شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

غار آویشوی

غار آویشوی در نزدیکی روستای ماسال واقع در استان سرسبز گیلان

غار آویشویغار آویشوی

غار آویشوی در گیلان یکی از پدیده های زیبایی  است که در نوع خود بی نظیر است. غار آویشوی از بی نظیرترین غارهای کشور است که در دل جنگلهای شهرستان ماسال قرار دارد و قندیلهای گوناگون و آبشارهای زیبای آن می تواند هر بیننده ای را مجذوب خود کند. امروز شازده مسافر این مکان  زیبا را به شما معرفی میکند.

غار آویشوی در کجا قرار دارد؟

غار آویشوی شگفت انگیز دالانی در ارتفاعات سرسبز روستای سیاهمرد شاندرمن به که در حوزه جغرافیایی بخش “شاندرمن” شهرستان ماسال واقع شده از بزرگترین غارهای گیلان و در نوع خود  و یکی از کم نظیرترین غارها در سطح کشور است. این غار آهکی در ارتفاع ۱۳۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

 معنی آویشوی

آویشو به زبان تالشی یعنی «می آید و فرو می رود» است و از «آ» به معنی آمدن «می آید» و یا «در حال آمدن» و «ویشو» که فقط درباره آب و سایر مایعات استفاده می شود، یعنی فرو رفتن و یا فرو می رود تشکیل شده است. در واقع آب و سایر مایعات هستند که چون بر زمین ریخته شوند در آن فرو روند.

خصوصیات غار آویشوی

غار آویشوی، در دسته غارهای آهکی قرار می گیرد که از نظر زمین شناختی جزو اشکال کار دستی در سنگ های کربناته دسته بندی می‌شود. روی آنها آثار دگرگونی کمپلکس شاندرمن که بقایای دگرگون شده از پوسته اقیانوسی پالئوتتیس است، دیده می شود و این باعث شده  جاذبه های آویشوی در مقایسه با غارهای دیگر، منحصر به فرد می  شود.خوردگی دیواره های  غار حاصل جریان آب روی سنگ هاست که از قرن ها قبل شکل گرفته و در بعضی از قسمت ها، ستونهای آهکی شگفت انگیزی را به وجود آورده است و ممکن است نمونه های آن را در هیچ غار دیگری نبینید.

ستونهای آهکی، چشم اندازهای زیبایی را در غار آویشوی به وجود آورده‌اند. سقف غار با عایق محکم آهک و تخته سنگ های سقفی مستور و درون آن نیز با تخته سنگ های بسیار بزرگ و با دیواره های آهکی پوشیده شده است و جالب اینجاست که کف غار به صورت پلکانی و با آبشارهای متعدد با ارتفاع  ده ، بیست و سی متری  است که به دلیل واقع شدن در مسیر حرکت غار به سمت عمق و به طرف پایین است.

وجود چشمه های مختلف در اطراف  این غار باعث می شود آویشوی  جزو  غارهای رودخانه ای محسوب شود که شامل دو دهانه بزرگ و کوچک با ارتفاع بیست و شش متر به صورت کانالهایی در سنگ های آهکی اطراف خود توسعه یافته است.

جاذبه های  غارنوردی

در غار  آویشوی ۷ آبشار و چند صد قندیل وجود دارد که تماشای آنها می تواند بهترین تجربه غار نوردی شما را رقم بزند.

مساحت غار آویشویغار آویشوی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در شهرستان ماسال بیش از ۱۷ غار بزرگ و کوچک وجود دارد اما غار آویشوی با دهانه ای به ابعاد ۱۹ متر ارتفاع و ۱۴ متر عرض و طول بیش از ۲ هزار متر لقب طولانی ترین غار استان گیلان را یدک می کشد.

تاکنون بیش از دو هزار متر از ژرفای غار آویشوی توسط غارنوردان و کوه نوردان محلی مورد پیمایش و اکتشاف قرار گرفته است.

قدمت غار آویشوی

قدمت غار آویشوی ، بر اساس طول قندیل ها و آزمایش های صورت گرفته شده در دانشگاه تهران و پژوهش های زمین شناسی دیرینگی از ۲۰ الی ۷۵ میلیون سال برآورد می شود.

کاشف غار آویشوی

براساس آنچه که در دهه های گذشته (بیش از سه دهه قبل)  به صورت پراکنده، کوچه بازاری  و در گوشه و کنار ها شنیده شده کاشف غار آویشوی خانمی به نام مرحومه تاجی رستم پور کیشه خاله بوده. براساس این روایت، حدود ۵۰ سال قبل این خانم به دنبال گوساله مفقود در جنگل گشت و گذار می کرد در حین جستجو و صدا کردن گوساله نعره ی آن را می شنود اما نمی داند که صدا از کجاست و در چه فاصله ای صدای گوساله اش می آید. تا به غار آویشوی می رسد.

غار  آویشوی به علت قرار داشتن در ارتفاعات زیبا ودیدنی شهرستان ماسال و جود منطقه ای بکر وجنگلی و مناظر شگفت انگیزی که در اثر جریان آب ورسوب املاح آهکی در آن ایجاد شده است می تواند بسیاری از علاقه مندان به طبیعت را از نقاط مختلف ایران و جهان جهت بازدید وانجام کارهای علمی و تحقیقاتی  به خود جلب نماید .