شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

شهر صور

شهر صور یکی از شهری باستانی در جنوب کشور لبنان

شهر صور

شهر صور  یک شهر باستانی در جنوب کشور لبنان است . این شهر ساحلی   شگفت انگیز   ویرانه های رومی  گسترده ای دارد و محل محبوبی برای  تعطیلات   شهروندان بیروت است .با شازده مسافر همراه باشید و به این شهر زیبا سفر کنید.

شهر صور در کجا قرار دارد؟شهر صور

شهر صور در ساحل جنوبی لبنان، در ۸۳ کیلومتری جنوب بیروت کنار دریای مدیترانه قرار دارد. این در حدود ۲۳ مایل شمال Acre (Akko) و ۲۰ مایلی جنوب سیدون واقع شده است.

تاریخچه

در قرن اول میلادی، شهر صور مکان تجمع جامعه مسیحیان بود که توسط سنت پل نیز  بازدید شده بود و در قرن ۱۲ به پایگاه قدرت صلیبیون تبدیل شد.

امروزه  صور چهارمین شهر بزرگ لبنان است و به دلیل خرابه های باستانی آن، توریست های زیادی رامجذوب خود می کند . این شهردر سال ۱۹۸۴  به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد.

صور  در ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد و شاید  از روی  آثار تاریخی به جا مانده  به نظر می رسد  پیش از آن در حدود ۲۷۰۰ سال قبل از میلاد، تاسیس شده است.

شهر  صور دارای تاریخچه طولانی و برجسته ای  است و  در زمان های قدیم ، مهمترین شهر فنیقی  ها بود.

ساکنان آن به خاطر تجارت  در دنیای باستانی معروف شدند .

در زمان پادشاه دیوید (حدود ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد)، یک اتحاد دوستانه بین عبرانیان و Tyrians، که مدت طولانی توسط پادشاهان بومی اداره می شدند شکل گرفت .

شهر صور بیشتر توسط مصریان  و بعدها پس از آن توسط آشوریان، یونانیها، سلوکیها، رومیها، بیزانسها، اعراب، صلیبیون  و عثمانیها مستعمره گردید، این شهراز قرن سیزدهم به بعد از بین رفته بود و با وجود تلاشهای بسیار،  به شکوه سابقش باز نگشت.

سالها  بعد توسط نصر بابل (۵۸۶-۵۷۳ قبل از میلاد ) مورد حمله قرار گرفت، و بعدا تحت قدرت پارس ها قرار گرفت.

در ۳۳۲ پیش از میلاد، شهر توسط اسکندر کبیر فتح شد، پس از هفت ماه محاصره در طول ساحل اسکندر  دو شهر را جدا از هم  به فاصله  ۱ کیلومتر از یکدیگر (یکی در یک جزیره و یکی در ساحل) که  توسط یک جاده بهم  متصل شد به وجود  آورد.

شهر صور  همچنان موقعییت تجاری خود را  در منطقه  تا زمان  حکومت مسیحیان حفظ کرد.

تصاحب صور

صور در سال ۱۱۲۴ در اولین جنگ صلیبی تصاحب شد و یکی از مهمترین شهرهای پادشاهی صلیبیون اورشلیم شد. و جزیی از قلمرو سلطنتی آنها شد ، هرچند که مستعمرات تجاری مستقل برای شهرهای تجاری ایتالیایی وجود داشت.

پس از سقوط اورشلیم  به حکومت عثمانی رسید تا زمانی که بعد از جنگ جهانی اول بخشی از دولت مدرن لبنان شد.

رنگ بنفش در صور

شهرصور در سراسر جهان برای تولید نوع نادری از  رنگ بنفش که به نام بنفش Tyrian است( رنگ بنفشی که از نوعی  حلزون دریایی به دست می آید )معروف شده بود.

صادرات رنگ بنفش ثروت و قدرت فراوانی برای مردم این شهر  به ارمغان  آورد .

در بسیاری از فرهنگ های باستانی  این رنگ فقط مختص پادشاهان و درباریان ورنگ اختصاصی سلطنتی  بود.

صور از نظر مذهبی

گفته می شود در جایی در نزدیکی صور، حضرت عیسی یک دختر سوری را پس از آنکه به او پاسخی هوشمندانه در مورد خرده نان داد، درمان کرد. (عهد ۷: ۲۴) یک کلیسای مسیحی در شهر صور  بعد از شهادت استفان (در اورشلیم) ساخته شد  و سنت پل، پس از بازگشت از سفر ، یک هفته با شاگردانش را  آنجا گذراند.

جاذبه های توریستیشهر صور

شهر صور  با انواع خانه  و ویلاهای زیبا   جزو  بهترین سواحل لبنان محسوب می شود.

لاک پشت سواری و شنا کردن با لاک پشت های غول پیکر از جذابیت های آن است.

آثار باستانی مثل بقایای یک قبرستان رومی (نبرپلی) با چند مقبره سنگی، قوس پیروزی رومی، حمام، قنات، و کارتو (خیابان) و یک کف موزاییک بیزانس از کلیسای باستانی است.

تپه Hippodrome   برای مسابقه ارابه  رانی در آن زمان بوده است ، که مقدار قابل توجهی از آن باقی مانده ویکی از ویژگیهای این مجموعه ی باستانی منحصر به فرد  استفاده از سنگ به جای  آجرهای  معمول  آن دوران است است با ظرفیت۲۰۰۰۰ تماشاچی !

همچنین آثاری از دوره های دیگر  در صور کشف شده است، از جمله دوره های بیزانس، عرب و صلیبی، اما ویرانه های رومی  بیشتر و چشمگیرتر هستند.

شهر صور دارای  یک بازار  رنگارنگ ، یک مسجد دوطبقه  متعلق به شیعیان  و یک مکان مخصوص  مسیحیان  است .

ساکنین  شهرصور  عمدتا شیعه هستند ،و پایگاه قدرت حزب الله حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله و همچنین دفتر  سازمان ملل متحد صلح جهانی  UNIFIL  در این شهر قرار گرفته است.