شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

عمارت آینه خانه مفخم کاشی کاری

عمارت آینه خانه مفخم یکی از ویرانه های زیبای شهر بجنورد

عمارت آینه خانه مفخم در استان خراسان شمالی

عمارت آینه خانه مفخم نمااستان خراسان شمالی مملو از شهر و شهرستان های بسیاری است که هرکدام دارای آثار تاریخی مانند عمارت آینه خانه مفخم هستند. مرکز استان خراسان شمالی، بجنورد نام دارد که بسیاری از زیبایی های ایران را در خود جای داده است. آیا هیچ چیز از این شهر زیبا می دانید؟ آیا تا به حال نام عمارت آینه خانه مفخم را شنیده بودید؟

عمارتی فوق العاده باشکوه که در بجنورد قرار دارد و هرچه از زیبای های عمارت آینه خانه مفخم بگویم کم گفته ام. لازم است در همین ابتدا اشاره کنم که بسیاری از بخش های باشکوه عمارت آینه خانه مفخم که در باغی بسیار بزرگ قرار گرفته است قبلا تخریب شده و فقط آیینه خانه و عمارت مفخم باقی مانده است.

دلیل تخریب عمارت آینه خانه مفخم

بعضی از اماکن بر اثر بی توجهی ما انسان ها خراب می شود و بعضی دیگر بر اثر بلاهای طبیعی از بین می رود. حداقل قسمت های تخریب شده عمارت آینه خانه مفخم به دست انسان نبوده و توسط زلزله از بین رفته است. در گذشته، یعنی قبل از وقوع زلزله بخش های بسیار زیبای دیگری هم در عمارت آینه خانه مفخم وجود داشته است مثل باغ فواره.

عمارت آینه خانه مفخم ستونحیف که بسیاری از این زیبایی ها به ویرانه تبدیل گشته است. آیا می دانید که چرا عمارت آینه خانه مفخم اینقدر زیبا و باشکوه ساخته شده است؟ لازم است بدانید شخصی که برای ساخت یک بنا بسیار اهمیت دارد طراح نقشه ساختمان است. از همین رو باید بدانید طراح نقشه عمارت آینه خانه مفخم میرزا مهدی خاشقاقی است که جزء نخستین معماران ایرانی است که در دانشکده معماری فرانسه تحصیل کرده است.

او مردی بسیار شریف بوده است. همین که به کشوری غریب رفته تحصیل کرده تا برای کشورش مفید باشد برای ما بسیار با ارزش می باشد و به داشتن چنین افرادی در طول تاریخ افتخار می کنیم. عمارت مفخم بسیار با ارزش است و امیدوارم که بیشتر به آن رسیدگی بشود.

بجنورد

یکی از شهرهایی که هر فرد ایرانی باید در طول عمر خود حتماً به آن جا سفر کند بجنورد است. واقعا جای تعجب دارد که ایرانی باشی و به این شهر فوق العاده زیبا و تاریخی سفر نکنی. آیا تا به حال به بجنورد سفر کرده اید؟ آیا از اماکن تاریخی بجنورد و جاذبه عمارت آینه خانه مفخم آینه کاریهای طبیعی آن اطلاعاتی در دست دارید؟ متاسفانه وقتی که مغول به ایران حمله کرد بسیاری از شهرهای ایران را ویران کرد و این یکی از دردناک ترین وقایعی است که برای ایران اتفاق افتاده است.

خون بسیاری از مردم عزیز و بی گناه ایران در این حمله بی رحمانه ریخته شد و بسیاری از آثار تاریخی ایران نیز ویران گشت. قبلا مرکز این منطقه، شهری به نام جرمگان بوده است که توسط مغول به طور کامل ویران گشته و فقط آثار به جای مانده از آن تپه چرمغان است. مردم شهر بجنورد بسیار مهرمان، مهمان نواز و خون گرم هستند و ما به داشتن چنین هم وطنانی افتخار می کنیم. آیا می دانستید که ماد و هخامنشی در این منطقه  ساتراپی پارت داشته اند؟ شهری تاریخی که هنوز هم متاسفانه بسیاری از مردم ایران آن را به طور کامل نمی شناسند بجنورد نام دارد.

جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
خور و بیابانک   شهر بیرجند