شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

مسجد جامع تون یکی از مساجد دوره ی صفویه در شهرستان فردوس

مسجد جامع تون در شهرستان فردوس

اگر روزی به استان خراسان جنوبی و مسجد جامع تون سفر کردید، حتما سری هم به شهرستان زیبای فردوس بزنید، مطمئن باشید که مسجد جامع تون عکسپشیمان نمی شوید. ایران کشوری است اسلامی که بیشتر مردم کشور ایران دین اسلام را انتخاب کرده اند، ولی هستند انسان هایی هم که دارای دینی به غیر دین مبین اسلام هستند و در این کشور زندگی می کنند.

مثل دوستان عزیزی که دارای دین زردشت هستند. در دین اسلام، مسلمانان باید روز جمعه به مسجد جمعه (جامع) بروند و در آن جا نماز جمعه بخوانند. جالب است که بدانید روز جمعه، وقت اذان مسجد های دیگر بسته است. البته این احتمال هم وجود دارد که نماز جمعه در مسجدی به غیر از مسجد جامع برگذار شود. از این رو در هر استان، شهرستان و حتی روستاها مسجد جامع وجود دارد. البته هستند روستاهایی که فاقد مسجد جامع باشند.

مسجد جامع تون در فردوس

شهرستان فردوس نیز مسجد جامعی دارد که نام آن را تون گذاشته اند. اینکه چرا اسم مسجد جامع تون  ، تون است اطلاعی در دست نداریم ولی آن را مسجد جامع قدیم نیز می نامند. الآن مسجد جامع تون دو کاربرد دارد. در اصل که برای عبادت است و مردم در داخل آن به راز و نیاز با پرودگار خود می پردازند و در درجه دوم مردم از این بنای تاریخی دیدن می کنند.

مسجد جامع تون را در دوره سلجوقیان ساخته اند ولی بنایی که ما امروزه آن را می بینیم، بخش هایی از آن مربوط به دوره صفویه می شود، زیرا زلزله ای رخ داده و بخش هایی از مسجد جامع تون تخریب شده بوده است. همچنین بخش هایی هم وجود دارد که در دوره قاجار به مسجد اضافه شده است. مسجد جامع تون از نظر معماری و تزئینات واقعا درجه یک است به طوری که برای تزئینات از آجر استفاده کرده اند. این بنا در دوره های قبل دارای ستون هایی بسیار قطور بوده است.

شهرستان فردوسمسجد جامع تون نما

آیا تا به حال به شهرستان فردوس سفر کرده اید؟ من خود به شخصه چند بار به این شهرستان زیبا سفر کرده ام و از زیبایی های موجود در آن بسیار لذت برده ام. نکته ای نسبتا جالب هم وجود دارد و آن این است که بخشی از این شهرستان در استان خراسان جنوبی و بخش دیگر در استان خراسان رضوی قرار دارد.

این شهرستان خود به بخش های بسیاری تقسیم می شود که هر کدامشان جاذبه های گردشگری بسیاری دارند. اما ما در مورد شهرستان فردوس توضیحاتی می دهیم نه از بخش های مختلفی از آن. یادتان باشد اگر روزی به این شهرستان سفر کردید حتما سری هم به مدرسه علیا بزنید که جزء آثار تاریخی این شهرستان به حساب می آید.

البته این شهرستان جاذبه های طبیعی هم دارد که یکی از معروف ترین آن ها کویر پلوند است. واقعا کویر زیبایی است، به مانند این کویر را در هیچ کجای دیگر دنیا پیدا نخواهید کرد. هرچه از زیبایی و آرامش خاص این کویر بگویم کم گفته ام. در مجموع کلام را در یک جمله خلاصه کنم و بگویم که شهرستان فردوس یکی از زیبا ترین شهرستان های ایران است.

جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
شهر نیشابو    رمقبره الشعرای خراسان