شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

فرست کلاس عکس

فرست کلاس را به معنای کامل درک کنید و بعد از آن پرواز کنید

از انواع کلاسهای پروازیه فرست کلاس چه میدانید ؟

فرست کلاس پرواز نوعی درجه بندی برای صندلیهای هواپیما و امکاناتی ست که به مسافران از جانب شرکت هوایی ارائه میشود . خطوط هوایی به کمک این دسته بندی ها برای امکاناتی که ارائه میکنند قیمتهای متفاوتی ارائه میدهند .

امروزه کلاسهای پروازی متنوع با گستره ای از امکانات که انتخابهای متفاوتی را پیش روی مسافران قرار میدهند انقلابی در صنعت هوایی ایجاد کرده اند . به این ترتیب برای هر طبقه ای با هربودجه و وضعیت مالی ای انتخابی وجود دارد که میتواند رضایت بخش باشد. اگر میخواهید اطلاعات جامعی دراین باره به دست بیاورید این مقاله را از دست ندهید .

فرست کلاس (First Class) یا درجه یک

فرست کلاس یکی از طبقه‌ بندی‌های انواع پرواز در برخی ایرلاین‌های مسافربری است که لوکس‌ تر از کلاس‌های پروازی بیزینس کلاس یا تجاری ، پرمیوم اکونومی و کلاس اکونومی یا اقتصادی است . در هواپیماهای مسافربری ، فرست کلاس به تعداد محدودی صندلی (که به ندرت بیشتر از ۲۰ صندلی میشود) یا کابینی که جلوی هواپیما قرار دارد اطلاق میشود که این کابین فضای بیشتری دارد ، راحت‌ تر است و خدمات بیشتری در آن ارائه میشود ، ضمن اینکه حریم خصوصی بیشتری دارد.

درمجموع ، این کلاس بالاترین کلاس پروازی است گرچه برخی از ایرلاین‌ها کلاس‌های پروازی جدیدی ، بالاتر از این کلاس، معرفی کرده‌اند . درهواپیماهای ملخ ‌دار، کابین فرست کلاس در پشت هواپیما و دور از منبع صدا قرار دارد.

خدمات

صندلی‌های فرست کلاس ، صندلی‌های تاشو و بزرگی هستند که فضای جلوی پا یا لگ ‌روم (legroom) و عرض بیشتری دارند برای اینکه امکان استفاده ازکامپیوتر و تلویزیون و صندلی‌های کاملا تاشو فراهم شود. حریم خصوصی این صندلی‌ها با پارتیشن‌هایی مشخص شده است . فرست کلاس صندلی

فاصله ‌ی بین دو صندلی درصندلی‌های این کلاس بین‌المللی معمولا بین ۱۴۷ تا ۲۳۹ سانتی‌متر و عرض آنها بین ۴۸ تا ۸۹ سانتی‌متر است. در پرواز‌های داخلی ، فاصله‌ ی بین دو صندلی بین ۸۶ تا ۱۷۳ سانتی‌متر و عرض‌ آنها بین ۴۶ تا ۵۶ سانتی‌متر است . در واقع افراد بلندقد در چنین شرایطی ، راحتی کمتری دارند .

مسافران فرست ‌کلاس حداقل یک سرویس بهداشتی اختصاصی دارند . درهواپیماهای بزرگ بیش از یک سرویس برای مسافران فرست کلاس وجود دارد .

مسافران تجاری و اقتصادی معمولا اجازه ندارند وارد کابین فرست کلاس شوند . به مسافران فرست کلاس معمولا سرگرمی‌های صوتی و تصویری هنگام درخواست (AVOD) ارائه میشود البته گاهی اوقات فیلم‌های معمولی ، برنامه‌های تلویزیونی و بازی‌های تعاملی در نمایشگرهای بزرگ و متوسط پشت صندلی‌ها و نصب شده بر دسته‌ی صندلی‌ها ارائه میشوند .

در پروازهای طولانی‌مدت هواپیمایی‌های برتر، یک صندلی فرست کلاس ممکن است امکاناتی مانند یک هتل پنج ستاره داشته باشد.

