شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

روستای پیرحاجات نخل

روستای پیرحاجات در شهرستان طبس یکی از روستاهای خوش آب و هوا

روستای پیرحاجات ، روستایی زیبا در دل کویر

روستای پیرحاجات در شهرستان طبس ، به دلیل قرار داشتن در حاشیۀ کویر به عنوان شهرستانی خشک و گرم به شمار می آید. اما طبس نیز مانند بسیاری دیگر از مناطق کویری دارای روستاهای خوش آب و هوایی که روستای پیرحاجات عکستصور آن برای اغلب گردشگران سخت و به دور از ذهن است.

روستای پیرحاجات نیز یکی از همین روستاهای خوش آب و هوا و زیباست. روستای پیرحاجات در شمال غربی طبس قرار گرفته و در مسیر طبس به مشهد میتوانید به آنجا نیز سر بزنید. آب و هوای مطبوع و طبیعت زیبای این روستا تنها یکی از جاذبه های زیبای آنجا به حساب می آید و در کنار این طبیعت میتوانید آثار تاریخی زیبایی را نیز مشاهده کنید.

جاذبه های تاریخی روستا

ازجمله جاذبه های تاریخی روستای پیرحاجات آرامگاه پیرحاجات می باشد که به احتمال زیاد نامگذاری این روستا نیز به دلیل وجود همین آرامگاه در آنجا بوده است. قدمت بنای این آرامگاه به دوران سلجوقی و سال ۶۰۱ هجری قمری باز میگردد.

روستای پیرحاجات نمااین آرامگاه برای اهالی روستای پیرحاجات به عنوان مکانی برای برآورده شدن حاجات مردم شناخته میشود و اغلب کسانی که به زیارت آن میروند بر این باور هستند که در آنجا میتوانند حاجت های خود را بر آورده کنند. روستای پیرحاجات دارای قبرستانی قدیمی است که به باور اهالی آن منطقه قدمت برخی از قبرهای آن به دوران پیش از اسلام باز میگردد.

در گوشه و کنار این روستا نیز میتوانید نخل های سر به فلک کشیده ای را ببینید که نمادی از آن مناطق به ویژه شهرستان طبس هستند. هرچند که جمعیت این روستا بسیار اندک بوده و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ تنها ۱۶۵ نفر در آنجا زندگی میکرده اند، اما همین مردم در حفظ آداب و سنت های خود کوشا بوده و حتی امروزه نیز میتوانید در ایام مختلفی از سال برگزاری مراسم سنتی آنها را شاهد باشید.

قلعه پیرحاجات

در میان جاذبه های طبیعی و تاریخی روستای پیر حاجات یک مورد بیش از دیگران خودنمایی میکند و آن هم قلعه تاریخی پیرحاجات است. از فاصلۀ دور و زمانی که وارد روستا میشوید میتوانید عظمت این قلعه را از هر سو مشاهده کنید. قلعه پیرحاجات به دلیل قرار گیری بر روی تپه ای تقریباً بلند بر تمام مناطق این روستا روستای پیرحاجات زیبامشرف بوده و جلوه ای شکوهمند یافته است.

بخش های دو و سه طبقه

این قطعه دارای بخش هایی دو و سه طبقه میباشد که بر اساس شیب تپه طراحی شده و در اصل محلی برای گریز مردمان روستا از دست دشمنان بوده است. با قدمت زدن در این قلعه میتوان به ظرافت های به کار رفته در معماری آن پی برده و از آنها لذت برد.

در مجموع میتوان روستای پرحاجات را یکی از بهترین نمونه های روستاهای کویری دانست که مجموعه ای از آثار باستانی و طبیعی و همچنین آداب و رسوم بومی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند تا جلوه ای زیبا به آن منطقه بدهند.

پس اگر به شهرستان طبس سفر کردید میتوانید در کنار بازدید از اماکن گردشگری این شهرستان به روستای پیرحاجات هم رفته و با جلوه ای متفاوت از زندگی روستایی در آنجا آشنا شوید.

جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
پارک جنگلی سراوان  جاذبه شهر شیراز