شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

موزه های سیستان شاخص

موزه های استان سیستان و بلوچستان (بخش اول)

موزه های سیستان و بلوچستان

موزه های سیستان و بلوچستان ، یکی از تاریخی ترین مناطق ایران به شمار میرود که وجود شهر سوخته در آن گواهی بر این مسئله است. این استان در کنار جاذبه های طبیعی و باستانی خود دارای آداب و رسوم و فرهنگ های زیبایی است که بخشی از آنها تا به امروز مورد حفظ و نگهداری قرار گرفته و بخشی از آنها نیز متاسفانه به دست فراموشی سپرده شده اند.

یکی از وظایفی که میتوان برای موزه ها در نظر گرفت نگهداری و نمایش یادگارهای این فرهنگ کهن. در اینجا به سراغ برخی از موزه های استان سیستان و بلوچستان رفته و با آنها موزه های سیستان مردم شناسیآشنا میشویم.

موزه مردم شناسی زابل

یکی از موزه های سیستان ، فرهنگ غنی مردم سیستان و بلوچستان دارای آثار و تاریخی متنوع است که یادگارهای آن از روزگار بسیار دور تا به امروز را میتوان در موزه مردم شناسی زابل مشاهده کرد. این موزه که در ساختمانی قدیمی که در دورانی کنسولگری بریتانیا بوده است برپا شده و تا به امروز آثار گوناگونی که نمایانگر فرهنگ و رسوم این سرزمین هستند به آن اضافه شده اند.

برخی از آثار موجود در این موزه نیز متعلق به شهر سوخته هستند که قدمت آنها از اغلب آثار موجود در این مکان بیشتر است.

موزه شهر سوخته

موزه های سیستان آثار گوناگونی که از شهر سوخته کشف شده اند را میتوان در موزه های موزه های سیستان مردمگوناگون مشاهده کرد اما در کنار این محوطۀ تاریخی نیز موزه ای برپا شده است که بخشی از آثار به دست آمده از شهر سوخته را در خود حفظ میکند.

شهر سوخته به عنوان یکی از باستانی ترین شهرهای جهان دارای ساختار معماری و شهری سازی منحصر به فردی بوده است که در مقایسه با دوران خود به عنوان شهری پیشرفته به شمار می آمده است.

حجم عظیمی از آثار مرتبط با زندگی مردم این شهر به دست آمده که برخی از آنها را میتوان در این موزه مشاهده کرد و البته لازم به ذکر است که کاوش ها در آنجا نیز همچنان ادامه دارد.

موزه ایرانشهر

شهرستان ایرانشهر به عنوان یکی از مناطق استان سیستان و بلوچستان دارای تاریخ و موزه های سیستان ورودیفرهنگی غنی است که مجموعه ای آثار مرتبط با این فرهنگ را میتوان در موزه ایرانشهر مشاهده کرد.

موزه های سیستان را نیز میتوان به عنوان موزه ای از انواع مردم شناسی معرفی کرد. مجموعه ای ظروف و وسایل زندگی و همچنین زیورآلات و پوشاک سنتی را میتوان از جمله مواردی دانست که در این موزه به نمایش گذاشته شده اند.

موزه پست و ارتباطات

ارتباطات یکی از موارد قابل توجهه در زندگی انسان معاصر به حساب می آید که در طی سالهای متمادی شاهد رشد و پیشرفت آن در تمام جنبه ها بوده ایم. به همین دلیل است که بسیاری از نقاط کشور میتوان شاهد موزه هایی با این عنوان بود که وسایل مرتبط با تاریخ آن را به نمایش گذاشته اند.

استان سیستان و بلوچستان نیز به واسطۀ نزدیکی به دریا و همچنین مرز مشترک با دیگر کشورها در این حوزه از اهمیت بیشتری برخوردار بوده است که یادگارهای مرتبط با پست و ارتباطات در این استان را میتوان در موزه ای به همین نام مشاهده کرد.

جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
کویر لوت   بازار همدان