شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

مسجد جامع نایین

مسجد جامع نایین مسجدی به سبک معماری عربی دارای  یک مناره  و یک گنبد یک پوسته

مسجد جامع نایینمسجد جامع نایین

امروزدر ایرانگردی خود به نایین و مسجد جامع نایین رسیده ایم.  جالب است بدانید مسجد جامع نایین با الهام از مسجد پیامبر در  مدینه به سبک خراسانی بنا  نهاده شده است. همراه شازده مسافر باشید و با  این مسجد  تاریخی بیشتر آشنا شوید.

تاریخ مسجد جامع نایین

مسجد جامع نایین به همان سبکی که ساخته شد تا کنون باقی مانده است. ساختمان اولیه آن در قرن دوم هجری قمری ساخته شد.

احداث  این مسجد را به عمربن عبدالعزیز، خلیفه هشتم که در زمان حکومت امویان  بوده است نسبت داده اند.

بعضی از مورخین  مسجد جامع نایین را  مربوط به قرن سوم هجری قمری دانسته‌اند. اطراف  مسجد جامع نایین  منزل پیرنیا و نارین قلعه (نارنج قلعه) است که تاریخ آن را  به دوره قبل از اسلام، حدود اشکانیان و ساسانیان  می دانند.

معماری مسجد جامع نایین

این مسجد به سبک مسجدهای عربی ساخته شده است  و دارای  یک مناره  و گنبد آن یک پوسته  به حساب می آید.مناره مسجد ، با توجه به نوع تزیینات  آن، از آثار دوره سلجوقی است.

معماران در قرن هشتم هجری ، شبستان سابق  مسجد را با  ساختن سقف‌های کمرپوش در بخش هایی  از آن  را در دو طبقه ساختند.

سردر اصلی

سردر اصلی  مسجد جامع  در قسمت  شمال شرقی  حیاط مسجد قرار گرفته است.

حیاط

حیاط  مسجد زیاد بزرگ نیست  و به شکل چهارضلعی احداث  شده است.  حیاط  در سه طرف شرقی، جنوبی و غربی خود دارای ستون‌هایی است که مشرف به صحن است.   ستون‌ها دارای تزئینات آجری ساده ای هستند اما در  نوسازی ها در سالهای  بعد  اکثر  قسمت های  آنها با گچ  پوشیده شد.

نمای  دور تا دور  حیاط  با آجرهای ساده‌ و برجسته ای  تزئین شده    طوری که تزئینات مسجد جامع نایین  شبیه  به سردر مسجد جورجیر  در اصفهان شده است. ساختمان های  شمالی  از  که کمی ارتفاع دارند و از ایوان‌های کوچکی تشکیل شده اند  که داخل آنها با آجرهای برجسته تزئین شده است.

مناره مسجدمحراب مسجد جامع نایین

از دیگر قسمت های دیدنی مسجد جامع نایین مناره  آجری معروف آن است.  مناره آجری مسجد که در جنوب شرقی صحن اصلی قرار دارد،  تقریبا  ۲۸ متر ارتفاع دارد و از نظر  معماری تفاوت و اختلاف  زیادی  با  مناره‌های دوران سلجوقی دارد.

سرداب مسجد

در طبقه  پایین  صحن مسجد جامع نایین  شبستان  بزرگی  قرار دارد که  ستون‌های آن  از  گل رس  است. زیبایی این سرداب آنجا بیشتر می شود که  که از نورگیرهایی که در سقف تعبیه شده است روشنایی  به داخل می تابد و همه جا را روشن می کند.

از این شبستان  که کاربردی مثل سرداب  داشته است در ایام تابستان  استفاده می شده است.

محراب

مهمترین و  قشنگ ترین  شبستان در جهت  قبله ساخته  شده است. حدودا در وسط شبستان محراب زیبایی با گچ بری های جذاب  طراحی  شده است. این محراب  مسجد را به دو قسمت مساوی تقسیم می کند.  در کنار محراب زیبا و تاریخی مسجد جامع نایین  کتیبه  و منبر منبت‌کاری شده ای را می بینیم . این منبر  مسجد مربوط به سال ۷۱۱ است.  جالب تر آن است که بدانید روی  کتیبه در چوبی مسجد، تاریخ ۷۸۴ دیده می‌شود و همین قدمت زیاد این مکان را ثابت می کند.