شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

مسجد جامع ساوه

مسجد جامع ساوه یکی از اولین مسجدهای ساخته شده در کشور ایران

مسجد جامع ساوهمسجد جامع ساوه

مسجد جامع ساوه به عنوان یکی از آثار ارزشمند هنر معماری، نقاشی، کاشی کاری و گچبری است. این مسجد تماماً از خشت و گل ساخته‌ شده است که در نوع بی‌نظیر می‌باشد.شازده مسافر شما را  دعوت میکند که  از این بنای تاریخی دیدن کنید.

معماری مسجد جامع ساوه

مسجد جامع ساوه مجلل و باشکوه دارای یک صحن بزرگ در جنوب، دو ایوان، یک مناره، چند شبستان، محراب‌های متعدد قدیمی با خطوط کوفی و دو محراب از دوره صفوی با خط ثلث است. محراب آن دارای کتیبه‌های متعدد عمودی و افقی است و روی آن با خطوط ثلث و کوفی سوره‌هایی از قرآن چون سوره اخلاص، قدر و جمعه گچبری شده است.

خصوصیت مسجد جامع ساوه

خصوصیت این بنای تاریخی-مذهبی آن است که نمودهایی از سه مقطع تاریخی (قبل از اسلام، قرون اولیه اسلامی و دوران صفوی) در آن دیده می‌شود. آثار و بقایای موجود بیانگر این است که مکان مسجد فعلی در دوران ایران باستان، آتشکده بوده و در دوره اسلامی تبدیل به مسجد شده است.

  تاریخ  مسجد جامع  ساوهمسجد جامع ساوه

در این بنای تاریخی ـ مذهبی آثاری از سه مقطع تاریخی قبل از اسلام، قرون اولیه اسلام و دوران صفوی دیده می‌شود. باستان‌شناسان مدعی‌اند مسجد جامع ساوه یکی از اولین مسجدهای ساخته شده در ایران است؛ طی سال‌ها دوره‌های مختلف توسط هنرمندان ایرانی تزئین و مرمت شده‌است. هزار و دویست – سیصد سال پیش  چند استاد  بنای ساوجی دور هم جمع شدند، طرح یک مسجد کوچک و جمع‌وجور را کشیدند، آستین‌هایشان را بالا زدند و با کنار هم گذاشتن خشت‌های گلی آفتاب خورده، چند  شبستان را دور تا دور یک حیاط مستطیل شکل بنا کردند.

این مسجد در طول تاریخ تغییرات زیادی کرده؛ گنبد مسجد که از قدیمی‌ترین بخش‌های آن است، سده‌های چهارم و پنجم در ضلع جنوبی بنا شده، مناره مسجد متعلق به سده ششم است و ایوان غربی در سده هشتم ساخته شده‌است. قدیمی‌ترین چیزی که توی این مجموعه پیدا شده، کتیبه‌هایی است که در قرن چهارم نوشته شده‌اند. پس این مسجد لااقل هزار سال عمر دارد.

کهن‌ترین کتیبه‌ی مسجد جامع ساوه در کجا قرار دارد؟

قدیمی‌ترین کتیبه‌ی موجود در مسجد جامع ساوه  درمناره آن  قرار دارد که قدمت آن متعلق به سال ۵۰۴ هجری است که روی آن نام «محمد بن ملک شاه»، حک شده است. برخی از باستان‌شناسان پیشینه‌ی این مناره را قدیمی‌تر از بنای مسجد جامع  ساوه می‌دانند اعتقاد دارند که بنای مناره به صورت جداگانه و مستقل از بنای مسجد ساخته شده است. کتیبه‌ی موجود در سردر مسجد که به زبان عربی است، نشان‌دهنده‌ی تاریخ تعمیر بنای مسجد جامع در سال ۹۲۴ هجری قمری و همزمان با دوران سلطنت «شاه اسماعیل صفوی» است.

آدرس مسجد جامع ساوه

استان مرکزی، شهرستان ساوه. این مسجد در جنوبی‌ترین نقطه شهر ساوه، در انتهای خیابان سلمان ساوجی واقع است.