شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

موزه های خراسان رضوی عکس

موزه های خراسان رضوی ، از مردم شناسی تا تاریخ مشهد در یک منطقه

گشت و گذاری در موزه های خراسان رضوی

موزه های خراسان رضوی و بویژه شهر مقدس مشهد همواره به دلیل میزبانی از بارگاه امام هشتم شیعیان یکی از مهمترین مقاصد گردشگری در ایران به شمار میرود و سالانه پذیرای چند میلیون گردشگر از سراسر ایران و دیگر کشور های جهان بویژه کشورهای مسلمان همسایه است.

موزه های خراسان رضوی سقفهرچند اغلب این گردشگران برای زیارت بارگاه امام رضا به این استان سفر میکنند، اما در کنار زیارت نیز فرصت بازدید از اماکن تفریحی و تاریخی را خواهند داشت و البته یکی از بهترین گزینه ها موزهای این استان هستند که آنها را به بهترین شکل با تاریخ و تمدن خراسان آشنا میکنند.

موزه آستان قدس

شاید بتوان موزه های خراسان رضوی را یکی از بزرگترین و غنی ترین موزه های ایران دانست که مملو از آثار مختلف و بخش های گوناگون است. موزه های خراسان رضوی را باید مجموعه ای از موزه ها دانست که در هر بخش میتوانید با آثار و اشیای گوناگونی که اغلب به آن آستان هدیه شده اند روبرو شد.

موزه های خراسان رضوی که متشکل از یازده موزه است در کنار مرقد اما هشتم قرار دارد و برای افرادی که به زیارت میروند بهترین و نزدیک ترین گزینه در بین موزه ها به حساب می آید. از جمله گنجینه های این موزه میتوان به گنجینه نقاشی، گنجینه مدال، گنجینه صدف و حلزون و مواردی از این دست اشاره کرد.

موزۀ نادریموزه های خراسان رضوی مجسمه

موزه های خراسان رضوی که در کنار آرامگاه نادر شاه افشار بنا شده است را میتوان یکی از جذاب ترین موزه های مشهد برای علاقه مندان به آلات رزمی و تاریخ دوران افشاریه دانست.

این موزه که در بردارندۀ مجموعه ای نفیس از اشیاء و آثار مرتبط با دوران افشاریه و قاجاریه است که علاقه مندان به میتوانند در کنار بازدید از آرامگاه نادر شاه افشار و بویژۀ مجسمۀ زیبای آن از این موزه نیز بازدید کنند و اطلاعاتی کامل از آن دوران تاریخی را کسب کنند.

موزه مردم شناسی رباط ویرانی

یکی از انواع موزه های خراسان رضوی که در اغلب استان ها میتوان حداقل یک مورد از آن را یافت، موزه های مردم شناسی هستند. استان خراسان رضوی و شهر مشهد دارای چنین موزه ای موزه های خراسان رضوی فرشاست که آن هم در یک مکان تاریخی که متعلق به دوران صفوی میشود برپا شده است.

موزه مردم شناسی رباط ویرانی دارای مجموعه ای از آثار مرتبط با زندگی و فرهنگ مردمان خراسان است که آداب و رسوم، لباس ها و برخی از اشیاء مرتبط با زندگی آنها را در خود جای داده است.

موزه های خراسان رضوی در شهرستان شاندیز بنا شده و این امکان را برای گردشگران فراهم کرده است تا در کنار گردش و لذت بردن از جلوهای طبیعی این شهرستان از موزه ای زیبا نیز بازدید کنند.

برخی دیگر از موزه های مهم خراسان رضوی

همانگونه که پیش از این گفته شد، استان خراسان رضوی مملو از موزه های زیبا و متنوع است که برای هر سلیقه ای جذابیت های خاص خود را دارد.

در این میان میتوان به موزه هایی همچون موزه علوم زمین، گنجینه آب، موزه فردوسی و بسیاری دیگر از موزه های از این دست اشاره کرد.

.جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
قالی اصفهان  رمقبره الشعرای خراسان