شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

سنگ نگاره شاخص

سنگ نگاره های تیمره در استان تاریخی مرکزی در ایران

سنگ نگاره های تیمره

در بخش هایی از ایران با نشانه هایی مانند سنگ نگاره روبه رو می شویم که بیانگر تمدنی سنگ نگاره گوزنبا قدمتی بسیار بالا است. در بین استان های ایران استان مرکزی دارای جاذبه های تاریخی زیادی است. به شما پیشنهاد می کنم که اگر می خواهید از نزدیک آثاری که متعلق به چند هزار سال پیش است را ببینید به استان مرکزی سفر کنید.

یکی از آثار باستانی که می توان به آن اشاره کرد سنگ نگاره های تاریخی است. در مرز استان های اصفهان، مرکزی و لرستان سنگ نگاره های صخره ای کشف شده است. البته بیشتر این سنگ نگاره ها متعلق به استان مرکزی می باشد.

می توان گفت نقش هایی که روی این صخره ها ثبت شده است در نوع خود بی نظیر می باشند. یکی از مهم ترین ویژگی های یک اثر باستانی قدمت آن است. بی شک خواستار این هستید که بدانید قدمت سنگ نگار های مرکزی به چه زمانی بر می گردد.

قدمت سنگ نگاره

باید بگویم که قدمت آن ها به زمانی بر می گردد که انسان تازه توانسته بود ابزاری برای سنگ نگاره حیواناتشکار درست کند و موفق به اهلی کردن حیوانات بشود. قطع به یقین مشتاق شده اید که برای یک بار هم که شده به دیدن این آثار باستانی با ارزش بروید از همین رو من آدرس آن را به شما می دهم.

سنگ نگاره ها در یکی از روستاهای خمین به نام تیمره قرار گرفته است. لازم است بگویم که خمین یکی از شهرستان های بسیار زیبا همراه با جاذبه های طبیعی و تاریخی استان مرکزی می باشد.

در این متن اطلاعاتی در مورد سنگ نگاره ها در اختیارتان می گذاریم ولی اگر اطلاعات جامع و کاملی از سنگ نگاره های تیمره می خواهید باید کتاب موزه هایی در باد نوشته دکتر مرتضی فرهادی را مطالعه کنید.

اشکال و تعداد سنگ نگاره ها

قبل از هر چیز بهتر است بگویم که در منطقه تیمره حدودا ۲۵۰۰ تا ۳۰۰ سنگ نگاره وجود دارد. اگر به صورت کلی بخواهیم نگاره ها را مورد بررسی قرار بدهیم باید گفت که نقوش کنده کاری شده روی صخره ها که شامل تصاویر و نماده هایی می باشد از لحاظ نقاشی و سنگ نگاره شکارمضامین به کار رفته در آن منحصر به فرد است.

نکته ای که توجه هر شخصی را به خود جلب می کند تکرار بعضی نقوش است و این که بعضی نقوش بر روی نقشی دیگر کنده کاری شده است. نقوشی که بر روی صخره ها حک گردیده است از لحاظ نوع تراشیده شدن صخره و موضوعات آن می توان فهمید که انسان هایی که آن ها را ثبت کرده اند با ابزار شکار این کار را انجام داد و همچنین شکارچی بوده اند.

در منطقه ای دیگر نیز حدود ۵۰ سنگ نگاره وجود دارد که در نزدیکی شهرستان خمین می باشد. نقش های آن بیشتر حیوانات شکاری را نشان می دهد.

در این سنگ نگاره ها بیشتر با شکل بز کوهی روبه رو می شوید. بیشترین سنگ نگاره های ایران که حدودا ۲۱ هزار قطعه می شود در نزدیکی های شهرستان خمین قرار گرفته است و به آن بهشت سنگ نگاره های ایران میگویند.

جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
جزحلوا   قلعه فلک الافلاک لرستان