شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

قلعه سریزد

قلعه تاریخی سریزد

تاریخ قلعه سریزدقلعه سریزد

سرزمین ایران به دلیل هجوم پی در پی اقوام گوناگون مملو از قلعه­ایی مانند قلعه سریزد است که در گوشه و کنار مناطق مختلف آن ساخته شده اند تا در برابر هجوم این اقوام از مردم خود دفاع کرده و جایی برای حکومت شاهان باشند.

ازجمله مهمترین قلعه هایی که تا به امروز پابرجا مانده و مقصد بسیاری از گردشگران هستند میتوان به ارگ بم، قلعه رودخان و نارین قلعه اشاره کرد. اما یکی دیگر از این قلعه های منحصر به فرد قلعه ای است که در روستای سریزد در شهرستان مهریز و در استان یزد قرار دارد.

بازسازی قلعه های ایران

قلعه سریزد به واسطۀ بازسازی هایی که در طی سالهای گذشته بر روی آن انجام گرفته است به محلی برای تفریح و بازدید گردشگرانی تبدیل شده است که به آثار باستانی ایران علاقه دارند.

قلعۀ سریزد که قدمت آن به دوران ساسانیان باز میگردد ازجمله قلعه هایی است که ازنظر ساختار دفاعی دارای سازوکار پیچیده ای بوده و به عنوان یکی از نفوذناپذیرترین قلعه های ایران شناخته میشود. خندقی بزرگ در اطراف آن حفر شده که به تنهایی امکان نفوذ به قلعه سریزد را برای دشمنان دشوار میکرده است و در ادامۀ آن میتوان چند لایه دیوار و دروازه های بزرگی را دید که بر امنیت آن می افزاید. همین ویژگی های قلعه سریزد بوده است که آن را به محلی برای نگهداری باارزش ترین دارایی های مردم و حکومت در دوران باستان تبدیل کرده است.

قلعه سریزد محلی امن

قلعه سریزد نیز مانند بسیاری دیگر از قلعه های باستانی به نحوی طراحی و ساخته شده است برای مدتی طولانی و بدون نیاز به جهان بیرون پاسخگوی نیازهای مردم درون قلعه سریزد باشد. مجموعۀ اتاق های چند طبقه، راهروها و دیگر عناصر موجود در این قلعه فضایی منحصر به فرد را به وجود آورده است که هر گردشگری میتواند برای ساعت ها و بدون احساس خستگی در آنها قدم زده و به نوع زندگی ایرانیان باستان پی ببرد.

باقی مانده قلعه سریزد

دیگر جاذبه های گردشگری قلعه سریزد

روستای سریزد که در شهرستان مهریز قرار دارد همانند بسیاری دیگر از مناطق این استان دارای جاذبه­ای گردشگری بسیاری است که سالانه تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب میکند. دروازۀ شهر فرافر یکی از بناهای موجود در این منطقه و با قدمتی هزارساله است که امروز بخش هایی از آن پای برجا مانده و در کنار آن میتوان تندیس آرش کمانگیر را دید که در حال تیراندازی است.

چاپارخانه و آب انبار

در اینجا نیز مانند میبد چاپارخانه ای وجود دارد که برای ارسال مرسولات پستی و نامه ها کاربرد داشته. مجموعه آب انبارهای موجود در این روستا نیز از تعداد زیادی برخوردار است که همانند بسیاری از دیگر شهرهای کویری به عنوان مهمترین منابع تأمین آب آشامیدنی مردم شهر مورد استفاده قرار میگرفته و ساختمان و منبع آب آنها تا به امروز قابل مشاهده هستند. نام برخی از معروفترین این آب انبارها عبارتند از آب انبار پای برج که متعلق به دوران قاجار است، آب انبار سریزد با قدمتی متعلق به دوران صفویه، آب انبار محله پایین و بسیاری دیگری از آب انبارها که در گوشه و کنار این روستای تاریخی وجود دارند.

جزئیات بیشتر

شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:

قلعه خویدک یزد    سفر به روستای سریزد