شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

کاروانسرای امین الدوله کاشان

کاروانسرای امین الدوله اوج شکوه معماری ایرانی در شهر کاشان

کاروانسرای امین الدوله

کاروانسرای امین الدوله در شهر کاشان ، که از آن دست شهرهای ایران است که در گوشه و کناری از آن کاروانسرای امین الدوله بازارمیتوانید جلوه ای زیبا از هنر و معماری ایرانی را مشاهده کنید. این شهر تاریخی به عنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگران ایرانی و خارجی بوده و سالانه تعداد زیادی از مسافران را در خود جای میدهد.

بازارها، مساجد و خانه های قدیمی و زیبا تنها بخش کوچکی از این جاذبه های گردشگری هستند. تیمچه یا کاروانسرای امین الدوله نیز یکی از این شاهکارهای زیباست که در قلب بازار کاشان قرار دارد. این بخش از بازار کاشان که قدمت آن به دوران قاجار باز میگردد به عنوان یکی از مراکز اصلی خرید و فروش فرش در کاشان شناخته میشده است.

شهر کاشان

در اینجا لازم به ذکر است که شهر کاشان همواره به عنوان یکی از مراکز اصلی تولید انواع فرش های اصیل ایرانی زبانزد خاص و عام بوده و حتی امروزه نیز بسیاری از کارگاه ها و کارخانه های تولید فرش در این شهر قرار دارند. اما تیمچۀ امین الدوله، این بخش از بازار کاشان ازنظر معماری و بویژه ظرافت های موجود در سقف آن شهرتی بسیار دارد که در مواجهۀ اول هر گردشگری را مجذوب خود میکند.

تیمچه یا کاروانسرای امین الدوله در طی سالهای اخیر نیز مورد بازسازی قرار گرفته و غبار گذر زمان از ظاهر آن برداشته شده است و این امکان فراهم گشته تا جلوه های زیبای معماری آن بیش از پیش خودنمایی کند. کاروانسرای امین الدوله تصویر

کاروانسرای امین الدوله که به عنوان یکی از میراث باستانی ایران نیز به ثبت رسیده است به دست معماری ماهر بانام استاد علی مریم کاشانی بناشده است که تا به امروز نام او را زنده نگه داشته و همواره به عنوان یکی از بناهای ارزشمند قرن هجدهم هجری از کاروانسرای امین الدوله یاد میشود.

برخی دیگر از جاذبه های گردشگری شهر کاشان

هرچند که در یک متن کوتاه نمیتوان از تمام جاذبه های گردشگری کاشان سخن گفت اما از آنجایی که بواسطۀ تیمچۀ امین الدوله از آن نام بردیم، بهتر از تا به چند مورد دیگر از شاهکار های موجود در این شهر نیز اشاره کاروانسرای امین الدوله عکسکنیم.

باغ فین که در کنار برخی دیگر از باغ های ایرانی به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است ازجمله نقاط مهم در شهر کاشان به حساب می آید که هم ازنظر پوشش های گیاهی و هم ازنظر معماری بنا و حمام تاریخی موجود در آن شناخته شده است.

مسجد آقا بزرگ و خانه بروجردی ها نیز ازجمله بناهایی هستند که جلوه کم نظیری از هنر معماری اصیل ایرانی را به نمایش گذاشته و به عنوان میراث فرهنگی ایران به ثبت رسیده اند. البته خانه های تاریخی دیگری نیز در این شهر وجود دارند که از آن جمله میتوان به خانه طباطبایی اشاره کرد که آن نیز ازنظر معماری بنایی منحصر به فرد به حساب می آید.

در مجموع میتوان کاشان را نگینی در قلب ایران دانست که همواره به دلیل جاذبه های گوناگون طبیعی و تاریخی و همچنین روستاهایی خوش آب و هوا و زیبا برای علاقه مندان به سفر و تاریخ ایران شناخته شده است.

.جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
بازار تاریخی زواره  جاذبه های شهر کاشان