شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

موزه ادب و عرفان اهر

موزه ادب و عرفان اهر در بقعه ی شیخ شهاب الدین اهری در استان آذربایجان شرقی

موزه ادب و عرفان اهرموزه ادب و عرفان اهر

شاید تمامی افرادی که به حوزه ی عرفان علاقه مند باشند ، برای دیدار از یک موزه ی تخصصی با نام موزه ادب و عرفان اهر شگفت زده شوند . اگر دوست دارید بدانید موزه ادب و عرفان اهر درکجای ایران قرار دارد و چه ویژگی هایی دارد، با ادامه ی این مقاله همراه شوید.

موزه ادب و عرفان اهر در سال ۱۳۷۴ تأسیس شده است و در مجموعه بنای تاریخی بقعه ی شیخ شهاب الدین اهری قرار دارد. در موزه ادب و عرفان اهر بخشی از آثار مرتبط با حوزه ی ادب و عرفان به نمایش درآمده است. بقعه ی شیخ شهاب الدین اهری در شهر اهر در استان آذربایجان شرقی قرار دارد .

بنای موزه موزه ادب و عرفان اهرموزه ادب و عرفان اهر بقعه

بنای موزه ادب و عرفان اهر را که متشکل از یک ایوان بزرگ، ۲ مناره بلند، ۲ ایوان کوچک و یک مسجد بزرگ و خانقاه معروف به قوشخانه (لانه پرندگان) و اتاق‌های متعدد است، به شاه عباس صفوی نسبت می‌دهند.

در بخش ادبی موزه ادب و عرفان اهر آثار نفیسی از کتب خطی دوران صفوی تا قاجار از قبیل قرآن‌های خطی با جلدهای تذهیب شده لاکی و دیوان شعرا و عرفا مانند دیوان جلال‌الدین مولوی و گلستان سعدی وجود دارد. همچنین قطعه خط‌ هایی به صورت شکسته و نستعلیق از آثار «استادعبدالمجید طالقانی» از خوشنویسان قاجاریه و زیارت‌نامه حضرت سیدالشهدا به قلم «میرآقای اهری» و آثاری از استاد درویش از صاحب‌ نامان اهالی عرفان در آن به نمایش گذاشته شده است.

آثار موجود در موزه موزه ادب و عرفان اهر

از آثار بسیار ارزنده این بخش طوماری است پارچه‌ای متعلق به دوره صفویه به طول ۳۶۰ سانتیمتر و به عرض ۵۰ سانتیمتر که به سوره‌های کلام‌الله مجید با خط نسخ، ثلث مزین شده است.این سوره‌ها در داخل نقوش اسلیمی و ترنجی به طرز بسیار زیبایی جای گرفته‌اند. دربخش عرفان این موزه نیز تابلوهای نقاشی از دوره قاجاریه و مجموعه جالبی از انواع کشکول‌های دراویش از جنس چوب، سفال، چینی و برنز که دارای کتیبه‌ها و نقوشی از مجالس درویشان است مشاهده می‌شود.

علاوه براین در موزه ادب و عرفان اهر انواع کلاه‌های مخصوص دراویش در دو دوره صفویه و قاجاریه به همراه تبرزین‌های مرصع طلاکوب و نقره کوب، فراهم شده است.از دیگر اشیای این بخش، یک در چوبی پاشنه‌ گردان است.این در تماما کنده‌کاری و منبت‌کاری شده، دارای کتیبه‌ای متعلق به قرن هفتم هجری قمری است.موزه ادب و عرفان اهر قفسه

برخی از دیوارهای مجموعه شیخ شهاب‌الدین اهری در شهر اهر با نقاشی‌های به یادگار مانده از گذشته‌های دور به‌ عنوان دفتر خاطرات یا صفحه‌ای ویژه برای ثبت خاطرات عارفان و علاقه‌مندان و مریدان شیخ‌العارفین شهاب‌الدین که از مسافت‌های دور به دیدار شیخ آمده و در مجموعه مزبور بیتوته می‌کردند، اختصاص داده شده بود.

آثار بخشی از دیوارهای موزه ادب و عرفان اهر  توسط اساتید میراث فرهنگی مرمت و اشعاری از شعرای معروفی چون «ابوالقاسم نباتی»، «شیخ بهایی» و چند شاعر بزرگ دیگر در خطوط احیا شده از گذشته در بین نوشته‌های موجود شناسایی شده است.

دیوار منحصر بفرد موزه ادب و عرفان اهر

این دیوار به تنهایی یک اثر فرهنگی و تاریخی باارزش محسوب می‌شود و گویای ذوق عرفانی و ادبی ساکنان گذشته‌های دور این سرزمین است.در کتیبه موجود در مجموعه شیخ شهاب‌الدین اهری نیز آمده است: مسجد موزه ادب و عرفان اهر در دوره قاجاریه تـوسط مصطفی قلی خان امیرکبیر، حاکم قراجه‌ داغ بازسازی شده است.

جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
شهرستان اندیکا   چغازنبیل