شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

لباس های زیبای محلی زنان خوزستان

لباس های زیبای محلی ایران بسته منطقه ی زندگی با هم فرق میکنند؟!

 لباس های زیبای محلی ایران، بخش چهارم

نوع لباس های زیبای محلی در هر منطقه ای ارتباط مستقیمی با شرایط اقلیمی و آب و هوای آن مناطق دارد. در مناطق کوهستانی و سرد شاهد لباس های زیبای محلی هستیم که اغلب با پشم و موی حیوانات بافته میشود در بواسطۀ رنگهای تیره ای که در آنها استفاده شده است مقدار بیشتری از تابش آفتاب را به خود جلب میکنند. لباس های زیبای محلی نقشه ایران

برعکس در لباس های زیبای محلی مناطق گرمسیر شاهد استفاده از پارچه های روشن و سبکی هستیم که با شرایط زندگی در آن مناطق همخوانی بیشتری دارند. این مسئله در طول زمان به یک فرهنگ بومی برای هر منطقه تبدیل شده و لباس های زیبای محلی آن مناطق را میتوان بر این مبنا دسته بندی کرد. در اینجا نگاهی خواهیم داشت به دو نمونه از لباس های زیبای محلی ایران که متعلق به مناطق جنوبی و گرمسیر هستند.

لباس مردمان هرمزگان

لباس های زیبای محلی مردم هرمزگان شباهت های بسیاری به لباس های مردم هند و پاکستان دارد و این شباهت شاید به ریشه در تاریخ روابط این منطقه با آن کشورها داشته باشد. تنوع رنگی و طرح در لباس های اهالی هرمزگان و به ویژه بندر عباس در نوع خود کم نظیر است. نکتۀ خاص در لباس زنان آن منطقه در دم پاهای آنهاست که به مچ پا چسبیده و در گاهی از مواقع تا زانو ادامه می یابد. این لباس های زیبای محلی که به دلیل گرمای هوا در آن مناطق سبک و راحت هستند از رنگ بندی و تزئینات زیادی برخوردار است که اغلب در کفش های آنها میتواند این تنوع را مشاهده کرد.

کفش های اهالی این منطقه نیز اغلب شبیه به صندل هایی راحت است که دارای طرح ها و رنگ بندی های زیادی است و بر روی آنها با دست کار میشود. البته در سالهای اخیر صندل هایی را میتوان مشاهده کرد که از مواد پلاستیکی ساخته شده و این طرح ها به آنها اضافه میشود، اما هر آنچه باشد باز هم دارای زیبایی های بسیاری است. این نوع از لباس را میتواند در مغازه های بندرعباس و قشم نیز تهیه کرد و به عنوان یکی از سوغاتی های جنوب به یادگار برد.

لباس اهالی خوزستانلباس های زیبای محلی زنان هرمزگان

لباس های زیبای محلی اصلی مردمان خوزستان را دشداشه تشکیل میدهد. این لباس های زیبای محلی که به لباس عربی نیز شباهت های بسیاری دارد متشکل از پیراهنی بلند است که تا پایین پا کشیده میشود و به نوعی دامن ختم میشود. دشداشه اغلب دارای رنگی سفید است. البته در برخی از موارد میتوان رنگ بندی های دیگری را در آنها دید که آنها نیز متشکل از رنگهای روشن هستند.

علت اصلی استفاده از این نوع لباس نیز رابطۀ مستقیمی با آب و هوای گرم و شرجی آن مناطق دارد. دشداشه ها اغلب یک شکل و یک فرم هستند اما دارای تفاوت هایی جزئی نیز میباشند. برخی از انواع دشداشه دارای یقه و برخی دیگر بدون یقه هستند. بخش های دیگری از جمله سربند که همچون یک چفیه هست نیز با این لباس پوشیده می شود و در ایامی که هوا کمی خنک تر میشود، عبا نیز به این لباس اضافه میشود. در مجموع این نوع از لباس دارای راحتی بسیاری برای زندگی در آن منطقه است.

جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
رشته کوه دنا  صد جای دیدنی در ایران