شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

سفال و سرامیک همدان

سفال و سرامیک شهر لالجین، صنایع دستی ارزشمند همدان

سفال و سرامیک همدان

سفال و سرامیک لالجینظرف های خوشگل و طرح دار همیشه بین خانوم های ایرانی طرفدار های زیادی داشتن. البته این خصوصیت فقط به خانوم های ایرانی ختم نمیشه و تقریبا میشه گفت که توی سر تا سر دنیا خانوم ها برای خونه و زندگیشون دنبال ظرف های خاص و خوشگل می گردن. من که خودم به شخصه همیشه چشمم دنبال ظرف میره و هر جایی که یه ظرف ببینم به سمتش کشیده می شم که برم و طرح ها شکل هاش رو از نزدیک ببینم.

سفر به همدان هم از این قضیه جدا نبود و من وقتی چشمم به ظرف ها خورد یه سری از اون ها رو برای خونم و توی ویترینم خریدم که خیلی زیاد هم از خرید هام راضی هستم.

یکی از مهم ترین رشته‌های صنایع دستی استان همدان سفال و سرامیکش هست که شهرت جهانی زیادی هم داره. مرکز اصلی تولید سفال و سرامیک همدان توی شهر لالجین یعنی حدود ۲۵ کیلومتری همدان و فرسفج توی شهرستان تویسرکان قرار گرفته.

قدمت تولید سفال و سرامیک همدان توی این منطقه به ۷۰۰ سال پیش بر می گرده. وجود اساتید و هنرمندان برجسته توی این دیار و تنوع توی تولیدات این رشته خیلی زیاد هستش.

به عنوان مثال تولید انواع ظروف مصرفی، ظروف تزئینی و آثار هنری، انواع تندیس، تولیدات سرامیک لعابدار، نقاشی شده و بدون نقاشی، خام پخت با نقاشی‌های زیر لعابی، تلفیق سفال با چرم، چوب، پارچه، گل، خرمهره و… که این محصولات تولیدی نزدیک به ۷۰۰ کارگاه سفال و سرامیک شهر لالجین رو به صورت یه نمایشگاه زیبا و ویترینی ارزنده با عرضه توی بیش از یکصد فروشگاه و نمایشگاه به نمایش در آورده و اغلب محصولات تولیدی علاوه بر شهرستان های استان به  خصوص مرکز استان توی سراسر کشور و بخشی از اون ها هم به خارج از کشور صادر میشن.

سفالینه‌ های لالجین از دید تاریخ ساخته شدن به دو بخش تقسیم می شن:

اولش این که تا هفتاد هشتاد سال پیش و دسته ی بعدی اون هایی هستن که تا بیست سی سال پیش هم ساخته می ‌شدن.

سفال لالجینتفاوت این دو تا از نظر شکل کاسه، لعاب ها، نقش و نگار ها و روش قلم زنی معلوم هستش. توی اون قسمت اولی کاسه‌ ها رو یه مقدار بزرگ تر و دهان بازتر می ساختن و اگه الان قسمت شد تا توی موزه ای یا عتیقه فروشی ای اون ها رو دیدید با اون ها آشنایی داشته باشید و نقش و نگارها و گوناگونی لعاب ها زیاد ‌تر هستن و قلم زنی‌ اون ها با باریک بینی و درنگ بیشتری درست شده و شکل گرفته.

توی کاسه‌ های همون بخش اولیش، یعنی اون هایی که توی دسته بندی جزء اولی ها قرار گرفتن نقش پرنده و ماهی زیاد به کار گرفته شده و طرح های این شکلی توی اون ها خیلی دیده میشه و نقش و نگارها رو تنها به وسیله ی خط و سطح که با لعاب های رنگی پوشیده شده و سایه روشن ها و تیرگی هایی که توی اون به کار بردن. این کاسه ‌های گلی رو هم با لعاب سفیدی پوشوندن که یه جورایی شبیه ظرف های چینی شده.
برای اطلاع از جزئیات بیشتر درباره سفال و سرامیک همدان لطفاً لینک زیر را دنبال کنید
جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
چرم همدان باغ گیاهان دارویی بوعلی سینا