شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

چشمه آب گرم مرتضی علی

چشمه آب گرم مرتضی علی در شهرستان زیبا و سرسبز طبس

چشمه آب گرم مرتضی علیچشمه آب گرم مرتضی علی

شاید وجود هرنوع منبع آبی در نواحی گرم و خشک بعید به نظر برسد ، اما چشمه آب گرم مرتضی علی در شهرستان طبس به نقض این قاعده آمده است و همین چشمه آب گرم مرتضی علی شهرستان طبس را به یکی از شهرستانهای زیبا در ناحیه ی کویری ایران و استان یزد تبدیل کرده است.

پس از گذر نمودن از شهر طبس برای رسیدن به این چشمه حدود ۵ کیلومتر مسیر را باید به صورت پیاده طی کرد که عمدتا از آب عبور می‌کنند و منظره ای بسیار رویایی را رقم میزنند . پس از حدود ‪ ۱۰ دقیقه پیاده روی به منطقه‌ای می‌رسیم که چشمه‌های متعدد آب بویژه چند چشمه آب گرم و سرد قرار دارد و بزرگترین آنها از درون حفره‌ای نشات می‌گیرد که به حمام مرتضی علی معروف شده‌است.

چشمه آب گرم مرتضی علی

در طول مسیر چشمه آب گرم مرتضی علی ، دیواره‌های بلند دره مانندی در دو طرف خود نمایی می‌کند و روی این دیواره‌ها حفره‌هایی است که به نظر می‌رسد با نظم خاصی بنا شده‌اند و گویی معماری چیره دست برای این نظم و آرایش روزها و ساعتها وقت صرف کرده است . وجود چشمه  آب گرم مرتضی علی با خواص درمانی بسیار که زیبایی را هم توامان دارد سبب شده تا گردشگران بسیاری چه خارجی و چه داخلی به این ناحیه و این چشمه علاقه نشان داده و از آن بازدید کنند .

آب گرم چشمه آب گرم مرتضی علی از دیواره سمت راست به داخل رودخانه می‌ریزد و همین، اختلاف دمایی را در چشمه ایجاد می کند که گاهی به ۱۰ درجه هم می رسد.غلظت بیشتر آب گرم و تفاوت ساختاری آن با آب سرد جاری در کف رودخانه باعث می‌شود که این آب‌ها تا مسافت حدود ۳۰۰ متری بستر رودخانه هم پیش بروند، در حالی که به طور کامل با هم مخلوط نشده‌اند و در بستر رودخانه قابل تفکیک هستند. به این ترتیب در یک طرف رودخانه آب سرد و در طرف دیگر آب گرم جریان دارد و می‌توان یک پا را در طرف گرم رودخانه فرو برد و پای دیگر را در طرف سرد رودخانه. این پدیده یک ماجرای عجیب و غریب است که شاید درهیچ نقطه ی دیگری از کشور نتوانید مشابهش را پیدا کنید .چشمه آب گرم مرتضی علی

استان یزد و دیدنی های خارق العاده و بیشمار آن

استان یزد یکی از نواحی با ارزش و غنی در زمینه ی گردشگری محسوب میشود و به همین جهت پرشمار جاذبه ی گوناگون را دراین خطه میتوان نام برد . بجز چشمه آب گرم مرتضی علی در شهرستان طبس ، طاق شاه عباسی هم یکی دیگر از جاذبه های گردشگری استان یزد محسوب میشود .