شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

موزه هنرهای معاصر تهران مجسمه داخل حیاط

موزه هنرهای معاصر تهران با آثاری بین المللی

با روح حقیقی هنرمندان برجسته ی جهان در موزه هنرهای معاصر تهران دیدار کنید !

موزه هنرهای معاصر تهران درب ورودی
موزه هنرهای معاصر تهران درب ورودی

موزه هنرهای معاصر تهران اختصاص به آثار تجسمی معاصر داره. موزه ها در ایران و جهان دسته بندی های متفاوتی دارن از قبیل موزه هنرهای معاصر. بعضیها فقط جنبۀ تاریخی و برخی دیگه تبدیل به مکان هایی شدن که عصارۀ چندین و چند قرن فرهنگ و هنر رو در خودشون ذخیره کردن و به نمایش میذارن . اما با توجه به رشد هنر در سطح جهانی موزه هایی که به سمت هنر مدرن حرکت میکنن در سراسر جهان مورد توجه هستن .

اونچه مسلمه اینه که این موزه ها در امر شناسوندن جریان های هنری مدرن و شیوۀ تفکر هنرمندان نو نقش خیلی مهمی رو ایفا میکنن .

در ایران هم این مسئله مورد توجهه و  موزۀ هنرهای معاصر تهران  یکی از اون موزه هایی هست که بی نهایت غنی و حائز اهمیته. انقدر موزه هنرهای معاصر تهران مهمه که در لیست صدجایی که پیش از مرگ باید در ایران دید ذکر شده و اینطوری نیست که با یه موزۀ عادی طرف باشیم .

موزه موزه هنرهای معاصر تهران مورد توجه دانشجویان

موزه هنرهای معاصر تهران مجسمه
موزه هنرهای معاصر تهران مجسمه

موزه هنرهای معاصر تهران مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده و هست اما بخاطر نزدیکیش به محدودۀ انقلاب و دانشگاه همیشه مورد توجه قشر دانشجو خاصه دانشجوهای هنر بوده. دراین موزه گنجینه ‌ای بسیارگرانب های از بزرگترین هنرمندان دنیا همچون گوگَن ، رنوار، پیکاسو، ماگریت ، ارنست ، پولاک ، وارهول ، لویت ، و جاکومتی نگهداری میشه . علاوه براین در این موزه نمایشگاه های فصلی هم برپا میشه . بنای موزه با الهام گرفتن از بادگیرهای کویری ایران طراحی شده .

موزه هنرهای معاصر تهران در سال ۱۳۵۶ بنا شده و در گوشه پارک لاله تهران که در اون زمان پارک فرح نام داشت قرار داره . این موزه دارای ۹ گالریه که ۳ گالری از اون به نگهداری آثار ارزشمند هنرمندان یاد شده میپردازه و ۶ گالری موقتش هم درمسیر بازدید بازدیدکننده ها قرار داره ، به طوری که بازدید از اونها برای کسانی که به موزه هنرهای معاصر میرن بسیار ساده و دلنشینه . درمحوطه این موزه هم آثار هنری و مجسمه‌هایی ازهنرمندان کشورهای مختلف دنیا قرار داره . معروفترین این آثار پیکره «درمانگر» اثر رنه ماگریت (René Magritte) ، نقاش بلژیکی هست .

مسیرهای دسترسی به موزه هنرهای معاصر تهران

موزه هنرهای معاصر تهران سالن نقاشی های داخلی
موزه هنرهای معاصر تهران سالن نقاشی های داخلی

برای رسیدن به موزه هنرهای معاصر تهران میتونید در ایستگاه مترو میدان انقلاب اسلامی در خط ۴ مترو تهران از قطار پیاده بشین و از اونجا با تاکسی در خیابون کارگر شمالی به پارک لاله و ورودی موزه هنرهای معاصر برسید که مسیر نسبتا کوتاهی داره . همچنین ، اتوبوسهای مسیر میدان آزادی – میدان هفت تیر و میدان آزادی – میدان ولیعصر درضلع جنوبی پارک لاله ایستگاه دارن و از اونجا با پنج دقیقه پیاده ‌روی به موزه میرسید .

اگر قصد استفاده از تاکسی دارید میتونید از تاکسی هایی استفاده کنید که از بلوار کشاورز، خیابان فاطمی و خیابان کارگر شمالی تردد میکنن . از میدان ولیعصر، میدان دکتر فاطمی، میدان هفت تیر و انقلاب اسلامی به ورودی های مختلف اطراف پارک لاله تاکسی تردد میکنه و میتونید پس از پیاده شده شدن از تاکسی به سمت موزه هنرهای معاصر تهران برید .

اما بد نیست بدونید که موزه هنرهای معاصر تهران بخاطر قرار گرفتن در کنار پارک لاله میتونه از مقاصدی باشه که براتون حکم یه تیر دو نشون رو داشته باشه ! بازارچۀ سنتی صنایع دستی، پوشاک پارک لاله و موزه فرش هم که در دسترسه ،چی ازین بهتر !؟

جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
جاذبه های شهر تهران   تهران کلاسیک