه کمر

روستای بنه کمر در ۲۳ کیلومتری مرکز فریدونشهر قرار دارد و  طبیعتی بکر و زیبا دارد.  وسعت بنه کمر از نظر جغرافیای ۹۰۰ هکتار ،که از شمال با روستای دربند و از جنوب به رودخانه یلان واز شرق با روستای شیخ فاضل وا زغرب به آبشاره دربندودره تنگوله  همسایه است.

آب و هوا

بنه کمر در زمستان آب وهوای معتدلی دارد  وبه دلیل گرمی ورطوبت زیاد در این منطقه خوش آب وهوا است.

وجه تسمیه روستای بنه کمر

در اصل بُن  به معنای ریشه دار  و کمر به معنی سنگ های بزرگ است.  پس  بُن کمر یعنی سنگ های بزرگ وریشه دار و در گویش محلی بنه گفته می شود .

  مردم روستای بنه کمر

مردم خونگرم و صمیمی این منطقه به  زبان بختیاری گویش می کنند و از اقوام بختیاری طایفه کاظمی بابا احمدی و کیماسی موگویی وگ رجی هستند .در سالهای گذشته  اقوام بختیاری ابتدا در  خرم ده  که در حال حاضر جزء یکی از مزارع روستا است، زندگی می کردند وحدود۹۰سال است  که از آنجا مهاجرت  کردند و به محل امروزی  روستای بنه کمر آمدند.

خرم ده  در جنوب روستای بنه کمر  در کنار رودخانه یلان قرار دارد و ۴۰۰متر از سطح روستا پایین تر است.

  قدمت تاریخی

از نظر قدمت تاریخی روستا  می توان به درخت گردو  دویست ساله در خرم ده و  همچنین وجود ۳ قبرستان چهارصد ساله  در اینجا اشاره کرد.

جاذبه های طبیعی  روستای بنه کمر روستای بنه کمر

بنه کمر با داشتن طبیعت محسور کننده  وظرفیت کاشت ۴۰۰ هکتار  گل محمدی وزرشک،مقصد بسیار  خوبی برای مسافران و گردشگران درفصل بهار وتابستان و محل مناسبی برای بازی اسکی در فصل زمستان است.

این روستا در فصل زمستان پوشیده از برف می شود که منظره فوق العاده زیبایی دارد . چشم اندارز بسیار زیبایی لاله های واژگون در این منطقه جزو جاذبه های طبیعی بنه کمر است. ازجاذبه های طبیعی دیگر  این روستا می توان به  باغ های گردو و چشمه سارها و

وشکوفه های جنگل ارژن اشاره  کرد.  آسمان  شب در بنه کمر بی همتا و پر از ستاره است. طراوت و  سرسبزی و  آب هوای کوهستانی  این منطقه  روح انگیز  است  البته باید بدانید در زمستان هوای اینجا بسیار سرد است .

حیات وحش

حیات وحش  بنه کمر شامل انواع پرندگان و جانوران وحشی مانند کبک، گرگ، گراز، شغال،روباه است که به وفور در این منطقه دیده می شوند.

آبشار

در غرب روستای بنه کمرآبشار پونه زاردر دره ای  به همین نام وجود دارد . آبشار در دل ارتفاعات سر به فلک کشیده که با بیش از ده ها متر ارتفاع از چشمه های ارتفاعات زاگرس  سرچشمه می گیرد به وجود آمده است.

مسیر دسترسی  روستای بنه کمر

اگر از شهر فریدونشهر به سمت غرب حرکت کنیم ، پس از  روستای چغیورت به روستای دربند می رسیم واز داخل روستای دربند پس از طی مسافتی  کوهستانی به روستای  بنه کمر که چشم انداز قشنگی دارد، خواهیم رسید.

با سفر به روستای بنه کمر در دل طبیعت گشت و گذار کنید و لذت ببرید.