دهه ی ۹۰

فرست کلاس غذااز دهه‌ی ۱۹۹۰، روندی در ایرلاین‌ها مشاهده شد که در طی آن، شرکت‌های هواپیمایی، بخش فرست کلاس را به منظور ارتقا کلاس تجاری یا بیزینس کلاس ، حذف کردند . امکاناتی به کلاس‌های تجاری جدید، اضافه شد که قبلا منحصر به فرست کلاس بود از جمله صندلی تخت‌ خواب‌ شو . همچنین فاصله ‌ی میان امکانات رفاهی این دو کلاس پروازی به قدری کم شد که فرست کلاس تقریبا منسوخ شد.

علاوه بر این ، به دنبال بحران اقتصادی اواخر دهه‌ی ۲۰۰۰ میلادی ، ایرلاین‌ها ، صندلی‌های فرست کلاس را حذف کردند یا در هواپیماها نصب نکردند. از این به بعد ، کلاس تجاری به گران‌ترین صندلی‌‌های چنین هواپیماهایی تبدیل شد . با این حال برخی از ایرلاین‌ها مانند گارودا ایندونزیا (Garuda Indonesia) ، تصمیم گرفتند تا بخش صندلی‌های فرست کلاس را با هواپیماهای جدید، دوباره ارائه کنند . با گران‌ ترشدن و مجلل‌ تر شدن صندلی‌های کلاس تجاری ، برخی از ایرلاین‌ها بخش فرست کلاس خود را به شکل سوئیت طراحی کرده‌اند .

درحال حاضر، هواپیمایی سنگاپور، برترین کلاس خود را در هواپیماهای A380 در قالب سوئیت عرضه میکند . در این سوئیت‌‌ها تخت‌خواب دو متری از صندلی جدا است . پنجره‌ها روی در تعبیه شده‌اند و پرده‌های جداکننده ، حریم خصوصی بیشتری برای مسافران فراهم میکنند. سوئیت‌هایی که در مرکز قرار گرفته‌اند میتوانند با کشیدن پرده‌ی جداکننده به سوئیت دوتخته تبدیل شوند.فرست کلاس تصویر

سایر ایرلاین‌ هایی که هواپیمای A380 دارند از جمله هواپیمایی امارات ، صندلی‌های فرست کلاس در قالب سوئیت و با امکانات تقریبا مشابهی دارند با این تفاوت که دراین هواپیمایی، صندلی و تخت‌خواب ادغام شده و با فشار یک دکمه از صندلی به تخت و بالعکس تبدیل میشود.

هواپیمایی اتحاد ، در دسامبر ۲۰۱۴، یک سوئیت سه اتاقه تحت عنوان «رزیدنس» را معرفی کرد که به ایرباس‌های A380 ناوگان این هواپیمایی اضافه شد.

مزایای بیشتر

مسافران فرست‌کلاس معمولا در فرودگاه ، بخش‌های مجزایی برای بازرسی‌های امنیتی و بار دارند. برخی از ایرلاین‌ها، ترمینال‌های خصوصی برای مسافران فرست کلاس بین‌المللی درنظرمیگیرند . با این که این مسافران به سالن استراحت دسترسی دارند، اما برخی ایرلاین‌ها برای مسافران کلاس تجاری و فرست کلاس، سالن استراحت جداگانه در نظر میگیرند که سالن مخصوص فرست کلاس مجلل ‌تر است و امکانات بیشتری دارد.

این مسافران گاهی‌اوقات مسیر ویژه‌ای نیز برای ورود به هواپیما دارند. بهترین نوشیدنی‌ها و غذاها برای این مسافران سرو میشوند . مسافران میتوانند بین انواع دسر، پیش‌غذا و نوشیدنی انتخاب کنند. غذاها توسط سرآشپزهای حرفه‌ای تهیه و تزیین میشوند.

نام دقیق فرست کلاس ممکن است در هواپیمایی‌های مختلف متفاوت باشد . بسیاری از ایرلاین‌ها بالاترین درجه از خدمات برای پروازهای بین‌المللی خود را فرست کلاس نام‌گذاری میکنند اما برخی ایرلاین‌ها تلاش میکنند تا از رقبا متمایز باشند . به عنوان مثال برترین خدمات پروازی در برخی از هواپیمایی‌های دیگر این گونه نام‌گذاری شده‌اند :

ایرایندیا (Air India)، کلاس مهاراجه

تای ایرویز اینترنشنال (Thai Airways)، رویال فرست

آسیانا ایرلاینز (Asiana Airlines)، فرست سوئیت کلاس

جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
تاریخ گردشگری جهان   بوم گردی