شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

مسجد مکی زاهدان

مسجد مکی زاهدان یکی از بزرگترین مساجد اهل سنت ایران و جهان

مسجد مکی زاهدان

مسجد مکی زاهدان با ۳۳۰۰۰ متر زیر بنا و چهار مناره به  ارتفاع ۹۲ متر و ۵۲ گنبد که ارتفاع گنبد مرکزی آن به ۴۶ متر میرسد، یکی از بزرگترین مساجد اهل سنت ایران و جهان به شمار می‌رود.شازده مسافر در سفرش به زاهدان سری به این مسجد زیبا زده است .مسجد مکی زاهدان

بنیان گذار مسجد مکی زاهدان

مسجد مکی زاهدان توسط مولانا عبدالعزیز بنیان‌گذاری شد که پس از رحلت ایشان مدیریت آن به دست شیخ مولانا عبدالحمید سپرده شد.

تاریخچه  ساخت مسجد مکی زاهدان

مسجد مکی مربوط به سال ۱۳۴۹ است در زاهدان، خیابان خیام، واقع شده است؛ و یکی از بزرگترین مدرسه علوم دینی اهل سنت است؛ در سال ۱۳۷۰ ساخت فاز اول مسجد در سه طبقه زیرزمین، همکف و طبقه اول شروع شد .ساخت مسجد جامع مکی زاهدان نزدیک به ۲۰ سال طول کشید. ساخت فاز دوم مسجد با نقشه و معماری متفاوت در سال ۱۳۹۰ شروع شد و هم اکنون نمای بیرونی و داخلی در حال انجام است.

بنای اولیه مسجد ساده و معمولی بود و همان بنّایی که ده اتاق مدرسه را ساخته بود، ساختمان مسجد را نیز وی ساخت. پس از مدتی تقریباً در سال‌های ۱۳۵۷ و ۵۸، معماری از پاکستان دعوت شد و دو مناره و محراب مسجد با الهام از معماری مساجد هند و پاکستان ساخته شد.

زمین‌های سمت قبله مسجد را تا جایی‌که امکان داشت خریداری شد و بدین‌ترتیب یک بلوک کامل با مساحت یک هکتار در حد فاصل خیابان توحید تا خیابان رازی به موازات خیابان خیام، در محدوده مسجد جامع مکی زاهدان قرار گرفت و در سه طبقه با سی‌هزار زیربنا ساخته شد.

علت نام مکی برای مسجد جامع زاهدانمسجد مکی

در مورد انتخاب نام «مکّی» برای این مسجدجامع ،زمانی که این مسجد در حال ساخت بود، تصمیم گرفته شد که منزل حضرت مولانا از کنار مسجد نور در خیابان فعلی رزمجومقدم، به مکانی نزدیک مدرسه منتقل شود. در مکانی که هم‌اکنون مسجد مدنی واقع است یکی از  ارادتمندان حضرت مولانا قطعه زمینی را برای بنای مسجد و زمینی را برای بنای منزل در اختیار ایشان گذاشت. حضرت مولانا مسجدی را آنجا ساخت و نام آن را مسجد مدنی گذاشت و این مسجد را مسجد مکّی نامید. در واقع نامگذاری این دو مسجد با الهام از نام دو شهر مقدس مکه و مدینه انجام گرفت.

هزینه ساخت مسجد مکی

مسجد مکی زاهدان جزو پر بازدیدترین مکان های گردشگری در زاهدان و استان می باشد. این مسجد با کمک های مردمی ترمیم و مرمت گردید و اکنون معماری نوین اسلامی در آن به کار رفته است .مردم زاهدان با این باور که مسجد باید توسط نمازگزار ساخته شود، هزینه آن را خود تامین می‌کنند و تا کنون هیچ هزینه‌ای از سازمانهای دولتی دریافت نکرده‌اند.