شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

موزه ی صنعت برق صورتی

موزه ی صنعت برق تماشاگه دائمی سیر تحول برق

موزه ی صنعت برق

موزه ی صنعت برق را وقتی میبینید این سوال پیش میاد که آیا از نظر شما موزه ها همیشه باید مرتبط با صنایع دستی یا آثار هنری باشند !؟ دراین صورت این مقاله را بخوانید تا بدانید که این حوزه تا چه اندازه میتواند گسترده باشد !

در مورد داستان نخستین مولد برق باید بدانیم که در ۱۲۶۳ ش، به دستور ناصرالدین شاه قاجار وارد ایران شد و در تکیه دولت و (دربار)، به منظور روشنایی مورد استفاده قرار گرفت.

موزه ی صنعت برق ورودیدر ۱۲۸۴ نخستین نیروگاه خصوصی برق شهر توسط مرحوم حاج حسین مهدوی (امین الضرب) در تهران گشوده شد. امین الضرب در سفر به روسیه وقتی روشنایی شهر را دید به دنبال دلیلش گشت که به نیرو گاه رسید و مدت‌ها به تماشای آن نشست تا اینکه صاحب نیروگاه به او گفت قصد خریدش را داری و او گفت اگر ارزان بدهند بله.

چون امین الضرب لباس مناسبی نداشت به تمسخر وی پرداخت و گفت پانصد تومان و او گفت قولنامه را بنویس. به این ترتیب موزه ی صنعت برق در سال ۱۳۷۴ ساخته شد .

موزه ‌ای تاریخی‌

موزه ی صنعت برق ایران  نمایشگاه دائمی سیر تحول برق (موزه صنعت برق) است و در میدان شهدا تهران، خیابان پیروزی، خیابان شهید افروز واقع شده.

موزه صنعت برق، موزه ‌ای تاریخی‌، صنعتی و آموزشی است که در سال ۱۳۷۴ با مساحتی موزه ی صنعت برق زردبالغ بر ۴۵۰۰ مترمربع‌، با آب نماها و فضای سبز بسیار زیبا و دیدنی‌ در محل اصلی یکی از قدیمی‌ترین نیروگاه‌های کشور احداث شد و شامل چهار طبقه ‌است که علاوه بر آن، در محوطه بیرون از موزه، ماشین‌های دیزل و نیم دیزل و بخار ابتدایی استقرار یافته‌اند.

در این موزه اشیاء و اسناد قدیمی مربوط به صنعت برق از حدود سال ۱۲۸۰ ه.ش تاکنون به همراه پیشرفت های این صنعت در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.

معماری موزه صنعت برق جالب و خاص است‌ به طوری که بازدیدکنندگان در حین دیدن اشیاء و لوازم‌ متوجه نمی‌شوند که چند طبقه بالا آمده‌اند.

نیروگاه برق

سالن‌ها زیگزاگ در کنار نیروگاه ۵۰۰۰ کیلوواتی بالارفته و طوری ساخته شده است که هر بخش به وسیله چهار پله از بخش دیگر جدا می‌شود. در حال حاضر موزه در جایی قرار گرفته که قبلاً کارخانه (۱۰۰۰۰ کیلوواتی) قرار داشت‌.

نیمی از مساحت کارخانه برای ساخت موزه خراب شد و نیمه باقی مانده در موزه به کار رفته است که شامل یک واحد نیروگاه حرارتی (بخاری‌) با قدرت ۵۰۰۰ وات است و طوری قرار گرفته است که در تمام مراحل بازدید از موزه‌ کارخانه در معرض دید است‌.

ویژگی‌ های موزه صنعت برق ایران :

در این گنجینه، اشیا و اسناد قدیمی مربوط به صنعت برق از حدود ۱۲۰ سال پیش تاکنون به همراه پیشرفت‌های این صنعت در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته ‌است.

موزه ی صنعت برق موتورهمچنین، فیلمی از پیدایش صنعت برق در ایران در محل سالن آمفی‌تئاتر موزه، که مجهز به سیستم‌های پیشرفته صوتی تصویری است، برای بازدیدکنندگان پخش می‌شود. ترتیب قرار گرفتن اجزا در موزه طوری است که روند تکامل صنعت برق را نشان میدهد.

قبل از هخامنشیان

این تکامل از وسیله پی‌سوز، قبل از دوران هخامنشی شروع میشود و بعد از نمایش شمع و چراغ‌های نفتی، به نمایش اولین مولد ایران همراه با عکس و اسناد مربوط به آن در ۱۳۰۲ ق، در زمان ناصرالدین شاه میرسد؛

سپس اولین نیروگاه عمومی که امین‌الضرب در ۱۲۸۴ ش به تهران وارد کرد با اسناد و عکس به نمایش گذاشته می‌شود؛ و به دنبال آن انواع لامپ‌ها، از لامپ ادیسون گرفته تا لامپ‌های امروزی، و نیز وسایلی که در مسیر انتقال به کار برده میشود، در معرض نمایش قرار گرفته‌ است.

دراین بین، روش تولید انرژی توسط مولدهای بادی و نوری توسط ماکت و به طور عملی نشان داده میشود.

جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
جزحلوا   قلعه فلک الافلاک لرستان