شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

موزه شهدا لباس

موزه شهدا ، ادای دین و احترام به جان باختگان در راه وطن

موزه شهدا

دره رکشور و شهر و دیاری موزه های متفاوتی مانند موزه شهدا متناسب با تاریخ و فرهنگ موزه شهدا ورودیآن آب و خاک شکل میگیرد . موزه هایی که اهداف گوناگونی دارند ، برخی ریشه های تاریخی دارند و برخی فرهنگی ، برخی تخصصی هستند و برخی دیگر عمومی و برای هر قشر و سن و سالی میتوانند جذابیت داشته باشند .

دراین میان موزه های تخصصی شاید مخاطبان خاص تری داشته باشند ، اما در نوع خودشان جذاب و دیدنی هستند . به همین خاطر شازده قصد دارد تا دراین مقاله یک موزه ی خاص را به شما معرفی کند ، موزه ی شهدای تهران .

اماکن موزه شهدا

موزه شهدا تهران در خیابان طالقانی، جنب خیابان فرصت قرار دارد. شعبه‌های دیگر موزه شهدا در بهشت زهرا، امامزاده‌اکبر چیذر، ورامین، کرج و در سایر استان‌های ایران مانند کرمانشاه، زنجان، قزوین، چهارمحال و بختیاری،

موزه شهدا پوتیناصفهان، سیستان و بلوچستان، بیرجند، تنکابن، تبریز و مسجد جمکران قم تأسیس شده‌است و از همین رو شاهدیم که موضوع شهدای وطن تا چه اندازه حائز اهمیت و قابل احترام است ، به همین دلیل موزه شهدا در سراسر کشور شعب بسیاری دارند .

ادای احترام به شهدا و کشته شدگان در راه وطن در هر خطه ای که باشد حائز اهمیت و یکی از محورهای قابل توجه است . در ایران نیز چنین است ، بنابراین در ساختمانی قدیمی و در سایه‌ سار درختان سن و سال ‌دار خیابان طالقانی تهران موزه ای به نام موزه ی شهدا قرار دارد که به منظور ادای احترام به شهدای کشور و مبارزان و مدافعان وطن ایجاد گردیده است .

در موزه شهدا خاطرات، عکس‌ها، لوازم، نشانه‌ها، نوشته‌ها و آثاری از دلاورمردان و شیرزنانی به نمایش گذاشته شده است که در نیم قرن اخیر از زمان پهلوی دوم گرفته تا انقلاب اسلامی و دوران هشت ساله دفاع مقدس جانشان را به خاطر اعتقاد و مرز و بومشان فدا کردند. این گنجینه زیرمجموعه بنیاد شهید انقلاب اسلامی است و در سال ۱۳۷۵ به بهره‌ برداری رسیده است .

درموزه ی شهدای تهران بصورت اجمالی میتوانیم چنین بازدیدی را تجربه کنیم :

– تماشای آثار هنری: تابلوهایی نفیس از هنرمندان بزرگ نقاش، خطاط و نگارگر معاصر، موزه شهدا عکسهمچنین نمایشگاهی از عکس‌های مربوط به موضوع.

–  آشنایی با شهدای شاخص انقلاب و جنگ: شهدایی که همیشه نام آن ها را شنیده‌ایم اما از زندگی، آرمان و نحوه شهادتشان چیزی نمی‌دانیم. مانند شهیدان رئیسعلی دلواری، میرزا کوچک خان، شیخ فضل‌اله نوری، نواب صفوی، مطهری، بهشتی و …

–  آشنایی با آرمان شهدا و بازدید از لوازم همراه آنها: در این گنجینه آثار متفاوتی از لوازم شخصی، لباس، عکس، وصیت‌نامه، نوارهای سخنرانی، دست‌ نوشته‌ها و موارد معجزه گونه‌ای که در ارتباط با شهدا اتفاق افتاده است دیده می‌شود که برای نسل امروز بسیار جذاب و حیرت‌ آور است.

جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
کویر لوت   بازار همدان