شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

چرخ سفالگری در میبد یزد

صنایع دستی میبد یزد اصلی ترین و مهم ترین سوغات این منطقه کویری

صنایع دستی میبد

صنایع دستی میبد به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل شناسایی این شهر و به عنوان سوغات آن شناخته می­شود. اغلب شهرهای ایران دارای محصولات متنوعی هستند که آن شهرها با نام همان محصولات شناخته می­شوند، محصولاتی مانند خوراکی­ ها، میوه ها و البته انواع صنایع دستی.

شهر میبد به واسطۀ قرارگیری در مناطق کویری دارا بودن خاکی مناسبکارگاه سنتی سفالگری میبد یزد

برای تولید انواع سفال به یکی از مراکز اصلی در تولید این‌گونه از آثار در ایران تبدیل شده است. در گوشه و کنار شهر میبد میتوان کارگاه های سفالگری کوچک و بزرگی را مشاهده کرد که به تولید محصولات گوناگون سفالی به عنوان صنایع دستی میبد می­پردازند.

کارگاه ها

این کارگاه ها در اغلب موارد دارای سازوکاری سنتی هستند اما تعداد آنها در مقایسه با کارگاه ها و کارخانه های مدرنی که به شکل گسترده ای به تولید این محصولات می پردازند ناچیز بوده و قابل مقایسه نیست.

در کنار اغلب این کارخانه ها می توان فروشگاه هایی را هم دید که به فروش عمده یا جزئی صنایع دستی میبد می پردازند و فضایی مناسب را برای گردشگران فراهم کرده تا بتوانند از نزدیک مجموعۀ گسترده ای از ظروف سفالی را از نزدیک دیده و صنایع دستی میبد را خریداری کنند.

از جمله ظروفی که در سالهای اخیر در میان خانواده های ایرانی مورد توجه قرار گرفته است همین ظروف سفالی است که با لعاب های رنگی و متنوع به سفره های ایرانیان بازگشته است. استقبال مردم از این ظروف باعث شده است تا چرخۀ تولید این گونه از صنایع دستی به شکل بهتر از گذشته به حرکت درآید اما هنوز رسیدن به دوران اوج استفاده از این ظروف فاصلۀ زیادی باقی مانده است که توجه مردم به محصولات بومی که در اغلب موارد از کیفیت و ظرافت مناسبی برخوردار هستند را طلب میکند.

در مجموع هر زمانی که گذر شما به شهر تاریخی میبد افتاد این امکان وجود دارد تا در کنار بازدید از اماکن تاریخی آن مانند نارین قلعه و کبوترخانه، به خرید صنایع دستی میبد منحصر به فرد سفالی نیز بپردازید.

طرح های ظروف سفالی و صنایع دستی میبد

یکی از اصلی ترین دلایلی که ظروف سفالی سنتی ایران را همواره مورد توجه گردشگران قرار داده است طرح ها و نقش هایی بوده که بر روی آنها ترسیم می­شود. این طرح ها بر روی زمینه هایی لعابی و با رنگهای شفاف نقش بسته و جدا از جنبه های کاربردی به زیبایی آن ظروف کمک می­کند. رنگهای پس زمینه این ظروف را اغلب سفید و آبی تشکیل می دهند ولی در مواردی خاص می توان استفاده از رنگ های دیگر را در آنها دید.

طرح های به کار رفته بر روی این ظروف اغلب به دو دستۀ حیوانی و گیاهی تقسیم میشوند که در بسیاری از موارد نیز شاهد تلفیق این دو نوع با یکدیگر هستیم. حیواناتی که در بیشتر مواقع نقش آنها بر روی ظروف سفالی ترسیم میشوند را پرندگان یا ماهی ها تشکیل میدهند که ترسیم آن بر روی ظروف جلوه ای زیبا به آنها می­دهند. این طرح ها در سالهای اخیر از تنوع بیشتری برخوردار شده و تعداد رنگها و نقوش آن افزایش یافته تا بدین واسطه پاسخگوی انواع سلیقه ها باشند.

 

صنایع دستی میبد

 

برای اطلاع از جزئیات بیشتر درباره میبد یزد لطفاً لینک زیر را دنبال کنید
جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
قلعه مهرجرد میبد خانه سالار میبد