شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

هفت گنبد

هفت گنبد ، شهری تاریخی در خطه ی زیبای کهگلویه وبویر احمد!

هفت گنبد

بلاد شاپور نام یک شهر باستانی است ، شهری که نام دیگرش هفت گنبد است. هفت گنبددر ضلع جنوبی شهر دهدشت در استان کهگلویه و بویر احمد واقع شده است. هفت گنبد بافتی قدیمی دارد و وسعتش حدود ۶۰ هکتار است و در سال ۱۳۶۴عنوانی ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران به دست آورده است. این شهرستان از شمال به شهرستانهای باغ ملک، ایذه، بویراحمد و از جنوب به شهرستان گچساران و بهبهان از غرب به شهرستان رامهرمز و از شرق به شهرستانهای بویراحمد، نورآباد ممسنی و گچساران محدود می‌شود.

معنای هفت گنبد و دلیل آنهفت گنبد

اما دلیل آنکه نام دیگر بلاد شاپور ، هفت گنبد است چه میتواند باشد ؟ وجود هفت امامزاده در هفت گوشه ی شهر دلیل  نامگذاری این شهر به هفت گنبد است . آب و هوای گرمسیری یکی از بارزترین خصائص هفت گنبد یا همان بلاید شاپور است . معماری در هفت گنبد معماری صفویه است و همین امر زیبایی های مخصوص به خود را به ارمغان آورده است . سندی از عصر شاه عباس صفوی به دست آمده که متعلق به سال ۱۰۳۶ هجری قمری است و بلاد شاپور در آن برجای مانده است . در قدیم، نام هفت گنبد ، قریه الدشت بوده و در زمان سلجوقیان به اوج رونق خود رسیده است. وجود راه‌های سنگفرش شده پلهای متعدد و مرکزیت تجاری آن حکایت از این دارد که شاخه‌های فرعی جاده ابریشم از این شهر عبور می‌کردند.

هفت گنبد با امام زاده های مختلف

بلاد شاپور یا همان هفت گنبد شهری مذهبی و تجاری در گذشته بوده و در آمیختگی هنر و مذهب باعث شاهکارهای شگفت انگیزی در آن شده است. وجود هفت امامزاده، دو مدرسه، یک کاروانسرا، چهار مسجد، بازاری بزرگ و منازل مسکونی گواه بر این است.

وفور منابع سنگ گچ در محل سبب استفاده فراوان از این ماده شده است و گچ بری‌ها و طاق و قوسهای بسیار زیبا هنوزهم جان و نفس تازه‌ای به شهر می‌بخشد به طوری که هر فرد آگاه به مسائل معماری و فرهنگی را مجذوب و متحیر می‌سازد.

بلاد شاپور (شهر هفت گنبد ) دارای برج و باروی گرداگرد شهر، باروی قلعه یا ارگ قدیمی آن با مساجد، حمامها، کاروانسرا، زیارتگاه‌ها، بازار و گورستان در مجاورت دروازه‌های شرقی و غربی پیرامون بناها است. در این شهر امامزاده جابر، امامزاده ابراهیم، امامزاده بی بی عصمت، امامزاده سلطان مهدی، امامزاده پیر غازی (جعفر)، امامزاده سه دختران و قدمگاه خضرنبی واقع شده است.هفت گنبد شهر

مردم این شهر در قدیم آب مورد نیاز خود را از چاه تامین می‌کردند. در هر منزل مسکونی و مسجد یک چاه آب وجود دارد. مصالح مورد استفاده در این شهر، سنگ لاشه، گچ، ساروج، خاک، نی و تنبوشه سفالی بوده است.

در ناحیه گرمسیری غرب استان کهگیلویه و بویراحمد در حاشیه شهر دهدشت، شهر باستانی بلادشاپور قرار دارد که براساس نوشته‌ها و اسناد تاریخی بنای اولیه آن توسط شاپور اول ساسانی فرزند اردشیر اول ایجاد شده است، این شهر در اواخر دوره صفویه تجدید بنا شد، اما در زمان هرج و مرج دوران زندیه غارت و ویران شده است.

برای اطلاع لینک زیر را دنبال کنید
جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینها را هم ببینید:
زری باف چادر شب