شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

عمارت خسرو

عمارت خسرو در استان کرمانشاه یکی از دیدنی ترین  مناطق گردشگری  ایران

عمارت خسرو

در قصرشیرین یکی از بناهای معروف به نام عمارت خسرو قرار دارد. قصر شیرین در استان کرمانشاه،  جمع زیادی از توریست ها  و مسافران را نه تنها  از ایران بلکه از  تمام جهان را جذب خود می کند. کرمانشاه جزو دیدنی ترین  مناطق گردشگری  ایران قرار  است. در این استان ، عمارت و آثار باستانی مهمی  قرار دارد .

امروز همسفر شازده مسافر باشید تا از این عمارت باستانی دیدن کنیم.عمارت خسرو

عمارت خسرو در کجاست؟

قصرشیرین در غرب کرمانشاه  قرار گرفته است . این شهر  مسافت  اندکی با  مرز ایران و عراق  دارد. عمارت خسرو نیز در این منطقه قرار گرفته است.

تاریخ 

علت اسم این شهر  یعنی قصرشیرین نیز  به دلیل وجود همین عمارت  است   که شاه خسروپرویز از  شاهان  ساسانی ایران ، آن را برای همسرش  شیرین که  مسیحی بود ساخته است.

«خسروپرویز» از سال ۵۹۰ تا سال ۶۲۸ میلادی بر ایران  حکومت می کرد. او بیست و چهارمین پادشاه ساسانی و از  معروف ترین آنان بود. خسرو  نامی است که رومی‌ها به این  شاه دادند. این پادشاه ساسانی آخرین پادشاه  سلسله  ساسانیان بود که  شهرتش  جهان را  پر کرده بود. عمارت  خسرو  که امروزه تنها خرابه هایی  از آن  باقی مانده است ، در ۱۸۰ کیلومتری از استان کرمانشاه و در بخش شمالی قصرشیرین قرار  گرفته است .

عمارت در کنار  یکی دیگر از آثار باستانی   به نام «آتشکده‌ی چهار قاپی»،  بنا  است.عمارت خسرو

طاق سنگی عمارت عمارت خسرو

جالب است بدانید با گذشت بیشتر  از ۱۵۰۰ سال از  شروع به ساخت عمارت خسرو ، طاق سنگی آن همچنان باقی مانده  است.

از ویژگی‌های عمارت  خسرو‌پرویز این است  که برای ساخت  آن از مصالحی مثل  سنگ، آجر و گچ استفاده شده است. این عمارت  در باغی وسیع  قرار گرفته بود ؛ مکانی  برای گذشتن  رود الوند و  زیبایی های طبیعت در آن زمان . امروزه از این  باغ تنها چند درخت  خرما و انار باقی مانده است.

معماری عمارت خسرو

از این عمارت به عنوان اقامتگاهی دائمی  استفاده نمی شده است و  باستان شناسان پله‌های ورودی آن را شبیه به  پله‌های  تخت جمشید می دانند .

در قسمت  شرقی ،  تالاری به شکل مستطیل   همراه با چند ستون‌  یافت می شود  که دیوار و  سقف آن را با طاق‌های آجری ساخته شده است . معماران این بنا ، حیاطی به شکل مربع و با مساحت تقریبی ۷۳۰ متر مربع که دارای رواقی ستون‌دار نیز بوده است را در نظر گرفته بودند، در پشت اتاقی   گنبددار  این حیاط  ساخته شد   که دور تا دور آن  چندین اتاق احداث گردید.

ایوان در  قسمت غربی حیاط   به وسیله  درگاهی به  حیاط دیگر عمارت ، متصل می‌شود. در  شمال این بنا  نیز  چند خانه  وجود دارد که به صورت یک  شهرک  به نظر می آید.

با این که چیز زیادی از عمارت خسرو باقی نمانده است  اما همچنان به عنوان یکی از دیدنی های  با ارزش تاریخی در استان کرمانشاه و شهرستان قصرشیرین  به حساب می آید.

عمارت خسرو  به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.