شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

غار شاپور

غار شاپور ، مزین به تندیسی با عظمت به قدمت هزاران سال!

غار شاپور :غاری قدیمی، با مسیر دسترسی هیجان انگیز !

گذر از مسیری کوهستانی و سپس پیاده روی به مدت زمان یک ساعت برای رسیدن به غار شاپور . این غار جایی نیست جز غار شاپور در ۶ کیلومتری شهر تاریخی بیشاپور . غار شاپور درسینه کوه و در ارتفاع حدود ۸۰۰ متری از سطح زمین قرار دارد که قطر دهانه آن حدود ۳۰ متر است و به سبب قرار گرفتن مجسمه شاپور بر دهانه آن به غار شاپور معروف شده است . بر دهانه ی این غار شاهد یکی از شاهکارهای پیکرتراشی ایران هستیم : مجسمه ی شش متری شاپور که پس از نزدیک به ۱۷۰۰ سال همچنان سالم باقی مانده است . این تندیس شکوهمند آسیبهای فراوانی دیده و همین امر سبب شده است تا کمی از زیبایی آن کم شود.

مجسمه ی شش متری شاپور در غار شاپورمجسمه غار شاپور

ظاهراً این مجسمه بر اثر زمین‌ لرزه واژگون شده بوده که در سال ۱۳۳۶ توسط ارتش ایران و بدون لحاظ کردن اصول باستان شناسی تعمیر شده و دوباره به حالت اولش باز گشته است.

در آن سال برای دستیابی آسان به غار ۲۳۰ پله از ارتفاعات صعب‌العبور دامنه پر شیب تا ورودی غار در سنگ‌های کوه کنده شده و سیمان گردیده است. از دهانه غار شاپور ، پیکره کاملأ مشخص است .۴ ایوان از دهانه به طرف داخل غار مهیا شده، اختلاف ارتفاع تراس اول با ۱۰ پله به تراس دوم، دوم به سوم با ۸ پله و سوم به چهارم دارای ۷ پله است.

پیکره در تراس چهارم  غار شاپور قرار دارد. این تراس که وسیع تر از تراس‌های دیگر است به وسیله ۱۲ پله به عمق غار راه دارد. ایجاد این تراس‌ها برای مشاهده هرچه بهتر این مجسمه در سال ۱۳۳۶ چیده شده است. بعد از برپایی مجسمه، ۴ سکو دور آن برای قراردادن قطعات جداشده مجسمه در آن سال ساخته شد که در حال حاضر آنها ویران شده اند و فقط جای این سکوها مشخص است.

مجسمه شاپورتنها مجسمه سنگی بازمانده از دوران باستان است. غار شاپور یکی از ۳ غاری است که در قسمت غرب تنگ چوگان قرارگرفته‌اند. غار شاپور با دهانه‌ای بزرگتر از ۲ غار دیگر در وسط است، غار سمت چپ به غار مادر شاپور معروف است و غار سمت راست غار مرمر نامیده می‌شود.

ویژگیهای تندیس شاپورغار شاپور

ویژگیهای تندیس شاپور بر دهانه ی غار شاپور به این صورت است : جامه ای ساده و ظریف ، با کمربندی به دور کمر و شمشیری حمایل . دست راست تندیس بر کمر و دست چپ بر قبضه شمشیر است. ریش شاه آرایش شده و از حلقه‌ای گذشته است. موهای وی بلند و تاج کنگره‌داری بر سر دارد.پشت سر مجسمه، در فاصله تقریبی ۸۰ متری آن برای جمع آوری قطرات آبی که از سقف و بدنه می‌چکد حوض‌هایی با ابعاد و شکل‌های مختلف ساخته اند. سنگ حجاری شده این مجسمه از سقف غار تا کف آن ادامه داشته و هنرمندان عصر ساسانی با تلاش و کوشش بسیار موفق به آفرینش این اثر هنری گردیده‌اند.

جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
آپادانا  بولوار چمران