شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

معبد باکوس

معبد باکوس باظاهری یونانی در خاک لبنان امروز

معبد باکوس

معبد باکوس تا قبل از تسخیر یونان در سوریه (۳۳۲  سال پیش از میلاد) شناخته شده نیست. پس از مرگ اسکندر کبیر  این منطقه به  دست سلسله پوتلیام مصر افتاد، که تحت استعمار  آن شهر Heliopolis نامیده می شود، احتمالا نام مصری آن است.

در سال  ۲۰۰  توسط آنتیوخوس سوم سلوکی فتح شد و در اختیار سلوکیان  باقی ماند  تا  هنگام  سقوط آن سلسله (۶۴ پیش از میلاد)، در آن  زمان  معبد باکوس تحت کنترل روم بود. چند دهه بعد  از آن  که یک مستعمره رومی بود،  توسط یک لژیون فتح شد.

معبد باکوس به دست  دولت بیزانس افتاد  و سپس تحت سلطه عرب قرار گرفت (۶۳۷ م). از آن زمان تا قرن بیستم، توسط فرمانروایان مختلف مسلمان سوریه اداره می شد.

توجه اروپاییان به معبد

توجه  کشور های اروپایی برای اولین بار در قرن شانزدهم به معبد باکوس جلب شد . بیشتر زمین های باستانی  در زلزله نابود شده اند، اما در سال های ۱۸۹۸-۱۹۰۳ یک باستان شناس  آلمانی به همراه  دو باستان شناس  رومی  خرابه ها را دوباره بازسازی کردند.

ترمیم و بازسازیمعبد باکوس

بازسازی و تعمیرات گسترده معبد باکوس  تحت فرمان  دولت فرانسوی و بعدها توسط دولت لبنان تکمیل شده است. با این حال، در اواسط دهه ۱۹۷۰، حفاظت از گنجینه های آن بی اثر  شد، زمانی که  یک حاکمیت فلسطینی، حزب الله و نیروهای سوریه در لبنان مستقر  شدند. حفاظت دوباره در دهه ۱۹۹۰ پس از پایان جنگ داخلی لبنان شروع شد و گردشگری به احیای آن کمک کرد.

معبد ژوپیتر

یکی از ساختارهای اصلی این بنا ، معبد  ژوپیتر است  این معبد متعلق به  قرن دوم میلادی است و تنها بخش هایی از آن باقیمانده است.

این  ساختمان عظیم ، توسط یک دروازه آغاز می شود ،  بعد از ورودی اصلی حیاط  شش ضلعی  را مشاهده می کنید و سپس  یک طرف  آن مستطیل شکل کوتاه ۳۴۳ فوت (۱۰۴.۵ متر) طول و ۳۳۸ فوت (۱۰۳ متر) عرض دارد.

اینجا شبیه یک  دادگاه است که   به طور کامل با نیمکت های قیمتی  تزئین شده است  و بر روی ۸۴ ستون گرانیت از Aswan در مصر بالا آورده شده است. در این معبد  یک سقف وجود دارد که بر روی ستون هایی که هر کدام در ارتفاع ۶۲ فوت (۱۹ متر) و قطر ۷.۵ فوت (۲.۳ متر) است قرار دارد.

معبد به سه نماد نجوم و خدایان  اختصاص داده شده است: خدای  رعد و برق  Hadad، معادل با مشتری ؛ الهه طبیعت ، آتگارتیس، معادل با زهره است؛ و یک خدای جوان، احتمالا روح گیاهی، معادل یونانی با هرمس چوپان، مساوی با  با عطارد است.

به نظر می رسد که اینجا همه چیز   رمزنگاری شده است.

نمادها در باکوس

معبد باکوس نیز سرشار از نماد و سمبل  است. از ۴۲ ستون که حاوی  نمادهای محیطی است، ۲۳ ستون از آن  سرنگون شده اند. دکوراسیون نمادین آن نشان می دهد که آن را به خدایان کشاورزی اختصاص داده شده است، اما بیشتر  نمادهای  موجود  در داخل  معبد نشان دهنده عمل مذهبی رمز و راز است.

جاذبه های بیشتر

دیگر خرابه های باستانی  در اینجا  شامل یک معبد از ونوس، باقی مانده از دیوار شهر، اثری از یک معبد به نام  هرمس، یک موزاییک رومی مهم ، یک مسجد خراب مربوط به زمان حکومت اعراب بر این قسمت است که باقی مانده اند .

موزه(ouvert) در تونلی واقع در زیر حیاط معبد ژوپیتر قرار گرفته است ، و جشنواره سالانه بین المللی بعلبک، با موسیقی و نمایش های چشمگیر  در طول تابستان در معبد باکوس برگزار می شود.