شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

قلعه سام عکس

قلعه سام و کوه شره زول دو جاذبه ی دیدنی استان تاریخی ایلام

قلعه سام واقع در استان ایلام

در ایران قلعه های باستانی بسیار زیادی مانند قلعه سام وجود دارد. بعضی سالم و پابرجا و بعضی در حال تخریب هستند، همچنین برخی از آنها هرروزه میزبان توریست ها هستند و بعضی دیگر از یاد رفته اند. استان ایلام دارای شهرستان ها و روستاهای بسیاری است که اکثر این شهرستان ها و روستاها دارای اماکن تاریخی و جاذبه های طبیعی هستند که توجه توریست ها را به خود جلب می کنند.

یکی از شهرستان های استان ایلام که بسیار دیدنی و جذاب است شهرستان شیروان در نزدیکی روستای چم بور است. همانطور که میدانید قلعه ها به نوعی بنای نظامی بوده اند. مردم داخل آن زندگی می کرده اند، کسب و کار در داخل آن رونق داشته و همچنین پادشاه یا حاکم نیز در آنجا حکومت می کرده و سربازها از قلعه محافظت می کرده اند.قلعه سام نما

قلعه سام در ارتفاعات

از همین رو قلعه سام واقع در نزدیکی شهرستان شیروان را در بلندترین ارتفاعات کوه ساخته اند تا دسترسی به آن فوق العاده سخت باشد. در واقع این کار یک شیوه دفاعی بسیار خوب بوده است چون اگر گروهی قصد حمله به قلعه سام را داشته با مشکلات بسیار زیادی روبه رو می شده است.

هر بنا و آثار تاریخی با توجه به قدمتی که دارد مورد اهمیت قرار می گیرد. قلعه سام احتمالاً در اواخر دوره پارت ها و یا در اوایل دوره ساسانیان بنا گردیده است، از همین رو دارای قدمت بالایی است و از اهمیت و ارزش خاصی برخوردار است.

قلعه سام ازنظر معماری خیلی جالب است زیرا برج ها، اتاق ها و ورودی ها همه با توجه به وجود قلعه سام کوهصخره های کوه ساخته شده است.

قلعه ها باید بسیار محکم و مقاوم باشند تا در برابر حوادث طبیعی و غیر طبیعی از هم فرو نپاشند و مهم ترین اصل آن هم مواد و مصالحی است که در ساخت قلعه به کار برده اند. قلعه سام را با سنگ، گچ، ساروج و در بعضی از قسمت ها با گل ساخته اند.

کوه شره زول

یک نوع از جاذبه های طبیعی که به کره زمین زیبایی خاصی بخشیده است کوه ها هستند. احتمالاً خیلی از شماها طرفدار کوهنوردی و طبیعت هستید.

من قصد دارم که یک کوه بسیار زیبا و باشکوه را به شما عزیزان معرفی کنم تا اگر که از اهالی ایلام قلعه سام شرههستید به دیدن این کوه بروید و اگر برای ایلام نیستید و روزی به استان ایلام سفر کردید حتماً سری هم به کوه شره زول بزنید.

اگر آدرس دقیق کوه شره زول را بخواهید باید بگویم که در ۲۳ کیلومتری شمال غربی شهرستان ایلام واقع شده است. کوه شره زول به ارتفاع ۲۰۵۰ متر است و به شکل رشته طویلی به درازای ۴۱ و پهنای ۱۵ کیلومتر است که از شمال غربی تا جنوب شرقی امتداد دارد.

جالب است بدانید که سه دهستان در دامنه کوه شره زول قرار گرفته است که شامل دهستان چوار، سهراب و مرکزی است.

همچنین در قسمتی از این کوه با جنگلی با درختان بلوط رو به رو می شوید که زیبایی چشم نوازی دارد. همچنین آب چند رودخانه نیز از این کوه سرچشمه می گیرند.

جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
جزحلوا   قلعه فلک الافلاک لرستان