شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

قلعه تل در اهواز

قلعه تل (تُل) با ردپایی از آثار و حیات عیلامیان تا ساسانیان

قلعه تل در تاریخ

قلعه تل در شرق اهواز قرار دارد، با تاریخی بسیار کهن که چنین گفته می شود که قدمتش به دوران عیلامی بازمیگردد . شهر تاریخی قلعه تل میراث عیلامیان است و در تمام زوایای این شهر بقایای تمدن کهن به چشم میخورد. از عیلامیان تا ساسانیان هرآنچه از ادوار متفاوت تاریخی را تصور کنید دراین شهر ردپایش موجود است .

حیات و آثار عیلامی قلعه تل

از آثار عیلامی کشف شده در این شهر، دو سنگ بزرگ است که سال‌ها پیش هنگام حفر زمین برای ساخت و ساز، از زمین بیرون آورده شدند. یکی از این سنگ‌ها پایه ستون و دیگری سنگی منقوش به پیکره چهار نفر است که دو نفر روبروی دو نفر دیگر دست به سینه ایستاده‌اند. گذشته از این وجود منابع آب و خاک مناسب برای کشاورزی و مراتع وسیع و غنی در کوه‌های اطراف قلعه تل، وجود جمعیت یکجانشین وکوچ‌نشین در این منطقه را محتمل می‌سازد.

علاوه بر سابقه حیات دیرین در قلعه‌ تل که عمدتاً با هاله‌ای از ابهام همراه است، بخش دیگری از سابقه حیات شهر قلعه تل که از آن زمان تا کنون استمرار دارد، به دوره قاجاریه و اندکی قبل از آن باز می‌گردد. قلعه ای که توسط محمد تقی خان بختیاری ساخته شده است دراین ناحیه گواه حیات همین دوران است . این قلعه عظیم و با ابهت است اما بر اثر گذر زمان بی رنگ و رو شده است. از این قلعه برای فرماندهی قشون استفاده میشده است.

ساخت و معماری قلعه تل

شهر قلعه‌تل نخست در اطراف تپه‌ای بنا شده که زیر بنای قلعه موجود شهر است. قلعه تل بر روی تپه‌ای طبیعی قرار دارد که بر اساس گفته‌ها بخشی از ارتفاع آن بصورت مصنوعی ایجاد شده‌است.

قلعه تل

قلعه دارای چهار برج و به شکل مربع ساخته شده و در یکی از زاویه‌های آن یک عمارت چهار ضلعی احداث شده بود که در طبقه فوقانی آن “لامردون” و یا مهمان خانه قرار داشت. در طبقه تحتانی راهرو مسقف طویلی این ساختمان را به محوطه مرکزی قلعه متصل می‌ساخت. قلعه دارای دو حیاط بوده که قسمت بیرونی جهت میهمانان و مستخدمین و گارد محافظ و قسمت داخلی مخصوص خانواده خان شامل خانواده محمد تقی خان و برادرش آکلب‌علی بود.

قلعه تل بلندترین نقطه و گویاترین نشانه شهر برای تازه ‌واردان به شهر یا مسافرانی است که از مسیر ارتباطی اهواز به اصفهان عبور می‌کنند. در پای قلعه تل رودخانه‌ای وجود دارد که آب چشمه‌هایی را به رودخانه گلال انتقال می‌دهد. این رودخانه منبع تأمین آب اراضی فراوانی در قلعه تل و روستای بوگری است که عمدتاً زیر کشت صیفی‌جات و برنج هستند.

روستای بوگری که اینک به شهر قلعه تل بسیار نزدیک شده یکی از نقاط سرسبز دشت قلعه ‌تل است. یکی از چشمه‌های مسدود شده در پای قلعه تل از قدیم مهمترین منبع تأمین آب ساکنان بود که تا مدت‌ها آب پاک و گوارایی داشت.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر درباره یزد لطفاً لینک زیر را دنبال کنید
جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
روستاهای یزد محله فهادان