شازده مسافر مجله جامع دیجیتال گردشگری، سفر و ایرانشناسی

کلاسهای پروازی دسته یک

کلاسهای پروازی به دو دسته تقسیم میشوند دسته هایی با تفاوت هایی

 تفاوت کلاسهای پروازی با هم !

درمورد کلاسهای پروازی چه میدانید ؟ زمانی که میخواهید هواپیما را برای سفر انتخاب کنید آیا اشراف کاملی نسبت به کلاسهای پروازی و تفاوتهایشان نسبت به هم دارید ؟ بسیاری ازاین تعاریف و تفاوتها شاید در پروازهای داخلی چندان تاثیرگذار نباشد ، اما درمورد پروازهای خارجی این قضیه کاملا تفاوت دارد .

شازده در مقالات جامع تری برایتان درمورد انواع کلاسهای پروازی مطالبی را جمع آوری کرده ، اما در این مقاله قصد دارد تا به صورت مختصر درمورد تفاوت های دو کلاس پروازی اکونومی و پرمیوم اکونومی نکاتی را بیان کند .

کلاس اکونومیکلاسهای پروازی اکونومی

کلاسهای پروازی اکونومی (Economy) یا اقتصادی ، ارزان‌ترین شیوه‌ی سفر با هواپیما ، قطار و برخی کشتی‌ها است. امکاناتی که برای مسافران این نوع پرواز در نظر گرفته میشود ، معمولاً از تعداد محدودی روزنامه ، مجله ‌ی تبلیغاتی و کارت راهنمای پرواز بیشتر نیست. بعضی خطوط هوایی ارزان مثل ایزی‌جت و رایان‌ایر حتی پذیرایی چندانی هم در پروازهای کمتر از دو ساعت برای مسافران اکونومی انجام نمیدهند و گاهی مسافران باید بابت غذا و نوشیدنی پول پرداخت کنند .

دربعضی هواپیماها برای صندلی‌های کلاس اکونومی ، مانیتوروهدفون هم تعبیه شده که مسافران در تغییر برنامه‌‌های آن حق انتخاب زیادی ندارند ؛ اما دربیشتر هواپیماها ، برای تمام مسافران بخش اکونومی یک مانیتور بزرگ وجود دارد که برنامه ‌ی مشخصی پخش میکند . تفریح برای مسافران در کلاس اکونومی ، به خط پروازی و البته مدل هواپیما بستگی دارد. کلاسهای پروازی اکونومی در یک پرواز بیشتر صندلی‌ها را به خود اختصاص میدهد .

پرمیوم اکونومی  (Premium economy)کلاسهای پروازی عکس

پرمیوم اکونومی یک کلاس پروازی است که در بعضی از هواپیمایی‌ها ارائه میشود . از نظر قیمت ، راحتی و امکانات ، این کلاس سفر بین کلاس اقتصادی و تجاری قرار میگیرد . در سال ۱۹۹۱، اوا ایر (EVA Air) اولین ایرلاینی بود که این کلاس پرواز را تحت عنوان Evergreen Class برای اولین بار در دنیا ، معرفی کرد .

ویژگی‌های کلاس پروازی پرمیوم اکونومی

استانداردهای این کلاسهای پروازی در همه ‌ی ایرلاین‌ها یکسان نیست و تفاوت‌های قابل توجهی بین پروازهای داخلی و بین‌المللی و هواپیمایی‌های ارزان‌ قیمت و محلی با سایر ایرلاین‌ها وجود دارد.

گاهی اوقات امکانات کلاسهای پروازی پرمیوم اکونومی تنها به داشتن فضای جلوی پای بیشتر محدود میشود اما در بهترین شرایط ممکن است برخی از امکانات کلاس تجاری را در اختیار مسافران بگذارد .

نمونه‌ای از تفاوت‌ها :

کلاسهای پروازی پرواز خارجیتفاوت‌های میان پرواز پرمیوم اکونومی و اکونومی با توجه به ایرلاین‌های مختلف ، ممکن است در موارد زیر باشد :

– در اختیار داشتن بخشی جدا از کابین اکونومی با فضای جلوی پای بیشتر

– بهبود سرگرمی‌های حین پرواز

– خدمه‌ ی اختصاصی کابین

– صندلی‌های بهتر (صندلی‌های کمتر در هر ردیف برای افزایش فضای اطراف صندلی و راحتی بیشتر مسافران)

– پاور لپتاپ برای صندلی‌ها

– دسترسی به سالن استراحت

– ارائه ‌ی نوشیدنی

– نوشیدنی‌ها و غذای با کیفیت ‌تر

– مجوز ورود چمدان‌های بیشتر

جزئیات بیشتر
شاید مایل باشید اینجا را هم ببینید:
تاریخ گردشگری جهان   بوم گردی